S Johankou navštevujeme hipoterapiu alebo hiporehabilitáciu vzhľadom na jej poruchu koordinácie a celkovej motoriky. Každá terapia nás posúva vpred. Trvá približne 30minút a stojí 18e, ale myslím, si že jej účinky sa určite časom dostavia. Absolvujeme ju raz do týźdňa, i keď určite by bolo lepšie ju absolvovať dvakrát do týždňa, ale vzhľadom na náš nabitý program cez týzdeň by sme nestíhali.
    Ak ste ešte o hiporehabilitácii nepočuli resp. nečítali tak by som len napísala pár viet k jej účinkom. Možno sa to niekomu z Vás zíde a možno ju aj niekomu vo Vašom okolí potom budete môcť odporučiť a niečo nové sa dozviete 🙂.
    Hiporehabilitácia je jedinečná v tom, že spočíva v podobnosti pohybu koňa v kroku s chôdzou človeka. Krok koňa umožňuje hendikepovanému pohyb vpred a napodobńuje bipedálnu chôdzu čiže chôdzu zdravého človeka, jeden zo základných pohybových vzorcov, ovplyvňujúci celú psychomotoriku organizmu. Krokom koňa vzniká asi 110 pohybových impulzov za minútu v 3 rovinách (dopredu a dozadu, hore a dolu, doprava a doľava). Tieto stimuly sa prenášajú na pacienta a vynucujú si neustále jeho motorické odpoveďe.
    A teraz k tým účinkom. Tie najčastejšie sú:
    1. regulácia svalového napätia. Rytmický pohyb koňa pôsobí na spastické svaly a hypotonické svaly tonizuje. Záleží však aj na rytme kroku. Rychly krok ovplyvňuje hypotóniu, pomalý a pravidelný krok pôsobí relaxačne a uvoľnuje spasticitu. Regulacia a úprava svalového tonusu je základný predpoklad na zlepšenie pohybových funkcií a koordinácie. Vďaka konskému pohybu dochádza k úprave a stimulácii svalového tonusu komplexnejšie, intenzívnejšie a s dlhodobejším efektom ako pri klasickej fyzioterapii.
    2. zlepšenie dýchania. Vďaka rytmu koníka dochádza k regulácii a ekonomizácii dýchania. Stimuluje sa svalstvo hrudníka, brucha, panvového dna a bránica, ktoré sú dôležité pre správny priebeh dychovej vlny. Dieťa sediace alebo ležiace na koni vníma rytmus koňa celým svojim telom a podvedome ho preberá a tak mu prispôsobuje aj svoje dýchanie a pohyby. Pri rýchlom tempe sa dieťa učí držať rovnováhu a napína svaly a spomalenie kroku vyvolá uvoľnenie svalového napätia a prehlbuje sa dýchanie.
    3. Zlepšenie reči. Reč súvisí so správnou motorikou a pri poškodení motoriky je častno poškodená reč. Terapiou dochádza k jej ovplyvňovaniu a zlepšeniu. Reč sa stimuluje rozprávaním a spievaním na koní, dobre pôsobí smiech a vnímanie rytmu koňa. Po čase dochádza k výraznému uvoľneniu bránice, prehĺbeniu dýchania a zlepšeniu reči.
    4. Tréning rovnováhy. Krok koňa vyžaduje permanentné udržiavanie rovnováhy a to pohybom koňa vpred, rytmickým kmitaním a zmenami tempa kroku koňa. Dochádza k stimuláciu rovnovážneho aparátu a tréningu koordinácie.
    5. Koordinácia trupu a sed. Dochádza k pohybom trupu ako pri fyziologickej chôdzi človeka a napraví sa ramenný pletenec a hlava.
    6. reedukácia držania tela. Pohybové impulzy sa prenášajú z koňa na pacienta cez sediaciu oblasť a stimulujú cez panvovú oblasť vzpriamené držanie trupu cez napriamenie chrbtice. A to je dôležité pre správne dýchanie a fungovanie ramenného pletenca a panvy.
    7. Uvedomovanie si vlastného tela. Dochádza k stimulácii rovnovážnych orgánov a zlepšuje senzomotorické vnímanie. Zlepšuje sa zrakové, sluchové, čuchové a hmatové vnímanie.
    8. Podporuje kreativitu, intelektové funkcie, komunikáciu, zdravé sebavedomie, psychiku a poddobne.

    A mohla by som takto menovať ešte veľa benefitov tejto terapie. Myslím, si však, že tie najdôležitejšie som spomenula. Tak hlavne nech pomáha stále viac a viac deťom a dospelým, ktorí majú akýkoľvek zdravotný problém.

    1