Uplynulý týždeň často ovešaná foťákom, googliac recepty na internete, skúmajúc zloženie testovaných potravín, a pobehujúc pri hrncoch v kuchyni. Skoro ráno, kým som nešla do práce a potom zas večer niekedy až do polnoci. Paradoxne málo spánku, veľa podnetov, a ja som mala ešte viac energie. Vyskúšať som chcela čo najviac možností a priniesť nám aj vám úplne nové chute do našich domovov. Niektoré testované suroviny ma vážne prekvapili, chuťou aj svojím zložením. Svet nám ponúka veľa ingrediencií a ľudia zas veľa kombinácií. Inšpirujme sa navzájom, skúšajme nové spojenia surovín, a výsledok nás niekedy veľmi milo prekvapí.
Ja so synom milujeme zdravšie, ľahšie stráviteľné jedlá, manžel s dcérou naopak majú radi jedlá tradičné - viac mäska, takže u nás v kuchyni vládne pestrosť. Som zástancom, že telu treba dať všetko, ale s mierou. Takže u nás nájdete šalát aj klobásku. Napriek tomu, že som bola vybraná na testovanie bio DM produktov, nie som úplný BIO fanatik. Z potravín bio kvalitu preferujem najmä pri mäse, zelenine, ovocí, vajciach a pečení. Pri nakupovaní sa riadim zdravým rozumom aj peňaženkou, rada však svojej rodine doprajem kvalitné suroviny, skúšam nové a samozrejme, niekedy sa aj nechám strhnúť nálepkou BIO. "Déemku" nemáme priamo v meste, kde žijem, takže, keď sa tam vyberiem, kupujem aj do zásoby. Priznám sa, prevažne nakupujem drogériu. V regáloch s bio potravinami si však vždy vyberiem niečo nové. Po tomto testovaní, toho bude určite viac aj z potravín. Niektoré z testovaných som si viac ako obľúbila.
BIO som si sama pre seba nazvala aj "doma pripravenú stravu". Pretože, keď jedlo pripravujeme doma, vieme, čo doň dáme (okrem všetkého jedlého, aj LÁSKU). Nedá sa to STÁLE, najmä pracujúcim, ale OBČAS áno. Dobrá spoločná večera, alebo cez víkend raňajky či obed, dobre padne rodičom, aj deťom. Je v tom na jednej strane rituál, a na strane druhej môžeme ovplyvniť naše deti, čo dajú do úst. Nech majú dobré návyky z domu. Čo bude ďalej, rozhodnú sami.
Z testovaných dmBio potravín mám niektoré vyskúšané, ale od iných výrobcov. Niektoré som naopak, v kuchyni ešte nepoužila, napríklad kokosové mlieko. Rozhodla som sa o nich čo-to zistiť. Možno sa zídu tieto informácie aj vám, keď sa budete rozhodovať, či ich vyskúšať. A samozrejme, recepty. Nech sa vám páči:
Zaraďujem ju na prvé miesto, ako skvelý "objav" v mojej kuchyni. Už predtým som ju samozrejme párkrát použila, ale vždy padla do zabudnutia. Pri testovaní som chcela hľadala jej širšie uplatnenie, a podarilo sa.
Nevedela som, že ide o olúpanú hnedú šošovicu s jemne orieškovou chuťou. Obsahuje 99,8 % červenej šošovice a zvyšok je slnečnicový olej. Vďaka zbavenia sa červenohnedej šupky je ľahšie stráviteľná, jej príprava je rýchlejšia a vedie k zníženému nadúvaniu. Je preto vhodná aj na prípravu detských príkrmov, zeleninového pyré, polievok a pomazánok. Obsahuje vysoký podiel vitamínov skupiny B, teda je výborná v boji proti depresiám, neurózam a stresu. Je bohatým zdrojom železa (dokonca viac ako špenát!!), podporuje krvotvorbu, znižuje cholesterol, preventívne pôsobí proti rakovine. S troškou nadsázky ju zaradzujem medzi superpotraviny a určite bude patriť medzi základné suroviny mojej kuchyne. Ukuchtila som z nej výborné vegánske burgery na nerozpoznanie od mäsa, mrkvovo-šošovicovú polievku a použila som ju aj do šálatov.
