V momente, keď sa narodí dieťa, narodí sa aj mama. Nikdy predtým neexistovala. Bola ženou, ale mamou nikdy.
Mama je niečo úplne nové, je to vlastne druh superhrdinky, ktorá síce nehviezdi v kinách ani v telke, avšak môže nahradiť všetkých, ale ju nenahradí nikto iný. Veď kto iný by nosil deväť mesiacov pod srdcom dieťa, niekoľko hodín v bolestiach by ho rodil a zároveň pri prvom pohľade na nového človiečika by dokázal zabudnúť na všetku predchádzajúcu bolesť a byť plná lásky a nehy?
Byť mamou je tá najkrajšia, ale aj najťažšia úloha v živote. Niet však krajšieho pocitu, ako keď sa vaše dieťa na vás pozerá s láskou v očiach a vy viete, že ono je tá najlepšia a najdôležitejšia vec vo vašom živote pre akú ste sa rozhodla.
Ja mám tú česť zažívať tento druh superhrdinstva, čiže byť MAMA, už skoro druhý rok. Lenže tento rok, bude premňa Deň matiek o čosi výnimočnejší. Pýtate sa prečo?
Pretože Mateo už konečne pochopil, že ja som MAMA a začal ma tak nazývať. Tú radosť počuť to cielene z jeho úst, by nezopakovala ani kúpa najdrahšej kabelky, fakticky. Nie žeby to nepovedal už párkrát, on je múdra hlavička, ale nie cielene na moju osobu.
V bežných vzťahoch, keď sa stanete rodičmi oslovujete sa poď za mamou, pozri tam je ocko apod. lenže u nás doma ma tak mal volať kto? A tu bol asi ten kameň úrazu, tak som sa dohodla s mamou a ostatnými, aby ma volali MAMA a čo sa nestalo? Matelko to pochopil a začal používať "Mama de si, mama hľadaj, mama cecať..." najkrajší narodeninový darček aký by som si sama lepšie nevysnívala.
Pátrala som kedy a kde vznikol Deň matiek, keďže na Slovensku sa skôr oslavuje 8.marca MDŽ a dopátrala som sa, že história Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno.Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň.
V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA. 8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.
V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.
Prajem si, aby v tento deň nebola na svete MAMA, ktorá by nedostala poďakovanie od svojich detí a rodiny. Nech žiadna mama nieje opustená a sama, ani stará mama, na ktoré sa zabúda.
Netreba honosné dary, ale čas a objatie sú tie najhodnotnejšie dary, ktoré môžete svojím mamám dať, tak ako ich dali oni Vám, keď učili vaše nohy chodiť, ústa rozprávať, fúkali vaše ranky a objímali Vás, keď to bolo treba.
Vážme si ich, kým ich máme. Nezabudnite na nich, ja nezabudnem.
http://momofmateo.sk/boh-nemoze-byt-vsade-preto-stvoril-mamy/
Začni písať komentár...