Psychiatria je medicicínskym odborom, ktorý v sebe spojuje dva vedné okruhy, resp. dva smery ľudského poznania: vedy prírodnej a vedy humanitnej. [1]
Psychiatria je základná lekárska disciplína, ktorá sa zaoberá diagnostikou, liečbou, prevenciou a výskumom ľudí s duševnými poruchami.[2] Je to odbor veľmi náročný, lebo sa zaoberá tým, čo je pre človeka najtypickejšie, jeho psychickým životom a poruchami tohto života. V súčasnosti vychádza najčastejšie z koncepcie, že ľudské bytie je podmienené biopsychosociálnymi faktormi a má individuálny charakter. Psychiatria je samostatný špecializačný odbor, ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou, liečbou a doliečovaním duševných porúch a porúch správania u osôb vo všetkých vekových kategoriích. Odbor psychiatria kladie dôraz nielen na biologické, ale aj na psychoterapeutické a socioterapeutické metódy v prístupe k chorým.[3]
Ústavná starostlivosť zahŕňa prijatie a pobyt pacienta na lôžkovom oddelení nemocnice alebo iného zdravotníckeho zariadenia. Na Slovensku sa môže poskytovať v rámci psychiatrických oddelení nemocníc, samostatných psychiatrických nemocníc či kliník, psychiatrických liečební, protialkoholických liečební, psychiatrických oddelení pre ochrannú liečbu, zariadení sociálnych služieb so zvýšenou psychiatrickou starostlivosťou. Psychiatrické oddelenia v nemocničných zariadeniach sa v základnom ponímaní delia na oddelenia pre dospelých, oddelenia pre deti a dorast, oddelenia gerontopsychiatrické, doliečovacie, rehabilitačné a oddelenia pre liečbu drogových závislostí. Psychiatrické liečebne slúžia predovšetkým dlhodobo chronickým pacientom a poskytujú dlhodobú hospitalizáciu, v nevyhnutnom prípade aj dlhodobú detenciu.[4] Do ústavnej starostlivosti môžu byť osoby prijaté, so súhlasom a bez súhlasu pacienta v závislosti na okolnostiach. Oddelenia ústavných zariadení môžu byť uzavreté alebo otvorené, mužské, ženské, alebo zmiešané. Pacienti v ústavnej starostlivosti sú posudzovaní ohľadom spôsobilosti a stupňa rizika, sú pod neustálym dohľadom, a dohliada na nich interdisciplinárny tím pracovníkov. Ambulantná starostlivosť zahŕňa pravidelné krátkodobé návštevy klinického odborníka v rámci jeho ordinácie. Medzi zvláštne zariadenia špecializovanej ambulantnej starostlivosti patria aj zariadenia komunitnej starostlivosti, ktoré sú na Slovensku reprezentované predovšetkým psychiatrickými stacionármi.
[1] Porov. RABOCH, J. – ZVOLSKÝ, P.: Psychiatrie. Praha : Galén 2001, s. 563
[2] Porov. KAFKA, J. a kol.: Mentálne zdravie, psychiatria a ošetrovateľstvo. Košice : Mercury - Smékal 2004, s. 8
[3] Porov. Ministersvo zdravotníctva SR.: Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore psychiatria. In: http://www.psychiatry.sk/?psychiatricka_spolocnost_sls=koncepcia_psychiatrie&slovak_psychiatric_association=9 (20. 01. 2010).
[4] Porov. Ministersvo zdravotníctva SR.: Koncepci zdravotnej starostlivosti v odbore psychiatria. In: http://www.psychiatry.sk/?psychiatricka_spolocnost_sls=koncepcia_psychiatrie&slovak_psychiatric_association=9 (20. 01. 2010).
Začni písať komentár...