Mrkvovo-šošovicová polievka
Na polievočku potrebujeme:
1 cibuľa
1 strúčik cesnaku
Kúsok zeleru
500g mrkve
Cca ¾ šálky červenej šošovice v suchom stave
3/4 litra zeleninového vývaru
1 lyžica masla, trochu olivového oleja
1 PL slnečnicovej múky
Zázvor, klobáska (podľa chuti), korenie, soľ, muškátový oriešok
Na troche olivového oleja speníme cibuľku, cesnak, pridáme nakrájanú mrkvu a očistený zeler, poprášime múkou, korením a restujeme. Zalejeme vývarom a varíme domäkka. V inom hrnci si uvaríme červenú šošovicu, vodu málinko osolíme. Z hrnca s mrkvou odoberieme zeler , ostatné dohladka rozmixujeme. Šošovicu scedíme, pridáme do polievky, dochutíme soľou, muškátovým orieškom a maslom. Na ozdobu a dochutenie si môžeme orestovať nadrobno pokrájaný zázvor alebo klobásku. Každému podľa chuti.
Falošné burgery z červenej šošovice:
Na šošovicové burgery potrebujeme:
250g uvarenej červenej šošovice
1 nadrobno nakrájaná červená cibuľa
1 nadrobno nakrájaný strúčik cesnaku
soľ, korenie, kmín
2-3 lyžice slnečnicovej múky
2 vajcia
Všetky suroviny spolu dobre premiešame. Predhrejme si rúru na 180°C, alebo pripravíme panvicu a opražíme na olivovom oleji do zlatista z oboch strán. Ja som ich robila prvýkrát, a podľa foto vidíte, že sú užšie. Na chuti im to neubralo. Ale nabudúce ich urobím určite hrubšie. Nikto z domácich neprišiel na to, že vnútri hamburgerov nie je mäso a pochutili si, akoby boli s mäskom. Určite odporúčam aj ako samostatný chod namiesto mäska, napríklad so šalátom.
Domáce hamburgerové žemle
Potrebné suroviny:
2 dcl vody
2 vajcia
2 PL olivového oleja
2 bal. sušeného droždia (2bal.x 7g)
2 PL ryžového sirupu
400g hladkej múky (môžete nahradiť aj zdravšou verziou, špald.)
1 KL soli
Na potretie: 1 vajce, zlaté ľanové semienka
Zvlášť si vymiešame suché a mokré ingrediencie. Obe zmesi dáme do robota vymiesiť. Cesto si premiestnime do olejom vymastenej misky, prikryjeme utierkou a necháme 1 hodinu kysnúť. Malo by narásť na dvojnásobok. Cesto rozdelíme na 10 rovnakých častí, vytvarujeme guľôčky, položíme na múkou poprášenú dosku a necháme kysnúť pod utierkou 15 minút. Potom jemne poprášime múkou každú guličku, premiesime a uložíme na plech vystlaný papierom a málinko posypaný múkou (aby sa nám cesto neprilepilo). Prikryjeme utierkou a necháme finálne vykysnúť ďalšiu hodinu.
Rúru rozohrejeme na 220°C. Pred pečením žemle potrieme vyšľahaným vajíčkom, posypeme poriadne ľanovými semienkami. Pečieme v rúre cca 12 minút do zlatista. Necháme vychladnúť.
Hamburger si naplníme podľa svojich chutí. Ja som urobila domáce tzaziky, môžete ich nahradiť dresingom. Rozkrojené žemle som potrela tzatzikmi, vrstvila šalát, burger zo šošovice, uhorky, cibuľu a paradajku, šalát, tzatziky a opäť šošovicový burger. K hamburgerom som podávala domáce hranolky.
