marsiee
8. jún 2017
5263 

Čo vám bábätko v brušku hovorí svojim kopaním?

Premýšľali ste už niekedy nad tým, že kopaním sa vám bábätko snaží niečo povedať? Už nad tým nemusíte len premýšľať. Prečítajte si, čo sa môže vaše dieťa snažiť vyjadriť so svojimi úžasnými maličkými nôžkami.

via GIPHY

1. Ako je to s jeho zdravím

Je pravda, že čím je dieťa zdravšie, tým viac kope? Nie je to tak vždy. Je samozrejmé, že zdravšie deti sú vo všeobecnosti aktívnejšie, ale niekedy aj tiché a pokojné dieťa môže byť rovnako zdravé. Každé dieťa je iné a to už od chvíle, keď ho začnete nosiť pod srdcom - kopanie  jednotlivých detí sa bude líšiť čo do početnosti, sily či intenzity. 
V prvom trimestri je dieťatko príliš malé na to, aby ste jeho pohyby cítili. Preto ich cítite až v druhom trimestri.

Na to, či cítite pohyby, má vplyv i uloženie placenty. Pokiaľ je uložená na prednej strane bruška, môžu byť odrazy tlmené, čo spôsobí, že sprvu nebudete cítiť vôbec nič. No o pár týždňov neskôr už dosiahne dieťa veľkosť aj silu na to, aby sa jeho pohyby odrážali i cez placentu. 

2. Ako je to s vašim zdravím

Ďalšia vec, ktorú vám môže dieťa svojim kopaním naznačiť, je vaše zdravie. Prvé pohyby ovplyvňuje aj fajčenie, zlé stravovacie a pohybové návyky. Okrem toho má na pohyby bábätka vplyv aj prílišný stres či únava. Často je jednou z najlepších ciest, ako zistiť, či ste vy a vaše dieťa zdravé,  sledovať „vzorec“ kopania vášho bábätka a dávať pozor, či sa opakuje v priebehu po sebe nasledujúcich dní. Mali by ste si tiež dávať pozor na celkové zdravie, stravu a hlavne spánok, aby ste mali vždy dosť oddychu. Pravidelný prenatálny screening sa postará o ostatné. Pokiaľ sa vám niečo nezdá, konzultáciou s lekárom nič nepokazíte, skôr naopak.

3. Koľko hluku je naokolo

Hladina hluku v prostredí môže tiež ovplyvniť pohyby dieťatka. Často sa spája veľa hluku s výraznejším kopaním. Hluk sa odráža od vášho bruška a dostáva sa k dieťaťu. Ako odpoveď na tieto stimuly sa dieťatko začne zvŕtať a kopať. Niektoré deti hluk dokonca milujú! Iným sa naopak nepáči a môžu byť vystrašené.
Pôrodní experti si ešte stále nie sú istí, ako môže prílišný hluk ovplyvniť vývoj dieťaťa, ale vždy je lepšie dať si pozor, ako potom ľutovať. Je dobré držať sa ďalej od extrémne hlučného prostredia. Tehotné ženy vo veľa prípadoch majú tiež problémy s hlukom, ktorý vyvoláva silné bolesti hlavy, nauzeu, problémy so spánkom.

4. Koľko svetla je naokolo

Aj napriek tomu, že oči bábätka ešte nie sú plne vyvinuté, väčšina sa bude aj v brušku snažiť vyhnúť priamemu svetlu. Často tieto deti kopú intenzívnejšie a silnejšie, aby sa od svetla dostali preč. Je dokonca možné, že sa kvôli prudkému svetlu dieťa v maternici otočí.

Bábätká milujú svoje mäkké, teplé a hlavne tmavé prostredie. Je optimálne pre vývoj mozgu i rast a príroda to už zariadila tak, že do studeného a svetlého prostredia sa vydajú až vtedy, keď sú na to pripravené. Pri predčasne narodených deťoch sa udržiava tmavé prostredie aj v miestnostiach s inkubátormi, aby sa cítili „ako doma“.

5. Či mu chutí vaše jedlo

Na štipľavé jedlo počas tehotenstva je mnoho protichodných názorov. Niektorí tvrdia, že zhoršuje rannú nevoľnosť, dráždi žalúdok a vyvoláva častejšie pálenia záhy, iní zas oponujú. Ale či už štipľavé jedlo milujete alebo nenávidíte, dieťa naň bude reagovať! Či už je to kvôli tomu, že sa bábätku čili alebo indické či thajské jedlo páči alebo nie, to musíte odsledovať vy. Dajte na svoj materský inštinkt. 

Pokiaľ detské kopanie nie je bolestivé a máte pocit, že nie je obrannou reakciou, zrejme sa bude také malé pálivé peklo dieťatku páčiť. Ako aj v iných veciach, každá matka vo svojom vnútri vie, čo je pre ňu a pre dieťa najlepšie.

6. Či počuje vás hlas

Bábätká sú schopné reagovať na hlasy rodičov a rodinných príslušníkov už v maternici. Po čase dokážu spoznať intonáciu hlasu vlastných rodičov. Ich spôsob ako zakričať „Ahoj mami“ alebo „Ahoj oci“ je práve cez jediný komunikačný spôsob - a to kopaním v smere, odkiaľ hlas prichádza. Deti sú veľmi zvyknuté na zvuky, ktoré sa v maternici ozývajú - či už sú to zvuky pretekajúcej krvi, pracujúceho žalúdka a čriev či hlasu matky, ktorý sa dostáva až k nim do maternice.

Deti preferujú reč matky či otca pred akoukoľvek hudbou. Istý experiment dokázal, že deti najviac upokojuje  hlas matky, ktorá pokojne číta detskú knihu. Dokonca aj po narodení boli deti natoľko zvyknuté na zvuk matkinho hlasu, že pri rôznych cvičeniach robili všetko pre to, aby ho mohli počuť a preferovali ho vo výbere medzi hudbou, inými hlasmi a ďalšími zvukmi.

7. Či je dieťatko aktívne

Ak dieťa aktívne nekope, nemusí to hneď signalizovať niečo zlé. Veď aj vy sama ste v niektoré dni aktívnejšia ako v iné. Rovnako je to aj s deťmi. Niekedy je možné, že kvôli práci kopanie ani nezaregistrujete. Môže to byť spôsobené aj vašou únavou, neschopnosťou sa poriadne najesť či vyspať. V takom prípade je najlepšie skúsiť na pár dní poriadny režim a sledovať, či sa dieťatko začne aktívnejšieho hýbať. Pokiaľ máte nejaké pochybnosti, kontaktujte lekára. Zbytočné strachovanie nie je dobré ani pre vás ani pre človiečika vo vašej maternici.

8. Či je cirkulácia, aká má byť

Neaktivita dieťaťa môže byť spôsobená aj zníženou cirkuláciou krvi. Pre zlepšenie prietoku si ľahnite na ľavý bok. Práve v tejto polohe sa bábätko v brušku zvykne hýbať viac, pretože je lepšie zásobené živinami a kyslíkom. Pokiaľ sa cítite unavená a kopanie je tiež akési „unavené“, skúste chvíľu stráviť v tejto polohe a sledujte, či sa bábätko roztancuje.

Prečítajte si aj: 
Ako sa cíti bábätko, keď ležíte na chrbte, boku či bruchu?

#tehotenstvo #kopanie #pohyby

Foto: pixabay.com

Začni písať komentár...

Odošli