pehe
26. apr 2017
9452 

Upchatý nos pri alergii: Ako si pomôcť aj bez kvapiek do nosa?

Senná nádcha, peľová nádcha, polinóza - pomenovaní na problémy so sezónnym alebo celoročne upchatým nosom je viacero. Hoci táto choroba nie je smrteľná, veľmi výrazne dokáže zhoršiť kvalitu života. Ak patríte medzi tých, ktorí či už sezónne, alebo celoročne trpia uboleným nosom, tento článok je určený pre vás.

Alergická nádcha je ochorenie, ktoré trápi viac ako 30 % svetovej populácie rôzneho veku. Jej príznakmi sú kýchanie, svrbenie a nadmerný výtok z nosa, zhoršený čuh, sťažené dýchanie, upchaté nosné dierky.

S kvapkami do nosa to nepreháňajte!

Pri sťaženom dýchaní spôsobenom nepriechodnosťou nosových dierok sa človek nedokáže sústrediť na svoju prácu, nemôže spať, pociťuje nervozitu, cíti sa nepohodlnne a jeho myseľ je zameraná len ne jedno: rýchlo si pomôcť spriechodniť upchatý nos a zasa voľne dýchať. Najrýchlejšia pomoc pri týchto príznakoch sú nosové kvapky na bežnú nádchu, ale používať ich treba podľa návodu a neprekračovať doporučenú dobu, zvyčajne dva týždne, pretože potom začnú mať opačný efekt, na sliznicu nosa pôsobia agresívne, tá opúcha a dýchanie sa sťažuje. Pri dlhodobom používaní kvapiek nastáva závislosť, keďže pomôžu na chvíľu a potom sliznica opuchne znova.

Prípravky s obsahom morskej alebo kuchynskej soli

Nosové spreje s morskou vodou možno pohodlne kúpiť v lekárni, prípravky s kuchynskou soľou sa dajú vyrobiť aj doma. Pri sprejoch s morskou vodou sa uistite, že neobsahujú dekongestíva, čiže látky, ktoré spôsobujú stiahnutie ciev, pretože v tomto prípade sa môžu používať maximálne desať dní.

Výborné sú aj preplachy či už s morskou vodou, slanou vodou, alebo len vodou z vodovodu (podľa toho aká je kvalitná), použiť môžete napríklad aj dojčenskú vodu. Pri preplachovaní je dôležité vdýchnuť roztok najskôr jednou nosovou dierkou, potom druhou. K vyplachovaniu nosa je dostupná aj originálna konvička,  s ktorou bude tento trošku nepríjemný úkon pohodlnejší.

Okrem kvapiek sa dajú kúpiť aj nosné krémy, aj tie, ale treba používať opatrne.

Vincentka na mnoho použití 

Veľmi účinné sú tiež  inhalácie nad minerálnou vodou Vincentkou. Môžete ju naliať do zvlhčovača a nechať pôsobiť napríklad počas noci alebo ju  nalejte do kovového hrnca,  do výšky približne 2 až 3 cm , pomaly minerálku zahrievajte a keď sa začne uvoľňovať para, cez hlavu si prehoďte uterák a inhalujte. Pozor, minerálka sa nesmie variť! Použiť sa dá aj v klasickom inhalátori. O skúsenostiach s inhalátormi sa dočítate na Fóre.

Okrem klasického nosového spreja je podľa alergikov lepšie si Vincentku priamo pomocou injekčnej striekačky vstreknúť do nosa. Postojačky najskôr  vstreknete minerálku päť až šesťkrát do jednej nosovej dierky a potom do druhej.  

Obklad na čelo a kúpeľ nôh

Ďalšími výbornými doplnkovými prostriedkami na uvoľnenie upchatého nosa v kombinácii s inými metódami sú napríklad  studený obklad na čelo alebo naopak teplý kúpeľ nôh.

Pomôcť môže aj správna masáž nosa

Okrem obkladov, kúpeľa nôh, preplachov či inhalácie pomôcť si môžete aj masážou nosa. Ukazovák a prostredník priložte tesne po oboch vonkajších stranách nosných dierok a po dobu dvoch minút jemne zatláčajte  na tieto body v približne 10-minútových intervaloch. 

Neodkladajte návštevu lekára

Pri dlhodobých problémoch s upchatým nosom je veľmi dôležité navštíviť lekára špecialistu. Prečo? Pretože skutočný dôvod sťaženého dýchania nemusí byť alergická nádcha, ale napríklad prekážka v nose v podobe polypov, ktorá sa dá odstrániť jednoduchým laserovým zákrokom. 

Rady ako na upchatý nos nielen pri alergii nájdete aj na koníkovskom fóre.

#plny_nos #kvapky_do_nosa #alergia #upchaty_nos #alergicka_nadcha

Foto: pixabay.com

Začni písať komentár...

Odošli