Poschodová posteľ je veľakrát jediným riešením ako v malých a stiesnených domácnostiach prispôsobiť izbu pre jedno alebo viac detí, tak aby mali priestor aj na oddychovú, aj na aktívnu činnosť. Lenže výber vhodného typu postele môže byť niekedy nočnou morou.
Odpoveď na túto otázku z radov odborníkov je podstatne odlišná ako sú skúsenosti rodičov. Odborníci odporúčajú používať poschodovú posteľ, až keď má dieťa šesť a viac rokov. Závisí to najmä od zdatnosti a vývoja dieťaťa.
Nietorí rodičia však majú iný názor. "Môj synček bude mať 3 roky. Na Vianoce dostal takú zvýšenú poschodovú posteľ so šmýkalkou, vôbec nie je problém, dokonca sám na prvýkrát tam vyliezol aj zliezol. Treba mu len vysvetliť, aby tam neskákal a tak. Zatiaľ nebol žiaden problém," popisuje svoju skúsenosť s kúpou poschodovej postele mamička vo Fóre.
No nie všetci majú takúto pozitívnu skúsenosť. "Poschodky sú myslím od 6 rokov. Aspoň nám tak v obchode povedali. My sme ju kúpili, keď mala staršia 6 a mladšia 3, s tým, že samozrejme hore bude staršia. Nie je s tým problém, až na to, že naša mladšia to má ako horolezeckú stenu a predvádza neskutočné kúsky a furt musíme dávať pozor. Zo začiatku hore skákala a preliezala. Samozrejme, nie po schodíkoch, to predsa nie je "zaujímavé". Tak sme to na rok vyriešili tak, že sme postele oddelili. Máme rozkladaciu poschodku, z ktorej sa dajú urobiť dve samostatné postele, ale keď staršia nastúpila do školy a potrebovali sme viac miesta v izbe, tak sme ich dali zasa ako poschodovu posteľ. Mladšia dcérka je už zrelšia a už si dá povedať, že sa tam nesmie robit to a to. Všetko záleží od malého huncúta, aký je," pridala svoju skúsenosť s poschodovou posteľou ďalšia mamička.
Ponuka na trhu s poschodovými posteľami je veľmi veľká. Niekedy je problém vybrať si. Postele môžu byť priamo nad sebou, do tvaru písmena U alebo T, možností je mnoho.
Veľa pekných typov nájdete v albume mamičky
Poschodové postele nie sú vhodné pre deti trpiace alergiou. Najmä na spodnom lôžku by nemalo spať dieťa, ktoré trpí alergiou na prach a roztoče. Z vrchného lôžka sa práši na to spodné a riziko komplikácií sa tak zvyšuje. Takýto typ postele nie je vhodný ani pre dieťa, ktoré má strach z výšok, stiesnených priestorov alebo také, ktoré sa v noci často budí.
Poschodová posteľ môže byť veľký problém, ak nám dieťatko ochorie. Určite nie je jednoduché neustále loziť po rebríku, ak chceme dieťaťu zmerať teplotu, podať mu tekutiny, lieky. Pre dieťa tiež nie je jednoduché počas choroby loziť po rebríku, napríklad pri častom chodení na toaletu, a to ani ak je už väčšie.
Ideálnou náhradou za poschodovú posteľ je napríklad rozťahovacie dvojlôžko, ktoré taktiež šetrí priestor a nie je také nebezpečné ako "poschodka". Horná posteľ je mierne vyvýšená a spod nej sa vysunie doplnkové lôžko, dokonca môže byť dvojlôžko doplnené aj o zásuvky.
#byvanie #domacnost #poschodova_postel #poschodove_postele
Foto: pixabay.com, flickr.com
Začni písať komentár...