Na môj predošlý článok o látkových plienkach zareagovalo niekoľko ľudí a ukázalo sa, že človek, ktorý nikdy látkové plienky nepoužíval, nevie, o čom presne píšem. Preto ho dopĺňam o fotky. Zároveň som si uvedomila, že keď som hľadala info, ako začať, často som narazila na články, kde mamička mala obrovskú výbavu a ku každému jednému typu plienok napísala, ako sa im používajú a podobne. Strácala som sa v tom množstve vecí. Vyzeralo mi to, že kto chce používať látkové plienky, musí mať toho na tony. Nemusí. My máme niekoľko bavlnených štvorcov a 4 gaťuše. Koniec. Vychádza nám to tak, že za dva dni vypoužívame látkové. Potom sa jeden deň perú a sušia, tak dávame jednorazové. A potom zase látkové. Keď ideme mimo domu, dávam jednorazové.
Ako vyzerajú látkové plienky, ktoré používame my
Bavlnený štvorec je savá plienka, ktorá sa vkladá do vonkajších gaťušiek. Rozmery cca 35x40cm. Preloží sa na tretiny a na to sa môže dať separačná vložka - flísový kúsok látky, ktorý oddelí mokrú bavlnu od kože bábätka. Bábätko tak necíti mokro a zároveň, ak sú tam pevné časti, tak ich to tiež oddeľuje od plienky a lepšie sa s tým ďalej pracuje.
Na obrázku je štvorec (stredná časť je hrubšia) a vedľa neho nachystaný aj so separačnou vložkou. Neviem, aký je výrobca, kúpila som ich z bazáru. Možno v diskusii niekto doplní. Je to hrubá bavlnená látka preložená dvojmo a prešitá.
Vonkajšie gaťuše Bumgenius
Máme dva tipy. Neviem, aké sú oficiálne názvy pre túto vrchnú časť, ja ich volám "gaťuše" :D Jeden typ je teda taký, že po jednom použití sa hneď dávajú prať. Volajú sa "kapsové plienky". Do vnútra sa vkladá iba bavlnený štvorec, separačná vložka je integrovaná v gaťušách (tá biela látka).
Druhý typ sú čisto iba gaťušky. Volajú sa Bumgenius Flip. Na obrázku už sú so štvorcom a separačnou vložkou. Už len bábätko chýba. 🙂
Tieto plienočky majú super systém zapínania na cvoky. Veľkosť gaťušiek si upravíte podľa svojho bábätka pomocou troch dolných radov cvokov. Takže by mali vydržať počas celého prebaľovacieho obdobia.
Skladovanie látkových plienok
Skladovanie nachystaných látkových plienok nezaberá veľa miesta. Na jednu kopu bavlny, na druhú gaťuše. Pravda, hádzanie do koša je jednoduchšie ako pranie, ale jedno pranie za dva dni nás nijak zásadne neovplyvňuje.
A ešte aby som nezabudla. Takto skladujeme namočené plienky, ktoré čakajú na pranie. Obyčajný kýbel s vekom. V každej pivnici sa taký nájde. 🙂
Znovu chcem len povedať, že nie je to také náročné, ako si ľudia zvyknú myslieť. Navyše, takýto kombinovaný systém zachováva komfort, keď ideme mimo domu, alebo máme ťažký deň a všetko je dáke náročnejšie. Vtedy použijem jednorazové plienky.
Je jedno, ako si to nastavíte vy. Ale každé použitie látkových plienok je lepšie ako iba jednorazové plienky. Preto nabádam každého, kto uvažuje nad látkovými plienkami - Choďte do toho! Treba si to premyslieť dopredu, mať pripravené veci a pár dní nácviku. Potom to ide v pohode.
Ak vás téma zaujala, v mojom predošlom článku možno nájdete informácie, ktoré vám tu chýbajú, prípadne diskutujte. Rada sa tiež dozviem viac od iných skúsenejších ľudí.
Ahoj, tak idem aj ja cislovane:
1. ak sa necitis na boj s veternymi mlynmi, do porodnice zober jednorazove. Vidim tam vela moznych komplikacii a mne by sa to nechcelo riesit. A ked ideme napr. na dovolenku, davam jednorazove, lebo tam nie je pracka a hladat pracovne sa mi nechce... Na noc tiez je dobra jednorazova, lebo bavlna pretecie dost rychlo.
2. v poslednej dobe tie separacky ani nedavam. Nie su nutne. Treba si vyskusat, ako to bude fungovat vam. Plienky vzdy preplacham vo vode a az potom idu do kyblika.
3. Davala som do kyblika aj vodu a trochu prasku, ktorym periem plienky. Teraz nedavam vodu, preprane plienky hodim len tak a do druheho dna to este nesmrdi.
4. kupujem špeciálne prášky na plienky, stačí pri nich prať na 60-ku. Kupovala som potion, teraz mam mio. Potion sa mi zdal o nieco lepsi, ale moze to byt velmi subjektivne. Treba si to vyskusat a najst svoje...
5. Ja som zacala davat latkove dost neskoro, takze neviem. Kupila som bazarove pouzivane, oprala... Neviem, preco by sa mali prat viackrat...
6. savo pouzijem raz za par mesiacov, ked uz nie su plienky uplne biele.
7. stáva sa, ak je to velmi zle, pouzi zlcove mydlo, nechaj hodinku odstat a s dalsou varkou normalne oper.
8. V susicke sa moze susit iba bavlna. Vrchne gate nie, lebo sa znici pogumovana vrstva. Ani do sava by nemali asi ist, raz som ich omylom prihodila k osavovanym plienkam ta pogumovana vrstva mierne zazltla. Funguju ale dalej normalne a zvonka su ako predtym.
Keby nieco, pytaj sa 🙂
Ďakujem veľmi pekne za odpovede a informácie 😊
Začni písať komentár...
Pekný deň! Potešilo by, ak by ste mi poradili:
1) môžem do pôrodnice vziať látkové plienky, alebo musím iba jednorázovky?
2) ako je to s predpierkou? Separačná vložka oddelí "tuhé" od "kvapalného", treba však vložky, prípadne látkové plienky ešte ručne predpierať, alebo ich stačí len hodiť do kýblika s vodou?
3) v kýbliku máte iba čistú vodu, alebo už aj nejaký prací prostriedok?
4) aká je vhodná značka pracieho prášku/gélu, aby vyčistila a zároveň nebola agresívna k detskej riťke?
5) koľkokrát treba plienočky pred prvým použitím vyprať?
6) používate pri praní aj savo bez chlóru, prípadne iné prášky na vyčistenie a vybielenie?
7) stáva sa, že sa fľak po hnedom nevyperie na prvýkrát?
8) poznamenávam, že je úplne super, že sa dajú tieto plienočky sušiť aj v sušičke, je treba ich potom ešte dosušovať na vzduchu? Nikdy sa Vám nezbili v sušičke vložky do plienok? Mám na mysli, že by stvrdli a pod.
Ďakujem za odpovede 🙂
Momentálne som v štádiu pátrania po tých najlepších a najvhodnejších plienkach, druhoch, značkách. Skúšam objednávať aj z Aliexpressu, najprv po jednom kuse, nech nepríde 10 somarín, keď zozbieram dostatok skúseností a poznatkov, tiež prispejem vlastným blogom, na čo sa veľmi teším 🙂