Názorov je toľko, kto sa v tom má vyznať všakže. PRIKRMOVANIE NIE JE VEDA. Ak začnete ovocím začnete. Ak začnete kašou začnete. Ak začnete zeleninou začnete. Vaše dieťatko tým nepokazíte.
U nás je však najčastejšie zaužívaný určitý postup (ktorý radím aj ja, sama som ho praktizovala na svojom synčekovi a teda je podľa mňa správny... aj keď nie je jediný správny)- začať obedným zeleninovým príkrmom medzi ukončeným 4. a 6. mesiacom života dieťatka, do ktorého sa potom pridá mäso, neskôr lepok. Potom zaradiť ovocie, nakoniec aj bielkovinu kravského mlieka.
Prečo sa radí začať zeleninou? Je to jednak kvôli chuti, konzistencii a aj stráviteľnosti. Traduje sa, že ak dieťa začne ovocím, ktoré je viac sladké, môže potom nechcieť zeleninu (nakoľko o sladkosti materského mlieka sa baviť nemusíme, neviem či je tento argument až taký pádny). Samotná chuť mäsa naozaj nebýva deťmi vnímaná ako dobrá a dieťa by mohlo odradiť. Navyše konzistencia samotného mäsa je na začiatok ťažko spracovateľná, pomixovať samotných 30 gramov mäsa je nepraktické. Kaša na začiatok nie je vhodná voľba, nakoľko väčšina kaší je viaczložkových a tým pádom sa zavedie naraz viac druhov potravín, čo je nevhodné.
Preto začať zeleninou. Vždy jedným druhom zeleniny. Aký druh si vyberiete je na Vás (v ďalšom článku viac o druhoch). Vždy dodržujte pravidlo iba 1 druh novej potraviny 3 dni po sebe. Väčšina mamičiek siahne po zemiaku alebo mrkve. Ale aj tie, ktoré začnú cuketou alebo tekvicou postupujú správne.
Prečo podať príkrm na obed? Je to kvôli možnosti odsledovania reakcie po jedle. Dieťa môže mať reakciu na akúkoľvek potravinu - zeleninu, ovocie, lepok, mäso. V rámci reakcii sledujeme kožu (výsyp kdekoľvek na tele), vracanie, hnačky, bolesti bruška. Navyše je dieťatko po doobednom spánku oddýchnuté a hladné a Vy stíhate navariť 🙂.
Ako teda pripraviť prvý príkrm? Pre začiatok uvarte 1/2 zemiaka / mrkvy, 1/4 cukety alebo kúsok tekvice (atď, akú zeleninu pre začiatok vyberiete) v dojčenskej vode. Po dovarení vodu zlejte, nechajte iba trošku a zeleninu rozmixujte na hladkú kašičku, pre začiatok konzistencia ako "acidko", nie ako pyré. Môžete pridať zopár ml Vášho odstriekaného mliečka pre chuť. Do príkrmu podajte pár kvapiek oleja (o tam aký v ďalších článkoch).
Koľko príkrmu podať? Na začiatok naozaj stačí zopár lyžičiek (3-5). Ak aj dieťa javí záujem o jedlo, viac mu pre začiatok nedávajte. Jeho gastrointestinálny trakt si na nový druh stravovania musí navykať. Počas prvých 2 týždňov postupne navyšujte počet lyžičiek, až sa môžete dostať na množstvo cca 150ml príkrmu v rozmixovanom stave po dovarení. Ak dieťa vytrvalo odmieta a zje stále iba 2-3 lyžičky, aj to iba vďaka Vašej úpornej snahe, nezúfajte, aj to je bežné, prelomí sa to. Raz.
Kedy podať zeleninu v kombinácii? Po zaradení 2 samotných druhov zeleniny (teda 6 dní prikrmovania) je možné zeleninu začať kombinovať. Príklad - začnete zemiakom 3 dni, potom cuketa 3 dni, potom chcete zaradiť mrkvu. Na 7.deň prikrmovania teda môžete dať kombináciu už zaradenej zeleniny (teda zemiak / cuketa) s novou potravinou (teda mrkva).
Čo čakať od dieťatka? Na začiatku bude príkrm vypľúvať. Dieťa sa musí naučiť prehĺtať novú konzistenciu a textúru jedla. Je to cesta. Nenechajte sa odradiť, buďte trpezlivý rodič. Nikdy však nenúťte dieťa cez plač.
Na čo nezabudnúť?
MUDr. Denisa Jaššová – @pediatricka_denjas
Prosím akékoľvek otázky píšte do poradní, nie pod články na blogu (neodpovedám)
Poradňa zavádzania detských príkrmov a výživy: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna-o-zavadzani-detskych-prikrmov-a-vyzive-deti/
Pediater - poradňa: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediater-poradna/
Instagram : pediatricka_denjas
Začni písať komentár...