Moje dve dcérky majú mená po kvetoch: Margarétka a Kamilka. Páčili sa mi možno aj preto, lebo aj moje meno pochádza z prostredia záhrad: „Zuzana značí ľalia v pradávnej hebrejčine...“ písal kedysi, tiež svojej milovanej dcérke, môj obľúbený slovenský básnik. Keď som tieto jemné a nežné mená pre ne vyberala, ešte som nevedela, že aj ich pokožka bude krehká a citlivá ako lupienky týchto rastliniek...
Indiánske príslovie hovorí, že byť šťastný znamená zvyknúť si na život vo vlastnej koži. Čo však v prípade, keď nám tento náš najväčší orgán, naša koža, spôsobuje diskomfort a niekedy až utrpenie? Moja Margarétka má osem rokov, Kamilka onedlho dovŕši svoj prvý. Obe majú s pokožkou problémy už odmalička. Rovnako ako ja. Všetky tri by sme o „šťastí vo vlastnej koži“ mohli trochu polemizovať: máme totiž atopickú dermatitídu, striedame sa len v tom, kto má aktuálne najvýraznejšie prejavy. Kto má popraskanú pokožku, kto šupinky, koho všetko páli a svrbí a kto sa najviac škriabe (v tom zatiaľ vyhráva Margarétka, ktorá si dokáže do krvi rozškriabať celé plochy).
Už sme vyskúšali všeličo možné, od prírodných prípravkov cez voľnopredajné krémy rôznych značiek a cien, až po kortikoidové mastičky od kožných lekárov. Vrátane našej najmenšej kvetinky, bohužiaľ. Všetko buď pomôže na chvíľu, alebo vôbec, alebo ešte zhorší prejavy. Práve preto ma zaujalo testovanie produktov Lipikar. Kozmetiku La Roche-Posay som poznala, kedysi som skúšala ich krémy na tvár, kde sa mi (najmä v zime) ekzém tvorí najčastejšie. Tieto dva konkrétne produkty som však nepoznala a s akou-takou nádejou som sa skúsila testovania zúčastniť.
Priznám sa, nalákala ma aj ponuka pokojného spánku detí – Kamilka má teraz obdobie, že spí iba na mne. Cez deň v nosiči, v noci na hrudi. Inak je nervózna, nepokojná – možno, keď sa uľaví jej pokožke, uľaví sa aj mojim stŕpnutým končatinám a chrbtici, pomyslela som si.
Potešilo nás teda, keď nás naozaj vybrali a v balíčku sme našli Lipikar Syndet AP+, teda relipidačný čistiaci krémový gél a Lipikar Baume AP+, relipidačný balzam. Keďže lipidy sú vlastne tuky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pokožke, slovo „relipidačný“ som si voľne preložila ako „zvláčňujúci“. Otázkou zostávalo: bude to fungovať?
Počas dvoch týždňov sme pravidelne používali čistiaci gél i krémový balzam. Pôvodne som mala v pláne písať recenziu prehľadne formou pozitív a negatív prípravkov, no v stĺpci „záporné“ by sa ocitla azda len vyššia cena. Oceňujem, že gél aj krém sú naozaj jemné, bez vône či zápachu, príjemnej konzistencie a s pohodlným dávkovačom s pumpičkou. Lipikar Syndet AP+ šetrne pokožku očistí, ale nevysuší. Skúšali sme dokonca, či vytvorí aj penu. Z výsledku mali dievčatá radosť.
Margarétke sa páčilo, že pena nemá nijakú arómu (má citlivý nos) a že ju pri kúpaní napriek rankám nič neštípe. Takže ňou pekne poumývala aj svoju sestričku.
Lipikar Baume AP+ je môj pomyselný víťaz. Má vynikajúcu konzistenciu a výborne sa vstrebáva.
Margarétku prvý raz mierne štípal, keďže mala práve doškriabané ruky i chrbát. V škole totiž zjedla na obed langoš s kečupom, pani kuchárka jej nechcela veriť, že má ozaj alergiu na paradajky. Takúto nepríjemnú reakciu máme obe po niektorých orieškoch, mandarínkach, jahodách, paradajkách a Margarétke dokonca okrem týchto potravín potvrdili alergiu i na zeler (to jej vôbec neprekážalo). Mamičky detí s atopickým ekzémom iste vedia, že vyhýbať sa treba i umelým farbivám, konzervantom, sladidlám či soleným chipsom, čo je vo veku osem rokov, kedy občas piští duša práve po niečom „zakázanom“, zložitejšie, než vynechať surový zeler. A vo chvíľach, keď jedálniček dodržiavame poctivo, vyvolá zas ekzém prášok na pranie. Alebo chlad. Alebo stres. Preto som veľmi rada, že môžem prejsť k výsledkom testovania.
V propagačnej rozprávkovej miniknižke, ktorú sme dostali ako darček, sa píše, že Lipikar je biely krém, ktorý upokojuje a vyhladzuje pokožku. Už po troch dňoch testovania Margarétka hlásila, že ju všetko prestalo svrbieť. Konečne sa mohla v pokoji nielen vyspať, ale aj prezliecť či čítať si, pretože sa mimovoľne škriabala v každej možnej chvíli. U Kamilky boli výsledky tiež na jednotku: začali sme natierať veľkú suchú šupinkovú plochu na stehienku a o dva dni po nej nebolo ani stopy. Pokiaľ ide o mňa, konečne sa môžem okúpať vo vani. Milujem totiž vodu a kúpele, čo mojej pokožke vôbec nerobí dobre. Práve po kúpeli väčšinou vychádzam z vane s veľkými pálivými „mapami“ na tele. Keď som sa však na skúšku po kúpaní natrela Lipikar balzamom, bolo to akoby sa konečne „napila“ aj moja pokožka. Nekonečne príjemný pocit a najmä nijaké svrbenie. Miesta síce ostali začervenané, ale pocitovo to bol obrovský rozdiel. Konečne sa mi nezdalo, že mám po kontakte s vodou pokožku napnutú ako na škripci a čo nevidieť sa roztrhne. To bude asi tá relipidizácia, povedala som si s úľavou. Kamilka mala zrejme podobný názor ako ja, každý kúpeľ a krémovanie po ňom si očividne užívala.
Na konci sa patrí ešte poďakovať, tejto stránke i #test_larocheposay2 a #sleepikar, že nám v rámci testovania umožnili vyskúšať tieto výrobky. Určite sa stanú súčasťou našej "výzbroje" v boji proti atopickému ekzému a svrbeniu pokožky. Nech sú moje kvietky takéto šťastné a spokojné v tej svojej koži i naďalej 🙂
Začni písať komentár...
Ako casto, ste sa, prosim, natierali balzamom? Na obale píšu raz denne, ale ja mam taký silny ekzém, ze mi to nestačí. Vďaka