Aj keď v dnešnej dobe presne nepoznáme, čo spôsobuje Alzheimerovu chorobu, niektoré faktory sa u ľudí s týmto ochorením objavujú spoločne. Odborníci sa preto zhodujú, že istá kombinácia nasledujúcich faktorov môže vytvárať predpoklady pre vznik tohto ochrorenia:
Pravá a presná príčina tohto ochorenia nie je známa, no môže sa týkať každého z nás. Je známe, že v niektorých rodinách sa Alzheimeova choroba vyskytuje častejšie, no i v rodinách, kde sa doposiaľ nevyskytovala, môže niekto ochorieť. Hovorí sa že tí, ktorí sú duševne aktívni sú menej náchylní k tomuto ochoreniu. Stále sa vedú diskusie o vplyve fajčenia, užívania alkoholu ďalších faktorov životného prostredia. Aj tu sú však poznatky a znalosti rozporuplné. Uvažovalo sa aj o vplyve hliníku v tele – opäť sú však znalosti rozpačité (Holmerová, 2002)
ŠTÁDIA ALZHEIMEROVEJ CHOROBY
Poznanie štádia demencie je dôležité v sociálnej práci z dôvodu odporučenia sociálnej pomoci. Poznáme tieto štádia:
Prvé štádium
Klienti si ešte pamätá mená detí, orientuje sa v čase, priestore aj v svojej osobe. Dokáže ešte čítať a písať, či pri rozhovore voliť správne slová. Spočiatku trpia iba nepatrnými stratami zraku, sluchu a mobility. Sú prítomné prvé známky ochorenia ako vytváranie si „zásob“ do budúcnosti, odkladanie a schovávanie osobných vecí a peňazí ako strach z nasledujúceho obdobia. Odmietajú intímnosti, ich reakcie na porušenie osobnej zóny sú neprimerané až agresívne, no dobre nadväzujú vzťah rešpektovanej a dôveryhodnej autorite. Pri práci s klientom v prvej fáze ochorenia je prvoradé rešpektovanie ich osobnosti a tohto „nového“ správania. Základom je počúvanie, pričom klient a sociálny pracovník (terapeut) sú v rovnakej partnerskej pozícii (Hrozenská et. al, 2008)
Druhé štádium
Sú už prítomné značné a poznateľné telesné a sociálne straty. Pri vykonávaní každodenných bežných aktivít potrebuje stále väčšiu pomoc. Postihnutý už nespoznáva príbuzných, nedokáže sa zorientovať na jemu známych miestach, nedokáže sa už postarať o vlastnú hygienu. V jeho správaní je prítomná agresivita, mrzutosť, negativizmus a nevypočítateľnosť. Objavujú sa ťažkosti s pomenovaním predmetov, opakovanie jedného slova alebo myšlienky. Klient sa už stáva závislý od pomoci inej osoby (Szabó, 2001)
Väčšina klientov je už umiestnená v nemocniciach, špecializovaných strediskách či denných stacionároch, kde ešte môžu podstupovať terapie na zachovanie momentálneho stavu. Dĺžka tohto stavu sa pohybuje od 1 roka do 10 rokov (Hrozenská et. al, 2008)
Tretie štádium
Nazýva sa aj fázou „demencie“ či dokonca „vegetácie“ - je to trvalý stav ťažkého a výrazného úpadku všetkých oblastí osobnosti. Je tu potrebná nepretržitá starostlivosť a opatera, klient je už úplne nesamostatný, vysoko narušené vnímanie reality, úsudku, komunikácie a dorozumievania sa a sociálnych schopností Nárastom príznakov v pokročilých štádiách ochorenia, zvlášť nepokoja, porúch spánku, negativizmu a agresivity sa tieto príčiny môžu stať dôvodom úplného vyčerpania osôb, ktoré klientov opatrujú a následnej inštitucionalizácie -umiestnenie do nemocnice, neskôr do lôžkového zariadenia sociálnej starostlivosti (Huňavá – Konošová, 2009)
Okamžitú podporu, pomoc a starostlivosť osobe s demenciou najčastejšie poskytuje jeho najbližšia rodina. To, akým spôsobom mu bude poskytovaná pomoc v jeho ochorení závisí od priebehu ochorenia, štádia, v ktorom sa klient nachádza, finančnej situácie a možností rodiny, ako aj od kvality rodinných vzťahov. (Szabó, 2001)
Je síce prirodzené, že milujúca rodina odmieta pomoc od iných ľudí a inštitúcii, no časom všetka ťarcha pripadne ako veľmi psychicky a fyzicky vyčerpávajúca a náročná. Tu nastupuje ako pomocná ruka sociálna práca, kde nám ukazuje možnosti pomoci pri starostlivosti o dementné osoby a ich rodiny.
Začni písať komentár...