Extrémne horúčavy už dávno nie sú vymoženosťou prímorských krajín. S ich čoraz častejším výskytom v našich končinách sa aj zvyšuje frekvencia výskytu tzv. úrazov z tepla - prehriatia a úpalu.
Prehriatie je v podstate následkom dehydratácie. Pri dlhšom pobyte v prostredí s extrémnymi horúčavami nie je naše telo schopné sa efetkívne ochladzovať, vytvára si viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia. Ak dôjde k zlyhaniu termoregulácie hovoríme o úpale. V takomto prípade končí všetka sranda. Hrozí zlyhanie orgánov a postihnutie centrálnej nervovej sústavy.
1. Vedenie tepla
Predstavuje priamy kontakt s iným povrchom. Je to najmenej efektívny spôsob. Tvorí približne 2% z celkového odovzdávania tepla do okolia.
2. Sálanie
Ochladzovanie prostredníctvom prechodu tepla do vzduchu. Organizmus takto reguluje asi 10% tepelných strát. V horúcich dňoch sa tento spôsob stráca. Ak je teplota vzduchu vyššia ako teplota tela, naše telo teplotu naopak získava.
3. Vyžarovanie
Telo stráca rozhorúčenosť pomocou elektromagnetického vlnenia. Ak je teplota tela vyššia ako vzduchu, tvorí tento spôsob až 65% z odovzdávania tepla to okolia. Pri teplote vyššej sa vyžarovanie zastavuje a strácame ďalšiu z možností ochladzovania.
4. Odparovanie
Organizmus sa ochladzuje premenou tekutín z povrchu tela do plynnej fázy a teda potením. Pri extrémych vonkajších teplotách je to jediný spôsob ochladzovania organizmu. Telo sa snaží o chladenie presunom krvi z centrálnych častí do kože a následným potením. Ale pri vlhkosti ovzdušia sa zastavuje aj vyparovanie a organizmus stratí poslednú možnosť ochladzovania. Nasleduje zlyhanie termoregulácie. Teplo z centrálnych častí nie je odvádzané, teplota stúpa a vzniká úpal.
Ak už telo prišlo o všetky spôsoby ochladzovania, prehriatie spôsobí opuch mozgu a zvýšenú náplň mozgových ciev – dochádza k vzostupu vnútrolebečného tlaku a následnému poškodeniu centrálnej nervovej funkcii.
Na jeden milión obyvateľov sa v strednom podnebnom pásme odhaduje približne 2 až 20 úmrtí ročne. Úmrtnosť sa zvyšuje oddialením liečby o viac ako 2 hodiny a dosahuje od 10 do 70%.
V štatistikách sa neuvádzajú rozdiely medzi pohlaviami. Medzi rizikové skupiny však patria deti a seniori. Deti ešte nemajú vyvinutý systém termoregulácie a seniorom môžu komplikovať priebeh pridružené ochorenia.
Prehriatie
Tepelný úpal
>>Ako si doma pripraviť rehydratačný roztok?
Máte aj vy skúsenosť s úrazmi z tepla? Podeľte sa o svoju skúsenosť vo WIKI.
Začni písať komentár...