Paradajkový pretlak, pasírované paradajky alebo lúpané paradajky v konzerve, mám doma vždy v zásobe. Snažím sa ich starostlivo vyberať, uprednostňujem pyré s nízkym podielom cukru, naopak, čo najvyšší podiel paradajok. Často varím cestoviny s paradajkovou omáčkou, paradajkovú polievku či pečiem domácu pizzu. Cez leto veľakrát použijem čerstvé paradajky. dmBio Passata s bylinkami je za ne skvelou náhradou. Obsahuje zrelé paradajky z Talianska, ktoré boli spracované hneď po zbere. Pochádza z ekologického poľnohospodárstva. Obsahuje 99,7 % paradajok, štipku soli, za mak bazalky a oregana. Jemná chuť, hustá konzistencia čaká už len dávky čerstvých bylín, cesnaku, cibuľky, korenia a syru. Využila som ju na omáčku k domácim gnocci z medvedieho cesnaku, špagety bollognese a tradičnú omáčku k mäsovým guľkám. Určite bude patriť do mojich "pretlakových" zásob. Potešila ma aj cena - 1,29€ za 690g kvalitného pretlaku je akurát. A v neposlednom rade musím pochváliť obal - číre hrubé sklo, ktoré nechá vyniknúť farbám pretlaku v kombinácii s nepreplácanou etiketou. Teší ma možnosť využiť túto fľašku opätovne - na uskladnenie potravín alebo ako peknú vázičku. Fantázii sa medze nekladú ani po dovarení 🙂
Domáce gnocci z medvedieho cesnaku s paradajkovou omáčkou
Na prípravu cesta potrebujeme:
1kg zemiakov
medvedí cesnak podľa chuti
300g hladkej múky
2 vajcia, štipka soli
Kľudne vám bude stačiť urobiť gnocci z polovičnej dávky. Je ich veľa. Ja som dávala väčšiu polovicu neuvarených do mraziaka. Zemiaky dáme uvariť, postúhame najemno. Medvedí cesnak môžeme pomlieť až na pesto. Ja som ho sekala, a bude lepšie, keď sa úplne na hladko pomelie. Z ingrediencií vypracujeme cesto. Rozdelíme si ho na dve časti. Vytvoríme valčeky, ktoré si krájame na ňoky (cca 3cm dlhé). Každý ňok pritlačíme vidličkou. Dáme variť do vriacej osolenej vody, kým nevyplávajú na povrch.
Na omáčku potrebujeme:
- olivový olej, strúčiky cesnak podľa chuti, zeleninový vývar, paradajkový pretlak, bazalku, soľ, korenie, ryžový sirup, trochu citrónovej šťavy
Na olivovom oleji si opražíme nasekaný cesnak. Pridáme ryžový sirup, necháme trochu skaramelizovať, a vlejeme paradajový pretlak s troškou vývaru, bazalku nasekanú najemno, soľ, korenie. Necháme krátko povariť. Nakoniec jemne dochutíme citrónovou šťavou.
Pri servírovaní na spodok taniera nalejeme omáčku, vložíme gnocci, ktoré trošku pokvapkáme olivovým olejom a posypeme parmezánom, dekorujeme čerstvou bazalkou. Dobrú chuť! Je to mňamka.
Mäsové guľky v paradajkovej omáčke (recept na mojom blogu)
Špagetti s Bolognese omáčkou (recept na mojom blogu)
dmBio Basmati ryža biela
Basmati ryža v preklade kráľovná vôní získala nádherné meno pre svoju výraznú orieškovú arómu. Dlhozrnná ryža sa pestuje na úpätiach Himalájí (Pakistan,India), kde ju zavlažuje priezračná voda plná minerálov z topiacich sa himalájskych ľadovcov.
Ryža sa po zbere zatvára do tmavých a suchých skladov, kde sa uskladňuje na dobu 18-24 mesiacov. Potom sa očistí a môže sa predať. Vďaka sušeniu má nízky obsah vody v zrnách, čo jej dodáva lepšiu chuť, menej lepivú konzistenciu a na prípravu potrebuje oveľa kratší čas. Jej nižší glykemický index ju radí medzi diétne potraviny, ktoré nemajú veľa kalórií, ale napriek tomu vás zasýtia na dlhší čas. Odporúča sa pre ľudí trpiacich celiakiou, vysokým krvným tlakom a cholesterolom. Je ľahko stráviteľná, a tak sa môže kombinovať s ťažšími jedlami a koreninami. Pri prieskume na internete som našla naozaj väčšie cenové rozdiely, záleží asi od producenta, farmy, odkiaľ sa získava. Cena dmBio Basmati bielej ryže je 5,29€. Nie je to naozaj málo, ale stojí za to. Zasýti a núti vás k nej vymýšľať prílohy, kombinovať ju nasladko či naslano. Inšpirácií je naozaj veľa. Ja som tento obľúbený typ ryže, priznám sa, pripravovala prvýkrát. Varím prevažne z guľatozrnnej ryže, máličko z hnedej ryže. Nechcela som ju pokaziť, a tak som pri jej príprave dodržala postupy indického kuchára a blogerky žijúcej v Indii. Kvalitne pripravený základ som využila k indickému karí, na mliečnu ryžu s kokosovým mliekom a ovocím na raňajky a výborné "rizoto" s arašidami a pórkom. Táto ryža bude určite patriť do zásob mojej kuchyne.
