Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
    merrymajer
    7. aug 2022    Čítané 1499x

    Zázrak menom Propolis 🙂

    Vedeli ste že ľudia zhromažďujú propolis z úľa už tisíce rokov ? 

    Asírčania a Gréci konzumovali propolis na podporu dobrého zdravia .  

    Zloženie propolisu sa môže líšiť v závislosti od umiestnenia včiel a od toho, ku ktorým stromom a kvetom majú prístup. Napríklad propolis z Európy nebude mať rovnaké chemické zloženie ako propolis z Brazílie. Tento fakt preto zvyčajne sťažuje výskumníkom dospieť k všeobecným záverom o jeho prínosoch pre zdravie ľudí.

    Čo je propolis ?

    Propolis včely zbierajú z rôznych kvetov a aj stromov. Slúži im ako malta, utesňujú ním diery a otvory v úli, chránia sa tak pred zimou, dažďom a mrazom.

    LIEČIVÉ ZLÚČENINY V PROPOLISE 

    Čo obsahuje?

    Jeho zloženie a aj farba sú rôzne, záleží totiž na tom, čo včely zbierajú a odkiaľ. V propolise sa ale vždy nachádzajú tieto látky:

    • Rastlinný balzam
    • Peľ a  vosk
    • Živica
    • Aminokyseliny a antioxidanty
    • Esenciálne oleje
    • Minerálne látky (hlavne železo a vápnik) a vitamíny (A, B, C, D a E)

    Vedci identifikovali viac ako 300 rôznych zlúčenín obsiahnutých v propolise. Väčšina týchto zlúčenín sú formy polyfenolov. Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré bojujú proti chorobám a poškodeniam v tele. 

    Konkrétne propolis obsahuje polyfenoly nazývané flavonoidy. Flavonoidy sú produkované rastlinami ako forma ochrany. Bežne sa nachádzajú v potravinách, o ktorých sa predpokladá, že majú antioxidačné vlastnosti, vrátane: 

    • ovocia, 
    • zeleného čaju, 
    • zeleniny, 
    • červeného vína. 

    ČO HOVORÍ VÝSKUM O VLASTNOSTIACH PROPOLISU 

    Predpokladá sa, že propolis má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti. Vedecký výskum propolisu je však obmedzený. Výskumníci si nie sú presne istí prečo, ale zdá sa, že tento včelí produkt poskytuje ochranu pred niektorými druhmi baktérií, vírusov a húb.

    RANY 

    Propolis má špeciálnu zlúčeninu nazývanú pinocembrín, flavonoid, ktorý pôsobí ako antimykotikum. Tieto protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti robia propolis užitočným pri hojení rán. Jedna štúdia zistila, že propolis môže pomôcť ľuďom, ktorí mali traumatické popáleniny, rýchlejšie sa hojiť tým, že urýchli nový rast zdravých buniek. 

    Ďalšia štúdia zistila, že alkoholový extrakt z propolisu aplikovaný lokálne bol účinnejší než steroidný krém pri znižovaní počtu žírnych buniek v orálnych chirurgických ranách. Žírne bunky sú spojené so zápalom a spomaleným hojením rán.

    Propolis je pri správnom užívaní pravdepodobne bezpečný. Môže však spôsobiť alergické reakcie, najmä u ľudí, ktorí sú alergickí na iné včelie produkty.

    Ja a moja dcerka používame propolis už skoro pol roka , pomáha nám pri začínajúcich ochoreniach a na podporu imunity, tinktúra zasa pri bolesti hrdla a zápaloch v ústach. Propolisový krém je skvelí na kožné problémy . 

    Používate propolis aj vy ? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v komentári ! 

    merrymajer
    2. aug 2022    Čítané 2362x

    Dlhé prázdniny

    Ak neviete ako zabaviť deti do konca prázdnin, tak tu je prázdninová výzva. Super nápad na dlhé letné dni. Naša prázdninová výzva je skoro hotová 😁🤗😉

    merrymajer
    20. júl 2022    Čítané 111x

    Kliešte

    Sezóna kliešťov...

    O prírodných esenciálnych olejoch sa píše veľa, no stále je to málo. Teraz by som vám chcela povedať, ktoré esenciálne oleje kliešte odháňajú a chránia nás tak pred zákernými chorobami, ktoré môžu kliešte prenášať.
    Tu je zoznam esenciálnych olejov ktoré môžete použiť :
    ➡️ levanduľa
    ➡️ tea tree…tieto dva esenciálne oleje stačí mať kdekoľvek po ruke, pretože ich môžeme aplikovať priamo na pokožku)
    ➡️ lemongrass (citrónová tráva)
    ➡️ citronella
    ➡️ euklyptus
    ➡️geránium
    ➡️rozmarín…tieto ostatné je už potrebné zriediť v rastlinnom oleji. Môžete použiť napr. 10 ml jojobového, hroznového alebo iného rastlinného za studena lisovaného oleja a zmiešať v ňom 10 kvapiek esenciálneho oleja, ktorý je Vám príjemný. Takto pripraveným olejčekom si potierajte odhalené časti, napr. členky, zápästie, zátylok a podobne🙂 Môžete samozrejme aj mixovať. Napr. 3 kv. levanudľa, 3 kv. tea tree a 4 kv. citronella 🙂
    Chcete vedieť ako si vyrábam ja repelent? Píšte komenty rada odpoviem😉