184 / 185
    Kokosový olej: 7 tipov ako ho využiť pri deťoch i bábätkách

    Pomáha liečiť deti i bábätká!

    Kokosový olej je odpradávna považovaný za vzácny prírodný liek v mnohých krajinách. U nás sa tiež dostal v posledných rokoch do povedomia a je dostupný aj v našich obchodoch. Dôležité však je vybrať si naozaj extra panenský, za studena lisovaný kokosový olej, ideálne v bio kvalite. Tie rafinované totiž nemajú taký obsah cenných látok a majú iné vlastnosti.

    Kokosový olej teda kupujte opatrne a nenechajte sa nalákať na nižšiu cenu (tá býva práve u rafinovaných druhov). Kokosový olej je do 25°C tuhej konzistencie, nad touto teplotou sa začína meniť na kvapalný. Na jeho skvapalnenie a teda ľahšiu aplikáciu postačí zahriať potrebné množstvo v dlaniach. Prinášame vám zopár tipov, ako môžete kokosový olej využiť pre svoje bábätko či malé dieťa.
    1. Proti zapareninám

    Kokosový olej má protiplesňové a protizápalové účinky, preto je výborným prostriedkom na ošetrenie zaparenín u bábätka. Stačí natrieť postihnuté miesta. Olej vytvorí na pokožke ochrannú vrstvu, regeneruje a vyživuje ju. Neobsahuje žiadne potenciálne dráždivé látky ako niektoré komerčné krémy proti zapareninám, ktoré môžu niekedy problémy dokonca zhoršovať.
    2. Dojčenské akné

    Mnohé bábätká majú na tváričke akné. Ide o prirodzený jav nazývaný dojčenské akné. Niektorí detskí lekári dávajú mamičkám na tento „problém“ rôzne masti, no zvyčajne aj tak veľmi nepomôžu a navyše, bývajú plné rôznych syntetických zložiek, ktoré detskej pokožke neprospievajú. Opäť však môžete vyskúšať čistý kokosový olej. Ako sme už spomínali, jeho protizápalové účinky sú úžasné a používa sa s obľubou aj na liečbu akné u dospelých. Výhodou je, že neobsahuje žiadne dráždivé prísady, takže sa ho skutočne nemusíte báť ani pri najmenších bábätkách.
    3. Šupinky v hlavičke

    Ďalší častý problém u malých bábätiek bývajú šupinky vo vláskoch. Opäť to mnohé mamičky riešia cez lekárov, ktorí ordinujú jeden prípravok za druhým, čo iste nie je pre citlivú detskú pokožku práve najlepšie. Našťastie, sú aj iné možnosti. Skúste denne aplikovať malé množstvo kokosového oleja do vláskov, respektíve na pokožku hlavičky, jemne pomasírovať a nechať pôsobiť. Nejedna mamička nedá na tento „liek“ dopustiť.
    4. Na suchú pokožku

    Zdravá pokožka novorodencov a malých detí nepotrebuje natierať ničím, aj keď sa nám rôzne reklamy snažia nahovoriť niečo iné. Keď je pokožka dieťatka suchšia, či sa dokonca na nej tvoria šupinky, môžete si pomôcť prírodným kokosovým olejom. Nedráždi pokožku, no zároveň dodáva potrebnú vlhkosť i výživu a regeneruje.

    Z komerčných detských telových mliek či voňavých olejčekov vznikajú neraz alergické výsypy, pokožka môže reagovať začervenaním, svrbením a podobne.

    A tiež si treba uvedomiť, že čokoľvek aplikujete na kožu dieťaťa, prechádza cez ňu do krvného obehu. Hovorí sa, že na pokožku by sme si mali dať len to, čo by sme sa nebáli zároveň zjesť a u malých detí to platí dvojnásobne...
    5. Na „odlíčenie“ zadočku novorodenca

    Prvá stolica bábätiek je takzvané mekónium, nepekná čierna hmota. Táto stolica je veľmi ťažko odstrániteľná z pokožky, čo poznajú všetky mamičky. Aby ste nemuseli zadoček svojho čerstvo vyliahnutého bábätka čistiť desiatkami vlhčených obrúskov alebo mydlom a vodou, skúste na vatový tampón naniesť kokosový olej a jemne pokožku vyčistiť.

    Kokosový olej je jemný, pokožku nevysuší a nedráždi ako vlhčené utierky či mydlo a zároveň pomôže zadoček pekne očistiť. Navyše vytvorí kokosový olej na pokožke bariéru, takže ďalšia „nádielka“ bude oveľa ľahšie vyčistiteľná.
    6. Na bodnutia hmyzom

    Ak vášho drobčeka poštípe komár alebo bodne iný hmyz, môžete mu boľavé miesto natrieť kokosovým olejom. Mal by zmierniť štípanie a svrbenie a zároveň vďaka účinným látkam urýchliť hojenie.
    7. Ochrana pokožky pred nepriazňou počasia

    Máva vaše dieťatko v chladnejších mesiacoch tváričku vyštípanú alebo vysušenú od vetra a chladu? Na tento účel sa opäť predávajú rôzne komerčné prípravky, no úplne vám postačí aj kokosový olej. Stačí dieťatko jemne natrieť tenkou vrstvou, ktorá bude chrániť pokožku pred nepriaznivým počasím. Takisto poslúži na vyštípané či popraskané pery.

    5. okt 2014