Ryža Basmati
Na jej prípravu som sa pripravila, čítala som, pozerala videá. Inšpirovala som sa najmä postupom slovenky Michaely žijúcej v Indii.
Ingrediencie:
2 hrnčeky ryže Basmati
3 hrnčeky vody
Ryžu Basmati si premyjeme pod tečúcou vodou, aby sme úplne odstránili škrob, až kým nám neodteká číra voda. Následne si ju necháme postáť v studenej vode 30 minút, tak aby celá zakrytá vodou. Do hrnca dáme variť 3 hrnčeky vody. Ryžu celkom scedíme a pridáme do vriacej vody. Keď opäť voda zovrie, oheň stíšime, hrniec zakryjeme a varíme 5 minút. Potom sporák úplne vypneme, ale hrniec necháme uzavretý, ryža sa v pare bude variť nasledujúcich 15 minút. Po 15 minútach ryžu skontrolujeme, ak je mäkká, tak ryžu presypeme do servírovacej misky. Takúto ryžu môžeme premiešať s bylinkami (pažítka, petržlenová vňať), prípadne bez byliniek s maslom, ideálne je spotrebovať ju do 2 dní. Ak ju chcete naslano, vodu, v ktorej sa ryža varí, jemne posoľte.
Ja som využila väčšiu polovicu ku karí, premiešala som ju s pažítkou. Zvyšok, čo zostal, som použila na mliečnu ryžu na raňajky. Ale pekne po poriadku, najskôr recept na "indické" karí.
Indicko-slovenské karí - zjedia aj deti 🙂
Ingrediencie:
400-500g vykostených kuracích stehien
2 šalotky
kúsok zázvoru
chilli korenie
olivový olej
soľ, čierne korenie
1 PL ryžového sirupu
200ml kokosového mlieka
1 PL karí korenia
1 lyžica masla
ananás, cuketa nakrájané na kocky
citrónová šťava
Šalotku a zázvor si nakrájame nadrobno a orestujeme na olivovom oleji. Poprášime jemne chilli (môžete, nemusíte). Pridáme umyté a osušené kuracie stehná, ktoré sme si nakrájali na kocky. Osolíme, okoreníme a dusíme do polomäkka. Medzitým si nakrájame ananás a cuketu približne rovnakej veľkosti, ako sme krájali kuracie stehná. Pridáme k polomäkkému kuraciemu mäsku. Po chvíli pridáme ryžový sirup a karí korenie. Počkáme, nech sa nám to celé pekne spojí, pridáme maslo. Necháme ho rozpustiť a na záver podlejeme kokosovým mliekom. Povaríme cca 5 minút, kým nám omáčka nezhnustne a dochutíme citrónovou šťavou.
Podávame s basmati ryžou premiešanou s pažítkou. Je to mňamka. Moje deti neznášajú zázvor. Aj napriek tomu, že omáčka jemne štipkala, na zázvor ani len neprišli a na štipkanie sa nesťažovali, len na konci po jedle pýtali vodu 🙂
Kokosová mliečna ryža s omáčkou z lesných plodov
Vynikajúce raňajky, plné energie, deťom budú zaručene chutiť. Uvarenú ryžu posypeme kokosom, ochutíme sladidlom, ja som dala ryžový sirup, zalejeme trochou mlieka a väčším podielom kokosového mlieka, aby v tekutine ryža plávala a v hrnci varíme bez pokrievky do mierneho rozvarenia, až kým sa z ryže nestane kaša. Záleží, ako komu chutí. Na omáčku som použila mrazené bobuľovité ovocie - lesná zmes. Dala som ho do hrnca krátko povariť, málinko som poliala ryžovým sirupom, aby si ovocie zachovalo svoju kyslosť v kontraste so sladkou ryžou. A keď bolo ovocie trošku rozvarené, málinko som ho poprášila slnečnicovou múkou, nech sa zo zmesi stane jemná omáčka. Nechajte 2-3 minútky povariť a omáčkou môžete poliať pripravenú mliečnu ryžu.
