Zaujímavý projekt – keď chcete pomôcť tým, ktorí sú v núdzi
Odevná banka je projektom Nadácie pre deti Slovenska, ktorá už niekoľko rokov prostredníctvom grantového programu Hodina deťom poskytuje komplexnú pomoc rodinám samoživiteľov na Slovensku.
Nove food blogy, ktore stoja za prelúskanie, normalne som vyhladla pri ich prezerani😁:
www.neplechanaplechu.cz
www.karolinafour.cz
www.zasadnezdrave.cz
Ako na zdobenie perníčkov - podrobný postup 🙂
Med - ako vlastne vzniká (z netu)
Ako včely vyrábajú med? Kde vzniká? Med máme od včiel - ale ako vzniká?
Ako to ty včely robia??
1. Zbieranie nektáru
Med vzniká z nektáru (zozbieranej sladkej šťavy kvetín), alebo z medovice (zo stromov). Včela nasaje nektar či medovicu do medového vačku. Medový vačok je od žalúdka oddelený chlopňou, takže je zaručené, že nemôže dôjsť k natráveniu.
2. Predanie sladiny mladším
Včela priletí k úľu a tam predá „náklad" nektáru či medovice sosákom mladšej včele (každá včela má svoju úlohu), takto je sladina niekoľkokrát prehltnutá a vyvrhnutá - každá včela tým pridá i enzýmy a aminokyseliny zo svojich žliaz a zároveň dochádza k odparovaniu vody. Keď je týmto procesom „med" dostatočne zahustený (asi na cca 30 % vody) je uložený do šesťhrannej včelej bunky.
3. Odparovanie
K odparovaniu dochádza tiež z dôvodu vysokej teploty v úli, kde je cca 35 °C. Mávaním krídel včiel je vytváryný neustálý prúd vzduchu, ktorý odvádza prebytočnú vodu hlavným vchodom z úľu von. Keď dosiahne vlhkosť medu cca 17 % vlhkosti, je v bunkách zaviečkovaný= zakonzervovaný. Včely dokážu nektár vysušiť zo 70 % na 17 %.
4. Prečo to včely robia?
Včely ukladajú med kvôli prežitiu v priebehu zimy. Priemerné včelstvo spotrebuje počas zimy asi 15 - 20 kg medu. Behom celého roka je to cca 70 kg medu. Včelár včelám odoberie okolo 20 - 70 kg medu, preto sa pred zimou včely zakrmujú cukorným roztokom.
Zdroj: https://www.pleva.cz/a/jak-vcely-vyrabeji-med-kde-vznika