monika0001
27. jan 2016
428 

Prečo je dobré skákať cez švihadlo

Neviem či môžem použiť články z nettu ale snáď hej.

Často sa stretávam s otázkou či je dobré skákať cez švihadlo a na čo je to dobré.

priznám sa, že ja som švihadlo poslednú dobu troška zanedbávala ale rozhodne sa ku nemu mienim vrátiť...

Ak aj vy patríte medzi tie čo sa pýtajú a stále váhajú či začať alebo radšej nie, prečítajte si týchto pár riadkov a rozhodnite sa samé 🙂

                                                                   Švihadlo

Švihadlo urobí s vašou postavou zázraky

Tí z vás, ktorí športujú pravidelne, veľmi dobre vedia aké ťažké bolo začať a ešte ťažšie vydržať. Patríte však medzi ľudí, ktorých cvičenie v posilňovni nebaví a navyše trpíte nedostatkom času? Vyskúšajte švihadlo. Táto pomôcka z detstva spraví s vašou figúrou zázraky.

Skákanie cez švihadlo rozhodne nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Preto si prečítajte, čo musíte vedieť, kým so skákaním začnete.

Čo potrebujete?

Skákanie cez švihadlo je finančne nenáročný šport. Potrebujete k nemu len švihadlo a dobrú, športovú obuv. Dôležité je, aby tlmila doskoky a tým chránila vaše kĺby.

Kedy je najlepšie skákať?

Určite ráno. Skákať s plným žalúdkom nie je nič príjemné. Okrem toho, ranným cvičením naštartujete krvný obeh, metabolizmus a spaľovanie tukov. Pokiaľ ste začiatočník, choďte na to pozvoľna. Úplne vám postačí 50 preskokov v dvoch sériách, aby ste prestriedali obe nohy. To vám zaberie zhruba 5 minút, a preto sú už akékoľvek ďalšie výhovorky zbytočné.

Ako si vybrať to správne švihadlo?

Správna dĺžka je naozaj základ. Stúpnite si do stredu švihadla oboma nohami a jeho konce by ste mali mať vo výške ramien.

Čo posilňujete?

Skákaním cez švihadlo zmobilizujete hneď niekoľko partií na tele. Počas skákania je posilňovaná predovšetkým spodná a vrchná časť tela (ramena, chrbát, bruško, hrudník), no cviky so švihadlom pozitívne vplývajú aj na vašu kondičku, vytrvalosť a koordináciu, pričom ani počet spálených kalórií nie je zanedbateľný.

Pre koho nie je určené

O používaní švihadla ako prostriedku chudnutia by sa mali vopred poradiť s odborníkom všetci ľudia s problémami obehového systému a kĺbmi. Treba si tiež uvedomiť, že skákanie je fyzicky náročné a pokiaľ nemáte absolútne žiadnu kondičku, ťažké začiatky vás neminú. Čoskoro však sami uvidíte, že stálo za to ich prekonať.

Prvé výsledky už čoskoro

Stačí len niekoľko minút denne a už o pár dní uvidíte na svojom tele prvé výsledky. Odborníci tvrdia, že pri poctivom skákaní by mali všetky počiatočné problémy zmiznúť po prvom týždni.

Švihadlové pikošky

- Skákanie cez švihadlo má skutočne bohatú históriu. Poznali ho už dokonca v starovekom Egypte.
- Spočiatku na ňom skákali výlučne muži. Postupnými zmenami v obliekaní sa k nim ale postupne pridružili i ženy.
- Rekordmanom v skokoch cez švihadlo je podľa Guinessovej knihy rekordov Američan Frank P. Olivieri. Ten na ňom dokázal skákať až neuveriteľných 32 hodín.