Výborná kari ryža s arašidmi, kešu a pórkom
Na prípravu potrebujeme:
Ryža basmati
Karí
Pór
Arašidy a kešu orechy
Sójová omáčka
Maslo, olivový olej
Veľmi jednoduchý recept, ktorý zasýti aj ako hlavný chod. Ryžu Basmati si uvaríme podľa receptu (viď. vyššie). Na olivovom oleji zmiešanom s maslom opražíme orechy, pridáme kari korenie, kolieska póru (bielu časť a trošku zelenej), orestujeme a potom pridáme zvyšok póru. Primiešame pripravenú ryžu, v krátkosti orestujeme. Ak chceme, môžeme ešte pridať trochu sójovej omáčky. Mne to chutilo aj bez nej. Škoda, že sa mi nepodarila žiadna fotka. Mala som na návšteve kamarátky s deťmi, tak nebolo kedy fotiť. Rizoto sa pojedlo. A mne zostala len táto jedna foto 🙂 Určite rizotko vyskúšajte. Nám - dievčatám, všetkým veľmi chutilo.
dmBio Kokosové mlieko
Kokosové mlieko je výbornou alternatívou pre ľudí, ktorí nemôžu z rôznych dôvodov piť živočíšne mlieko (intolerancia laktózy, vegánstvo, nechuť). Je bohaté hlavne na vápnik, železo, fosfor, draslík, zinok, mangán a selén. Pomáha posilňovať imunitný systém, upokojuje nervový systém, prečistí obličky, stabilizuje hladinu cukru v krvi, obsahuje vlákninu, podporuje tvorbu krvi, hydratuje pokožku, prispieva k pevnosti a elasticite vlasov a nechtov. S jeho konzumáciou to však netreba preháňať, lebo má vyšší kalorický obsah. Pri výbere treba dávať pozor na zloženie a vyberať najprirodzenejší produkt bez aditív, lisovaný zastudena. dmBio Kokosové mlieko obsahuje až 60% dužiny kokosového orecha, zvyšných 40% tvorí voda. Pochádza z kontrolovaného biologického poľnohospodárstva. Pre svoju výraznejšiu kokosovú arómu sa hodí na prípravu exotických špecialít alebo sladkých raňajok, obedov či dezertov, kľudne si s ním dochuťte aj kávu. Ja som ho využila do indického karí, kokosovej mliečnej ryže, chia pudingu a smoothie.
Chia puding:
Ingrediencie:
150 ml kokosového mlieka
100ml vody
5PL chia semienok
ryžový sirup
Suroviny spolu premiešame, necháme chvíľu postáť, po 10 minútach znovu pretrepeme. Nalejeme do pohárov, kde budeme puding servírovať. Najlepšie nechať na noc postáť v chladničke, postačí však aj dve hodiny, ak nemáme čas. Ráno pridáme na puding smotanu alebo biely jogurt osladený ryžovým sirupom, vanilkou, kokosom, ozdobíme ovocím a domácou granolou.
Ananásové smoothie s kokosovým mliekom a domácou granolou
Jemné sladidlo, s typickou sladkou chuťou, pripomínajúcou roztopený cukor alebo málo koncentrovaný med tekutej konzistencie. Produkuje sa z vysokovalitných druhov ryže rozkladom pomocou vody. Je zdrojom vitamínov skupiny B. Neobsahuje fruktózu. Ja mám radšej sladidlá s karamelovou príchuťou, ako javorový sirup, ďatlový sirup či trstinový cukor. Ryžový sirup sa mi hodí na jemné sladenie počas varenia, pečenia, prípravy sladkých raňajok. Tam, kde nepotrebujete dosiahnuť karamelovú chuť jedla, ale jedlo jemne osladiť. Najväčšie množstvo som minula na prípravu domácej granole. Využila som ho však na sladenie, kde sa len dalo, napríklad do omáčok, raňajkovej kaše, smoothie, chia pudingu. A napríklad aj do tohto výborného cheescaku:
Čučoriedkový nepečený cheescake
Korpus: 250g maslové sušienky (ja som použila LIDL maslové sušienky), 70g roztopeného masla
Plnka: 250g mascarpone, 250g mäkkého hladkého tvarohu, 200g creme fraiche (LIDL) 230ml šľahačky, 2bal.vanilkový cukor (nie vanilínový), 4PL ryžový sirup, cca 200g mrazených čučoriedok, 2 zarovnané polievkové lyžice zlatého klasu, 1PL ryžového sirupu k čučoriedkam, čučoriedky na ozdobu
