Kedysi vymoženosť prímorských letovísk, dnes samozrejmosť v autách a čoraz častejšia súčasť moderných príbytkov. Pri prerábke domov a bytov ľudia začínajú zohľadňovať neustále sa zvyšujúce priemerné teploty a nezabúdajú na montáž klimatizácie.
Klimatizáciou označujeme proces úpravy teploty, vlhkosti, čistoty a distribúcie vzduchu.
Zariadenie nasáva vzduch, filtruje ho a podľa aktuálnej teploty v interiéry buď ohrieva alebo ochladzuje, poprípade zvlhčuje, vysušuje a rozvádza.
Ak ju máte správen nastavenú, viete ju vhodne využívať a dbáte na pravidelnú údržbu, je v horúcich dňoch útočiskom pred rozpáleným okolitým svetom a pomáha zmierniť negatívne dopady vysokých teplôt na ľudské zdravie a vyhnúť sa tzv. úrazom z tepla.
>>Aké sú príčiny, príznaky a prvá pomoc pri úrazoch z tepla?
Pri extrémnych výkyvoch teplôt dochádza k celkovému oslabeniu organizmu. Je jedno, či sa rozpálení vraciate z prechádzky do vyklímovaného bytu alebo naopak opúšťate prílišne klimatizované pracovisko a sadáte do rozpáleného auta, vlaku, autobusu. Teplo ktoré musí váš organizmus spracovať spôsobí, že sa prehreje a vy sa cítite unavení, ospalí, bolí vás hlava, chatáte závraty či dokonca môžete aj zvracať. Následné rýchle ochladenie môže ťažkosti ešte prehĺbiť.
Prudké zmeny teploty horšie znášajú predovšetkým tí najmenší a najstarší, keďže je známe, že u nich termoregulačné mechanizmy nie sú tak účinné. Pri častých a dlhodobých teplotných výkyvoch musia ísť na plný výkon a organizmus sa vysiľuje.
Reakcia na klimatizáciu závisí aj od vnímavosti jedinca, odolnosti organizmu, celkového zdravotného stavu a imunitného systému. Vplyv má aj stravovanie, pravidelný pohyb či otužovanie. Najhoršie je, že negatívne účinky sa neprejavia hneď na zdraví, ale až po dlhšom čase.
"Ak v interiéri udržiavate konštantnú teplotu, bez ohľadu na vonkajšiu, môžete mať v horúcich dňoch problémy. K najčastejším ochoreniam patria bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, môže sa oslabiť imunita i celkovo organizmus,“ hovorí Mgr. Michal Jajcaj, vedúci odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. ,,Príliš nízka teplota v interiéri môže byť síce osviežujúca, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia je pre zdravie rizikový. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice, kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat. Ak máte chladný prúd vzduchu nesprávne nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu,“ upozorňuje Mgr. Michal Jajcaj.
1. Teplotný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím max. 5 - 7 stupňov Celzia - inak by mohlo dôjsť k teplotnému šoku. Na to, aby si telo zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia je potrebný istý čas na prispôsobenie sa, nastavenie a spustenie termoregulácie.
2. Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu - pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore napr. chodbe a až potom ísť von. V aute vypneme klimatizáciu pár kilometrov pred cieľom. Nepriaznivé následky zmiernime aj tým, ak sa pred odchodom von napijeme, nie príliš chladného nápoja.
3. Nezabúdajte aj na vetranie - Klimatizácia môže správne fungovať len vtedy, ak sú okná zatvorené. Z času na čas je však vhodné klimatizáciu vypnúť a byt dôkladne vyvetrať.
4. Čistenie a výmena filtrov - Ak už investujete do klimatizácie, nezabúdajte aj na pravideľné čistenie. Inak môžu byť liahňou pre baktérie a plesne. Darí sa im v potrubí, filtroch, nádržkách zvlhčovačov. Celý klimatizačný systém si dajte raz ročne skontrolovať v servise. Súčasťou bežnej údržby má byť aj pravidelná dezinfekcia výparníka klimatizačnej jednotky.
5. Auto nie je výnimkou - ak sa chcete problémom vyhnúť, dodržiavajte pri používaní klimatizácie v aute podobné zásady ako v uzatvorených priestoroch. Klimatizáciu púšťajte maximálne na 10 – 15 minút v priebehu hodiny. Chladný vzduch nesmie fúkať priamo na posádku. Inak si koledujete o vysušenie pokožky, očnej rohovky, rezanie a pálenie očí či ľudovo povedané seknutie v krku.
Aké sú vaše názory na klimatizáciu? Využívate ju doma či v aute? Vyhľadávate klimatizované priestory alebo sa im radšej vyhýbate? Aké zásady máte pri jej využívaní?Podeľte sa o vašu skúsenosť vo WIKI.
Začni písať komentár...
Nase prve auticko klimatizaciu nemalo, cca pred siedmymi rokmi sme si uz zaobstarali take, co klimatizaciu ma a veru sluzi dobre. Postupne sme sa aj v obytnom priestore prepracovali ku klimatizacii, najprv zaluzie, vonkajsie zaluzie, ale kedze mame spalne v podkrovi, nestacili. Momentalne nam vyhovuje system: rano zatemnit okna zaluziami a zatvorit okna, podvecer klimatizaciou zachladime spalne pri zatvorenych dverach. Kedze chladny vzduch z miestnosti "vytecie", snazime sa takto trochu ochladit predmety v miestnostiach. Nuz a neskor, ked vonkajsia teplota trochu klesne, tak pootvarame okna a takto spime az do rana.