Read more: http://feminity.zoznam.sk/c/891467/svihadlo-urobi-s-vasou-postavou-zazraky#ixzz3rahpPnim

Ak sa naučíte správne skákať cez švihadlo, pochopíte, že táto činnosť Vám posilní srdce, spáli snáď milión kalórií a na to, aby ste vyťažili z cvičenia maximum nemusíte tráviť denne hodiny v posilňovni. Dnešná doba je hektická a preto je nevyhnutné sa naučiť nestrácať zbytočne čas. Takisto na efektívny tréning nepotrebujete drahé vybavenie. Stačí Vám Váha vlastného tela a jedno švihadlo. Výhodou skákania cez švihadlo je, že je to jedno z najlepších kardio cvičení, ktoré si viete predstaviť, pri krátkom tréningu spálite veľa tuku kvôli zrýchlenému metabolizmu, posilníte si srdce a švihadlo je ľahko prenosné, takže môžete cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Takže, ako na to? Dôležité je skákať na dobrom povrchu. Rozhodne neskáčte na betóne, alebo na podobnom tvrdom povrchu. Ak budete skákať napríklad na dreve, mäkší povrch čiastočne absorbuje náraz. Neskáčte vyššie ako centimeter – tri centimetre nad zem (bohate to stačí na to, aby cez tento priestor prešlo švihadlo), pretože čím vyššie budete skákať tým viac zaťažujete kĺby na bokoch, kolenách a členkoch. Taktiež pri skákaní cez švihadlo noste správnu obuv, ktorá bude tlmiť dopad nárazov a zároveň ochráni Vaše chodidlá. Aby správna technika skákania mala zmysel, musíte mať švihadlo správnej dĺžky. Lebo ak máte pridlhé, alebo prikrátke švihadlo, môžete sa snažiť ako chcete, stále budete zakopávať. Ako určíte primeranú dĺžku? Postavte sa jednou nohou na stred švihadla a natiahnite jeho konce do výšky. Ak sú rukoväte nad Vašími ramenami, potom je švihadlo pridlhé. Mali by totiž siahať asi tak po pazuchy.

Desatoro skákania cez švihadlo

Udržujte balans tak, že sa pozeráte stále pred seba

Pri skákaní majte spevnenú hornú časť tela

Celú váhu prenášajte na plochu pod prstami na nohách

Odrazte sa a pristávajte na tejto ploche. Neskáčte na špičkách, ani sa neodrážajte celými chodidlami. Všetok balans sa musí odohrávať pod prstami na nohách.

Skáčte iba tak vysoko, aby cez vzniknutú medzeru mohlo preletieť švihadlo

Lakte držte blízko pri tele

Lakte by mali v 45 stupňovom uhle s Vaším telom

So zápästiami opisujte malé kruhy. Netreba mávať s rukami hore-dole, aby sa švihadlo pohybovalo.

Keď sa naladíte na rovnaký rytmus, kde výskoky budú zodpovedať točeniu švihadlom, nikdy viac už nezakopnete.

Dbajte na správne prevedenie skoku. Dobrá forma je dôležitejšia ako rýchlosť.

Koľko kalórií spálite skákaním cez švihadlo?

Na internete nájdete množstvo kalkukačiek, ktoré Vám vypočítajú presné číslo v závislosti na Vašej váhe, čase a intenzite. Napríklad osoba vážiaca 82 kg by pri intenzívnom skákaní cez švihadlo za 10 minút spálila okolo 200 kalórií. A to rozhodne stojí za vyskúšanie 🙂 Ak teda chcete rýchlo schudnúť, skáčte cez švihadlo.

Úvod / Pohyb na vzduchu / Švihadlo: Skáčte a spaľujte kalórie!

Skáčte a spaľujte kalórie!

Pre väčšinu ľudí je skákanie na švihadle iba zábavou pre malé deti, alebo cvičenie pre profesionálnych boxerov. Navzdory tomuto rozšírenému názoru skutočnosť je však niekde úplne inde.

Švihadlo je vynikajúcim pomocníkom pri udržiavaní kondície i snahy o zníženie hmotnosti. Pomocou skákania môžete spaľovať kalórie účinnejšie ako pri behu – závisí to od intenzity tréningu.

