Keď vo výžive našej dcérky prišiel čas na zavedenie jogurtov, hľadali sme čo najvhodnejšiu a zároveň bežne dostupnú alternatívu. Vybrali sme si slovenský produkt predávaný v sklenenom poháriku. Nechcem tu teraz robiť reklamu konkrétnemu produktu Náš výber okrem iného ovplyvnil aj fakt, že otvorený jogurt v sklenenej nádobke sa ľahšie skladuje a vydrží dlhšie, ako aj to, že takýto pohárik sa dá ešte ďalej využiť a netvorí sa zbytočný odpad. Dá sa v ňom uskladňovať jedlo, drobnosti alebo i využiť ho na zaváranie či podobné aktivity. U nás naň prišiel rad nedávno, keď som sa rozhodla vyskúšať urobiť pečený čaj. Veľkosť tohto pohárika bola ako stvorená na tento účel.
Pre tých, ktorý sa ešte s pečeným čajom nemali tú česť stretnúť, ide o ovocnú zmes rôznych chutí a cukru upečenú v rúre, z čoho sa vytvorí akýsi redší lekvár s kusmi ovocia. Táto zmes sa podľa chute dávkuje do šálky a zaleje sa horúcou vodou. Po chvíli lúhovania sa môže piť. Bonusom sú kúsky ovocia na dne šálky, ktoré môžete zjesť a zintenzívni to chuť vášho čaju.
Pripravila som si teda zmes ovocia (použila som 750 g lesnej zmesi a 250 g čučoriedok, všetko mrazené), vysypala som to do hlbšieho pekáča, pridala som 300 g kryštálového cukru, šťavu z pol citróna a trošku mletej škorice. Existuje samozrejme veľa kombinácií a receptov, stačí vyskúšať a nájsť si tú svoju naj chuť. Všetko som spolu premiešala a nechala som asi hodinu odstáť, ideálne je nechať celú noc. Potom som to dala do rúry vyhriatej na 180 stupňov a nechala som asi 45 minút piecť, kým ovocie nepustilo šťavu. Ak tej šťavy nie je veľa, je potrebné zmes podliať trochou vody. Medzičasom som si umyla spomínané poháriky a keď bol čaj upečený, za horúca som ho rozdelila do pohárikov. Hneď som ich aj uzavrela a obrátila hore dnom, aby sa uzáver dobre prichytil a nebolo potrebné zavárať. Hotové vyzerali nasledovne:
Na druhý deň som si z pohárikov zlepila pôvodnú jogurtovú etiketu a zvyšné lepidlo som odstránila pomocou technického benzínu. Išlo to ľahučko a raz dva boli poháriky pekné čisté. Keďže ide o silnú chemikáliu, čistila som až naplnené a dobre uzatvorené poháriky, aby sa náhodou nechtiac nedostala k potravinovému obsahu. Ak však máte skúsenosti s iným spôsobom odstraňovania takéhoto lepidla, kľudne si môžete vyčistiť poháriky aj predtým než ich naplníte.
Keďže som sa rozhodla tieto čajíky podarovať ako súčasť mikulášskeho balíčka, ozdobila som si poháriky ešte servítkou a ozdobnou šnúrkou. Výsledok poteší oko a obsah i chuťové bunky.
Pochváľte sa aj vy svojim receptom či spôsobom finálneho ozdobenia takéhoto čajíku, budem sa tešiť.
Začni písať komentár...