postup: maslové sušienky rozdrvíme mixérom na jemno, zmiešame s roztopeným maslom a túto zmes vtlačíme na spodok formy. Môžeme dať vychladnúť do chladničky. Šľahačku zmixujeme s creme fraiche, cca 1,5 minútky max. som v robote mixovala, len aby sa hmota spolu pekne spojila. V inej miske som lyžicou zmiešala mascarpone, tvaroh s ryžovým sirupom a vanilkovým cukrom. Tieto dve zmesi premiešame dôkladne lyžicou alebo veľmi kratučko mixérom, aby sa nám pekne spojili. Medzitým do hrnca dáme čučoriedky, privedieme k varu, primiešame ryžový sirup, trochu tyčovým mixérom rozmixujeme, lebo čučoriedky by sa nám dlho rozvárali. Potom pridáme 2 zarovnané lyžice zlatého klasu (nie viac), cca 2 minúty premiešavame a odstavíme od ohňa, za občasného miešania čučoriedkovú zmes necháme vychladnúť. Je hustejšej konzistencie. Bielu zmes rozdelíme cca na 2 polovice, 1.časť rozotrieme na sušienkový korpus, 2.časť zmiešame s vychladnutou čučoriedkovou zmesou a rozotrieme na bielu plnku. Cheesecake dáme vychladnúť do chladničky (ja som dala na 2,5hodiny a už sa dal pekne krájať), ale môžete aj na 5-6hodín, prípadne na noc. Pred servírovaním ozdobíme čučoriedkami.
Čučoriedky môžete nahradiť aj malinami, vtedy nemusíte pri ich varení mixovať, tie sa rýchlo rozvaria.
Slnečnicová múka, resp. odtučnené, mleté slnečnicové semená, boli produktom, ktorý som doteraz v tejto forme nevyskúšala. Pri výrobe sa z olúpaných semien za studena vylisuje olej a zostatok sa pomelie na jemnú múku. Táto múka má o 30 % vyššiu nutričnú hodnotu ako keby sa len semená pomleli. Obsahuje zinok a selén. Je vynikajúca na upokojenie nervovej sústavy, zníženie krvného tlaku a zlepšuje funkciu šítnej žľazy. Ako hodnotný zdroj bielkovín sa odporúča pre vegetariánov a vegánov. Vďaka nízkemu obsahu sacharidov a svojej orieškovej chuti je výborná na pečenie sladkého pečiva. Keď som hľadala nejaké overené recepty na túto múku, skoro nič som nenašla. Tak som si šla svojou cestou a našla som uplatnenie v zahusťovaní omáčok (ovocný puding k mliečnej ryži, paradajková omáčka ku domácim gnocci z medvedieho cesnaku, paradajková omáčka k mäsovým guľkám), polievok (polievka z červenej šošovice), ďalej do karbonátok z červenej šošovice, na pečenie kváskového pečiva a zdravého mrkvového koláča. Pri pečive dávajte pozor na použité množstvo. Odporúča sa maximálne 25% pšeničnej múky nahradiť týmto produktom. Jej konzistencia je podobná hladkej múke, ale je ešte hutnejšia a tak by vám vo výsledku vyšlo "natlčené" pečivo s výraznou arómou. Viem, o čom hovorím, pre skúsenosť som to vyskúšala na pletenom sladkom vrkoči 🙂
Suma sumárum som sa nakoniec potešila širokému využitiu tohto "zlatého" zázraku v mojej kuchyni. Odporúčam najmä domáce keksy (recept nižšie).
Mrkvový koláč
Ingrediencie :
1 šálka slnečnicovej múky
1 šálka polohrubej múky
2 veľké mrkvy postrúhané najemno
85 g roztopeného masla
5 lyžíc ryžového sirupu (alebo iného sladidla)
3 vajcia
2 ČL mletej škorice
1 vanilkový cukor (nie vanilínový)
1/3 ČL muškátového oriešku
2 kopcovité ČL kypriaceho prášku do pečiva
1/2 šálky posekaných vlašských orechov
Trochu citrónovej šťavy
V miske premiešame slnečnicovú, polohrubú múku, muškátový oriešok, škoricu, vanilkový cukor a kypriaci prášok do pečiva. Pridáme vajíčka, ryžový sirup, maslo, citrónovú šťavu, premiešame, a nakoniec primiešame zľahka mrkvu a orechy.
Cesto vylejeme do okrúhlej formy, vystlanej papierom na pečenie. Pečieme na 180°C, 30-40 minút. Po pol hodine skúsime špáratkom, či je koláč upečený (špáratko je trochu vlhké). Ak by sme nechali koláč v rúre pridlho, vyschne.