Skákanie na švihadle je vhodnou alternatívou pohybu pre každého. Toto kardiovaskulárne cvičenie zlepšuje nielen vašu kondíciu, ale i koordináciu, silu, rovnováhu, rytmus a hustotu vašich kostí.

Počas skákania zapájate do pohybu svaly z rôznych častí vášho tela, keďže je v permanencii jeho horná i dolná časť. Preto je skákanie na švihadle spestrením a vítanou zmenou tréningovej rutiny.

Ktoré svaly sa dajú skákaním precvičiť ?

Na dolnej časti vášho tela to je

  • predné stehná a zadné stehná
  • lýtkové svaly
  • brušné svaly – tieto sú zapojené do cvičenia najmä pri variáciách skokov, ktoré si vyžadujú rovnováhu, ako je napríklad skákanie na jednej nohe

Aj horná časť vášho tela pracuje pri skokoch. Zaberajú hlavne vaše

  • ramená
  • celé ruky a zápästia
  • chrbát a hrudník – pri prekrížení rúk počas skákania

Skákanie na švihadle je výborné aeróbne cvičenie, keďže vaša tepová frekvencia a intenzita dýchania sa zvyšuje.

Pokiaľ počas skákania budete používať hrudný pás na monitorovanie vašej tepovej frekvencie, po získaní jej priemernej hodnoty a dĺžky cvičenia zistíte v tomto článku, koľko kalórii ste skákaním spálili.

Aké sú ďalšie výhody skákania na švihadle?

  • zaťažuje menej kĺby ako beh alebo jogging, ale stále posilňuje svaly a väzivá – je to teda vhodná alternatíva pre športovcov napríklad po zranení
  • je vhodným doplnkovým športom pre športovcov, ktorí opakovane zaťažujú ramená – napr. volejbalistov a hráčov baseballu
  • posilňuje svaly v lakťoch a zápästí – je vhodným doplnkov pre tenistov alebo hráčov squashu

Supis moja paradny clanok ja som zo svihadlom akurat dnes zacala.chcem sa opytat je jedno ci sķácem preskokyalebo obidvoma nohami naraz? Ci?dakujem

27. jan 2016

@erika0802 ja skáčem iba na preskoky. ja nemôžem zo spojenými nohami 🙂

27. jan 2016

@monika0001 a moja je problem ak skacem naboso? Musim mat tenisky?

27. jan 2016

@erika0802 no je to problem. ale úprimne..ja som skákala tiež na boso väčšinou, ale odkedy mám nové švihadlo bolí to celkom keď sa švihnem po prstoch tak poctivo teniskujem.. no zle sa mi tak skáče ale odporúča sa to takto mojka

27. jan 2016

Super clanok,popravde ja naskacem 100a nevladzem ☹

27. jan 2016

@kacoorka ked som začala tiež som ledva 100 dala.. postupne.. všetko má svoj čas. netreba sa hned odpáliť.. kludne týžden skáč po 100.. potom pomaly pridávaj.. a dopacuješ sa na vyšši čísielka uvidíš 🙂

27. jan 2016

@erika0802 ja to striedam 😉Začiatky boli strašné keď som začala a teraz super je to mojou obľúbenou činnosťou skákať na švihadle🙂

27. jan 2016

@marcela838 môžem vedieť aké máš švihadlo?..ráta ti aj preskoky?

9. mar 2016

@mattuliatko30 v albume ho mam..idem.kuk v ktorom a oznacim Ta tam..
Ano rata kalorie a preskoky a cas

9. mar 2016

@mattuliatko30 ale.zacala som na obycajom detskom

9. mar 2016

@marcela838 praveze nie mam s takymi penovymi ruckami a je to obycajne cize s iratamente preskoky,ale idem si kupit aj to digitalne 🙂

9. mar 2016

Žeby som sa konečne dokopala?

11. mar 2016

Začni písať komentár...

Odošli