Potrebujete znížiť krvný tlak? Máte náročné zamestnanie a potrebujete doplniť energiu?Usilujete sa schudnúť? Snažíte sa do tela dostať vlákninu alebo vápnik? Ste vyčerpaná a chcete zvýšiť koncentráciu a pozornosť?
Ak ste aspoň na dve otázky odpovedali okamžite slovkom „áno“, odporúčam vám dozvedieť sa niečo viac o tejto zaujímavej potravine. Vzhľadom je podobná nášmu maku a jej konzumácii prepadol celý svet.
No, ony tu boli vždy. Poznali ich už staré civilizácie Aztékov a Mayov, ale aj ostatní obyvatelia strednej a južnej Ameriky. Tí si ich cenili veľmi vysoko, pre niektoré kultúry to bolo dokonca posvätné jedlo. Pestovanie chia rastliniek je značne náročné, vyžaduje určitú klímu a určitú nadmorskú výšku. Nepoužívajú sa pri ňom žiadne pesticídy alebo iné umelé hnojivá, taktiež žiadne urýchľovače rastu. Chia (Salvia Hispanica L.) by sa teda dali nazvať aj biopotravinou. Je až zvláštne, že boom chia semienok v Európe nastal iba v posledných rokoch a že nám tak dlho boli skryté.
Denná porcia je stanovená na 1 polievkovú lyžicu denne.
Je vhodné rozdeliť si ju na 2 - 3 časti a skonzumovať ju postupne, nie je to však podmienkou. Nezáleží na tom, akým spôsobom semienka budete konzumovať -
či suché, pomleté, alebo napučané v tekutine.
Aby naozaj účinkovali, dodržiavajte pravidelnosť a vyváženosť ich konzumácie. Ak si dáte dávku semienok chia raz za mesiac, určite z nich nechudnete 3 kilá. A tiež naopak, ak si dáte trojnásobnú dennú dávku, určite sa z vás šmahom ruky nestane Superman, ktorý zvládne všetko. Čo teda zaradením tejto potraviny do nášho jedálnička získate? Dá sa povedať, že získate komplexnú výživu, čo sa prejaví na vašej nálade, výkonnosti a v neposlednom rade aj na vzhľade. Zaradením do jedálnička teda vaše telo získa viacero benefitov:
1) Zasýtia, udržia energiu a stabilizujú hladinu cukru v krvi – tým, že pri kontakte s tekutinou zvyšujú svoj objem až 10-násobne, zaberú po skonzumovaní v žalúdku viac miesta a teda hlad prichádza neskôr. V prípade, že si neviete predstaviť zmenu svojich stravovacích rituálov zo dňa na deň, napr. neviete si predstaviť raňajky bez pečiva, zaraďte semienka chia ako desiatu alebo olovrant. Postupom času, keď sa budete môcť spoľahnúť na to, že vás skutočne dokážu zasýtiť na viac hodín, je veľmi pravdepodobné, že sa zmenia vo vašom jedálničku na jedno z hlavných jedál.
2) Bojujú proti tukovým vankúšikom – smerovanie k redukcii tukov vyplýva už aj z predošlého bodu. Bonusom je veľké množstvo omega 3 mastných kyselín, čo je základ pre spaľovanie tukov.
3) Dodajú telu bielkoviny – pokiaľ ste vegetarián, alebo jednoducho máte pocit, že nekonzumujete dostatok mäsa, toto je rýchla cesta, ako si bielkoviny v tele aspoň sčasti doplniť.
4) Sú zdrojom vlákniny – podporujú správne fungovanie tráviaceho traktu a zmäkčujú stolicu. Jedna porcia chia semienok pokrýva až tretinu dennej dávky vlákniny.
5) Podporujú silné kosti a zdravé zuby vďaka vysokému obsahu vápnika - jedna porcia chia semienok obsahuje bezmála 20 % dennej dávky vápnika.
6) Bojujú proti osteoporóze – okrem vápnika spevňuje kosti aj mangán. Porciou chia zabezpečíte pre svoje telo až 30% dennej dávky mangánu.
7) Pomáhajú chrániť svalové vlákna a zabezpečovať ich obnovu – za týmto procesom stojí okrem iného fosfor, ktorý tkanivám pomáha a zároveň syntetizuje bielkoviny.
Dobrá správa je, že tieto semienka majú naozaj široké využitie v kuchyni a ich základná príprava je naozaj veľmi jednoduchá. Do misky alebo šálky dáte 1 polievkovú lyžicu chia semienok, zalejete štvornásobným množstvom studenej vody a necháte 15 minút odstáť. V priebehu státia premiešate, aby sa vodou napili všetky semiačka. Nezľaknite sa - ako semiačka naberú do seba vodu, vznikne hustejší, na pohľad možno nevábny gél. A práve tento gél je základom ďalších receptov. Pridávajte ho do vášho obľúbeného smoothie, v receptoch na liate koláče alebo muffiny 1 vajíčko kľudne zameňte ze túto gélovitú chia hmotu, alebo ju zamiešajte len tak do jogurtu či ovsenej kaše. Fantázii sa medze nekladú. Nemajte obavy, chia semienka nijako výrazne neovplyvnia obľúbenú chuť vášho pokrmu, sú chuťovo skoro neutrálne.
Banánové smoothie
Potrebujete: 1 banán, 30 g horkej čokolády (min. 72% kakaa), 2 PL chia semienok, 2,5 deci polotučné mlieko
Postup: Ošúpaný banán pokrájajte do mixéra na menšie kúsky, pridajte horkú kvalitnú čokoládu, napučané chia semienka a zalejte to mliekom. Všetko spolu vymixujte na krémovú hmotu.
Jahodovo-malinový chia puding
Potrebujete: 2 hrnčeky mandľového mlieka, 1 balenie mrazených jahôd, ½ hrnčeka chia semienok, ¼ hrnčeka medu , 1 ČL vanilkového extraktu
Postup: V mixéri rozmixujeme mandľové mlieko a jahody. Túto zmes zmiešame s chia semienkami, medom a vanilkovým extraktom. Misku prikryjeme a vložíme do chladničky aspoň na 4 hodiny.
Chia nanuk marhuľový
Potrebujete: 300 ml kokosové mlieko, 40 g chia semienok, 4 ks marhule, formičky na nanuky a misku (prípadne med, ak máte radi sladšie)
Postup: Do misky dajte kokosové mlieko a chia semienka, nechajte ich „napučať“ 25 minút pri izbovej teplote. Potom si vo vyššom pohári rozmixujete na kašu marhule. Do napučaných chia semienok s kokosovým mliekom vložte túto ovocnú kašu a jemne premiešajte. Hmotu rozdeľte do nádobiek na nanuky alebo do jogurtových kelímkov. Vložte do mrazničky aspoň na 1,5 hodiny.
Na zdravie a dobrú chuť!
Chia semienka kúpite za dobrú cenu v Bazáre Modrého koníka
#chia_semienka #recepty_chia #smoothie #jeme_zdravo #superpotravina #chia #strava #recepty
Foto: pixabay.com
Začni písať komentár...