Poleva: biely grécky jogurt, ryžový sirup, škorica, orechy
Ja som ešte koláč posypala postrúhanou bielou čokoládou s makom a ozdobila jahodou.
Koláč je sýty a dobrý aj na raňajky.
Doteraz som doma používala len hnedé ľanové semená. Hnedý ľan má typicky orieškovú chuť, zlatý ľan je chuťovo jemnejší. Výživové hodnoty oboch sú takmer rovnaké. Obsahujú vlákninu, železo, vápnik, omega 3-mastné kyseliny, vitamín E. Pôsobia priazdnivo na flóru žalúdka, krvný tlak, choroby srdca, ako prevencia a liečba rakoviny, podporujú imunitu, starajú sa o hygienu hrubého čreva a liečia žalúdočné vredy. Mnohé tieto účinky dosiahne už denná dávka 2-4 čajové lyžičky mletého semena. Ak semienko nerozžujete (nepomeliete) prečistí Vám síce črevo, ale nevyužijete nič z obsahu jeho výživných látok. Zlaté ľanové semienka značky DM pochádzajú z kontrolovaného biologického poľnohospodárstva. Majú vysokú schopnosť napučania, mali by byť konzumované s dostatočným množstvom tekutiny.
Použila som ich vo viacerých receptoch, v najväčšom množstve asi v domácich kváskových bosniakoch a domácej granole.
Kváskové bosniaky
Na prípravu potrebujeme:
4 lyžice aktívneho kvásku
100-200g celozrnnej múky
400g hladkej špaldovej múky
100g kyslej smotany
Zlaté ľanové semienka
Vlažnú vodu, 1-2 ČL soli
Z ingrediencií si vypracujeme hustejšie cesto, necháme 40 minút podkysnúť. Premiesime a opakujeme ešte dvakrát cca po 40 minútach. Cesto rozdelíme na 9 častí (môžeme aj na menej, ak ich chceme mať väčšie), vypracujeme guľky, ktoré jemne pomúčime a necháme podkysnúť 15minút. Plech si vystelieme papierom na pečenie a poprášime múkou. Pomúčime si ruky, poprekladáme bosniačiky, vypracujeme guľky a ukladáme ich na pripravený plech, opäť necháme kysnúť prikryté utierkou, nech zdvojnásobia objem. Vyhrejme si rúru na 180-200 °C (záleží ako vám pečie rúra), na spodok dáme plech s vodou, nech sa vytvorí para. Vložíme bosniačiky na 10 minút, potom plech vyberieme a pečieme ešte ďalších 10 minút.
Ja som ich chcela čerstvé na raňajky, takže som dala vykysnuté bosniaky na noc do chladničky prikryté fóliou. Ráno som nechala kysnúť asi pol hodinu a potom vo vyhriatej rúre som piekla do zlatista.
Domáca granola
Pre všetkých, čo nemajú čas, ideálna voľba na výdatné a na živiny bohaté raňajky. Jemné ovsené vločky, mierne sladené sušené ovocie a chia semiačka tvoria doslova výživnú bombu. Okrem raňajok, výborná aj medzi hlavnými jedlami či ako sýtejšia večera. Môžete si ju pripraviť s vodou, či mliekom, na studeno, aj na teplo. Pre mňa ideálna v spojení s mliekom, lyžicou masla, čerstvým ovocím a preliata ryžovým alebo javorovým sirupom - oku aj žalúdku lahodiaca.
Hlavná zložka kaše, ovsené celozrnné vločky (68%), ako aj ďalšie zložky (hrozienka 10 %, sušené marhule 5 %, sušené ďatle, sušené slivky, sušené jablká 3 %, pufovanú ryžu 4 %, chia semená 3 %) pochádzajú z kontrolovaného biologického poľnohospodárstva. Zmes je sladená len prírodným cukrom.
Asi by ste neuverili, že pomocou tejto kaše si môžete pripraviť aj vynikajúce domáce cookies. Nech sa páči, recept:
Domáce keksy
Potrebné suroviny:
40g slnečnicovej múky
80g raňajkovej dmBio kaše (suchej zmesi)
4PL zlatých ľanových semienok
2PL medu
2PL kokosového tuku
1PL masla
Posekaná tmavá čokoláda
Uvedené suroviny si zmiešame, na plech vystlaný papierom zhruba vo veľkosti polievkovej lyžice kôpkujeme keksíky v tvare cookies, dáme piecť do vyhriatej rúry na 180C cca na 10 minút. Nepresušiť. Chutia fantasticky.
