michaelaray
24. jún 2020
359 

Ako sa pripraviť na rozvod

Možno ste sa brali príliš mladi, keď si ani nevedela čo vlastne od života chceš. Možno vôbec nie ste kompatibilní a najst kompromis je neprekonateľne ťažké, tak ako som to kedysi zažívala ja. Možno v ňom nemáš emocionálnu, fyzickú či finančnú oporu ako by si chcela. Možno ťa dokonca ponižuje či bije. Dôvodov prečo sa chceš rozviesť môže byť nekonečne veľa a každý prípad má svoj príbeh. 

Na druhej strane máš možno malé deti, možno si na ňom finančne závislá alebo máš iné obavy, či rozvod zvládneš. 

Rozvod beriem ako posledné možné riešenie, keď sa už vyčerpali možnosti ako 

- vzájomná komunikácia a hľadanie riešenia

- manželská, resp psychologická poradňa

Čo ta teda čaká ako sa na to čo najlepšie pripraviť?  

Rozvod je zložité obdobie aj na psychiku aj praktické otázky. Ak sa už teda vás vzťah nedá vylepšiť, bolo by vhodné vytvoriť si čo najlepšie zázemie pred tým, než k rozvodu dôjde. Čim viac stabilných bodov budeš mať, o ktoré sa môžeš oprieť, tým väčšia šanca je, že to zvládneš bez toho, aby si upadla do krízy a skôr sa dostaneš do fázy stabilizácie. Nenakladaj si na seba priveľa paralelných projektov, ako to urobila Naďa. 

Žila s mužom a dcérou v Bulharsku. Ked sa rozviedla, presťahovala sa s malou spať do svojej krajiny. Za posledné úspory si kúpila na hypotéku starý polorozpadnutý byt, s tým že si ho bude sama prerabat. Kedže žila desať rokov v zahraničí, vzťahy s priateľmi boli ochladnuté. S mamou vôbec nevychádzala a otec sa už pominul. Bola na všetko sama. Nemala prácu, musela sa starať o 1.5 ročnú dcéru. Našťastie dostala aspoň nejaké peniaze zo sociálky. 

Sedela sama na zemi v rozpadnutom byte a dieťa neustále plakalo. Všetko sa to na ňu zosypalo. Nebola ani motivácia ani peniaze na prerábku bytu. Vtedy stretla Milana. Nechali sa uniesť vašnou a chvilu sa jej zdalo všetko fajn. Ale obaja boli v psychicky nestabilnej situácii a tak si nechtiac ubližovali. Rozchádzali a schádzali sa každú chvilu. Nezvládla ešte aj túto emocionálnu zátaž a psychicky skolabovala. Psychiater jej predpísal lieky a poslal ju na mesiac do interného zariadenia, kde jej pomohli odraziť sa odo dna. Trvalo jej dlho kým sa jej podarilo životnú situáciu stabilizovať, lebo zápasila naraz s množstvom problémov.  Ale nemusí to takto byť. 

Martin bol tiež rozvedený, žena ho opustila kvôli šéfovi. Bol z toho hotový, vôbec to nečakal. Deti mal v striedavej starostlivosti. Mal aspoň prácu, úspory, priateľov a rodinu, ktorí ho podržali. Kolegovia ho brávali von, aby prišiel na iné myšlienky. Stari rodičia pomáhali vyzdvihovať deti zo školy a s varením. Parkrát navštívil aj psychologičku, keď to na neho doliehalo. Radil sa s ňou aj ohľadom deti, ako postupovať aby im čo najviac uľahčil situáciu. Kupil si domáce zvieratko, aby sa necítil tak sam, keď boli deti preč. O par mesiacov si začal dopisovať online s ľuďmi, ktorí podobne prechádzali obdobím po rozvode, či rozchode. Cítil tak podporu, že nie je sam v tejto situácii. Po pol roku sa už cítil lepšie a rozhodol nájsť si novu priateľku. Podarilo sa mu to a čoskoro začal nový život. 

 Z týchto dvoch skutočných príbehov vidíš, ako sa situácia vyvíja podla toho aké zázemie mali pred rozvodom. Ako sa teda môžeš pripraviť? 

1. Financie a prijem

Ak si momentálne finančne závislá, treba si najst prácu a zabezpečiť svoj prijem. Ak sa dá odložiť si nejaké úspory. Pripadne sa poradiť s rodinou, či sú ochotní poskytnúť finančnú pomoc, ale napr. bývanie. Tu je zoznam organizácii, ktoré podporujú matky v núdzi: http://www.kmotricky.sk/potrebujem-pomoc/ . Niektoré organizácie poradia aj v právnych otázkach, respektíve tyranym ženám. Už len keď človek vie, že má viacero možnosti, automaticky sa cíti viac sebavedomo a menej sa obáva budúcnosti. 

Niektoré matky sú veľmi kreatívne a hladujú aj netradične možnosti príjmu. Napr. Lucia, matka pol ročnej dcérky, obehla ludi na svojej ulici a dohodla sa s niektorými, že bude pre nich donášať doma navarene obedy, či večere. Pre jednotlivcov, ktorý žijú sami a nechce sa im variť to bola zaujímavá ponuka. Čoskoro si tak našetrila na ojazdené auto, aby mohla jedlo rozvážať a neskor si dokonca založila oficiálne podnikanie. 

2. Starostlivosť o deti 

Požiadaj rodinu, známych, či sú ochotní pomôcť s deťmi, keď bude treba. Dá sa ponúknuť aj vymenený obchod, ako napr. fungovala Karin a Darina. Obe boli slobodne matky, čašníčky. Striedali sa ktorá bola práve v práci a ktorá strážila deti obom. Ušetrili tak za skolku, ktorú by si inak nemohli dovoliť. 

Detské oblečenie, hračky, kočíky a pod sa dajú získať aj zadarmo, ak človek požiada sieť svojich známych, resp napíše do FB skupín a fór pre mamičky. 

3. Starostlivosť o seba

Požiadaj okruh priateľov, kolegov, či sú ochotní ti spraviť program, pripadne aj s deťmi, počas náročného obdobia. Posedenie pri káve s kamarátkou môže byt rozdiel medzi hrozným týždňom a týždňom, keď sa to nejak zvládlo. 

V prípade zdravotných problémov je lepšie sa obratit na doktora a neodkladať to prilis dlho. 

4. Psychológia a zvládnutie straty, stresu, smútku

Psychologicka podpora či už profesionálna alebo podporných skupín môže veľmi pomôcť uľahčiť situáciu. Napr organizácia https://www.modryanjel.sk/ ponuka poradenstvo zdarma v krízových situáciach, resp riešia post traumaticky stresový syndróm. Hlavne je neostávať s celou ťarchou situácie sama. Odborníci poradia aj ako komunikovať s deťmi, aby ich situácia čo najmenej zasiahla. 

Počúvanie pozitívnych motivačných nahrávok zdarma na Youtube  pomôže preladiť sa z módu obete na viac pozitívnu víziu budúcnosti. 

Všetky tieto veci a kontakty sa dajú už dopredu zabezpečiť, aby počas tažkeho obdobia rozvodu bolo čo najviac oporných bodov. Privedie ťa to na pozitívnejšie myšlienky a dá ti to viac sily na kroky, ktoré más ešte pred sebou.

Viac o mne a mojich projektoch na www.sebavedomie.com

Začni písať komentár...

Odošli