michaela_bupi
27. máj 2016
105 

Návod ako sa vyznať v zložení detskej kozmetiky

Čítať zloženie produktov pre deti je veľmi dôležité, pretože detská pokožka je veľmi citlivá a tenká. Hlavný dôraz treba brať na to, aby sa pokožka nezaťažovala chemickými a syntetickými látkami.

Všetky údaje o produkte nám prezradí jeho Zloženie / Ingrediets. Zložky sú v ňom zoradené za sebou podľa obsahového zastúpenia v danom výrobku - od najväčšieho množstva po najmenšie.

Legislatívne je predpísané uvádzať zoznam zložiek výrobku v latinskom jazyku, čo však nie je pre laickú verejnosť príliš zrozumiteľné.

Pokúsime sa vám preto priblížiť niektoré zložky, ktoré dokážete zo Zloženia odčítať a ktorým by ste sa mali pri detskej kozmetike radšej vyhnúť:

1. Látky ropného pôvodu (parafín, vazelína) – najčastejšie označené ako mineral oil, praffinum, paraffinum liquidum, petrolatum, vaselina – tieto látky upchávajú póry detskej pokožky, ktorá potom nemôže prirodzene dýchať a môžu tak vzniknúť jej podráždenia.

2. Silikóny – obsah silikónov vo výrobkoch spoznáte podľa najčastejšie používaných koncoviek -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane alebo -silane – tieto látky blokujú prirodzené funkcie pokožky, taktiež upchávajú póry a môžu spôsobiť podráždenie ba až ekzém.

3. Propylenglykol – je rozpúšťadlo, bežne používané v kozmetike, preto sa s ním môžete stretnúť pomerne často aj v „dospeláckej“ kozmetike. Dáva sa do úzkeho súvisu s potenciálnymi alergiami.

4. Polyethylenglykol – označovaný ako PEG. Pod touto skratkou sa skrývajú syntetické emulgátory, ktoré môžu spôsobovať alergie pokožky a pri styku s očami aj podráždenie očí.

5. Parabény – veľmi často diskutované látky – spoznáte ich pod označením Methylparaben, Propylparaben, Etylparaben a Butylparaben – ide o konzervanty, ktoré sú možným spúšťačom alergií a ekzémov.

6. Ftaláty – najčastejšie označené ako DBP/DMP/DEP/DEHP. Sú to veľmi nebezpečné látky pre telo aj pre životné prostredie. Pri ich dlhodobom používaní v kozmetike môžu poškodzovať dokonca aj vnútorné orgány tela a negatívne vplývať na plodnosť.

Ak tieto názvy a skratky v Zložení detského produktu nenájdete, máte istotu, že ste si vybrali správne 🐸.

Vaša žabka Bupi

@michaela_bupi ďakujem za super článok aj za všetky infa o BUPI, je to super týždeň, ako vždy, keď Bupi zavíta a tento článok oceňujem, lebo niekedy sa vyznať v detskej kozmetike je ťažké, ale ja som spokojná pri mojich dcérkach s BUPI takže fajn, teším sa . krásny deň.

27. máj 2016

Začni písať komentár...

Odošli