Kašu si môžeme pripraviť aj v trochu sýtejšej verzii. Pripravíme si kašu podľa návodu. Na panvici si skaramelizujeme ryžový sirup, pridáme jablká, maslo a jemne orestujeme. Touto jablkovou zmesou polejeme pripravenú kašu. Mňam.
Oriešky a sušené ovocie to jednoducho patrí ku mne. Kedysi som bola maniak na lúpané, pražené, solené arašidy, vedela som ich zjesť aj polkilové balenie. A teraz siaham po naturálnych orieškoch, osladím, prípadne opečiem si ich podľa svojich momentálnych chutí. Typovo som teraz neni vyhranená, ale na moju škodu, chutia mi hlavne tie drahšie - mandle, kešu, pekanové či para orechy. Zo sušeného ovocia si v Déemke vyberám hlavne kyslasté typy, a vyhrávajú najmä sušené kúsky manga. Banánové čipsy som obchádzala oblúkom pre ich príliš sladkú chuť a tvrdosť. Aspoň také som poznala od iných značiek. A tak s testovaním otáľala, a rozbalila som ich až v práci na tretí deň testovania. Nevedela som ich prestať jesť. Prekvapila ma ich krehkosť a jemnosť. A ich primerane sladká chuť. Nie sú tvrdé, prepražené, tmavé, ale krásne bledunkožlté. Sú vyrobené z banánov vyzretých na slnku a sladené medom. Výborné sú do raňajkových müsli, domácej granoly, desiata pre športovcov, mlska pre návštevu a na dekorovanie dezertov. My sme si ich dali ako desiatu na futbalový turnaj. Dodali nám s dcérkou energiu na povzbudzovanie nášho malého futbalistu. 61g sacharidov na 100g hmotnosti je dosť, ale oproti iným sladkostiam stále málo.
Tip: Dajte si banány do uzavretej misky s čerstvým ovocím. Nasajú trošku vlhkosti a aj ostatných ovocných chutí. Sú ešte lahodnejšie.
A čerešnička na záver! Biela čokoláda .... Došli mi slová. Biela čokoláda je pre mňa kráľovnou čokolád. Nechávam si tabličku po tabličke rozpustiť na jazyku, tú omamne až príkre sladkú chuť sušeného mlieka si pomaly vychutnávam, najradšej sa o ňu nedelím. Priznám sa, niekedy ju jem potajomky, keď sú neni deti poblízku. Pri tomto spojení bielej čokolády s makom, som akosi nevládala zjesť celú čokoládu na posedenie. Zdala sa mi sýtejšia, čo je pre mňa lepšie. A tak som si na nej po tabličkách pochutnávala takmer celý testovací týždeň. Navyše, suroviny na jej výrobu (sušené plnotučné mlieko, trstinový cukor, mak, kakaové maslo) pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, a ja mám hneď lepší pocit, že robím niečo pre svoje zdravie aj prírodu 🙂 . Čo ma tiež potešilo je biologicky rozložiteľná fólia, v ktorej je čokoláda zabalená. Chráni arómu čokolády a dokonale nahrádza tradičnú hliníkovu fóliu.
Čokoládu môžete len tak pojedať, prípadne použiť polámanú či postrúhanú na dezert alebo do raňajkovej kaše.
Na záver by som sa chcela poďakovať tímu Modrého koníka a ľuďom z DM, že ma vybrali medzi 10 testujúcich žien. Bola to pre mňa skvelá skúsenosť. Svoju kuchyňu som obohatila o množstvo nových ingrediencií a receptov. Zistila som, že BIO neznamená automaticky vysokú cenu. Počiatočná investícia pri zdravších potravinách je vyššia, ale urobte si základ a naučte sa ich navzájom kombinovať. Niektoré suroviny, ako napríklad červená šošovica, zlaté ľanové semienka, slnečnicová múka či ryža basmati, by mali mať určite zastúpenie v jedálničku nás a našich detí. Verím, že vás niektoré recepty zaujali a vyskúšate ich. Recenzia je naozaj dlhá, a tak ďakujem každému, kto ju prečítal až do konca.
Začni písať komentár...
Velmi pěkná recenze a zajímavé recepty, některé určitě vyzkouším 🙂