Parazit, alebo inak cudzopasník, je organizmus, ktorý odoberá živiny (organické a anorganické látky) pre svoju existenciu tzv. „hostiteľovi“, prípadne v ňom žije. Do tela hostiteľa často vylučuje jedovaté látky (toxíny), čim celkovo oslabuje jeho imunitu. Môže napádať rôzne orgány a roznášať po tele vírusy a baktérie. Parazity prispievajú k mnohým chorobám a niekedy sú aj ich príčinou. Takmer každý z nás má vo svojom tele parazity, ale nie každému spôsobujú zdravotné problémy. Človek môže byť hostiteľom viac ako 100 rôznych druhov parazitov, od mikroskopických vírusov, baktérií, červov, kvasiniek či pliesní, až po pásomnicu, ktorá môže narásť viac ako jeden meter. Parazity nie sú iba v hrubom čreve, ako sa väčšina ľudí domnieva, môžu sa nachádzať aj v iných častiach tela, napríklad v pľúcach, pečeni, slezine, žalúdku, svaloch, nosohltane, mozgu, srdci, krvi, koži, urogenitálnom systéme, očiach a pod.
Väčšina infekcií, ktoré sú spôsobené parazitmi, sa vyskytuje v rozvojových krajinách, ale nie sú zriedkavé ani vo vyspelých krajinách, pretože dostať sa do styku s parazitmi je veľmi jednoduché. Najčastejšími zdrojmi infekcie sú: kontaminovaná voda, surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso (aj ryby), nedôsledne umyté ovocie a zelenina, kontakt s domácimi zvieratami a ich výkalmi, zlá hygiena a pod.
Pred rokom 1930 bolo bežné, že ľudia brali ricínový olej alebo bylinky, aby si z tela vyčistili parazity. Každé etnikum malo v tejto praxi nejakú tradíciu. Robilo sa to každých 6 mesiacov alebo raz ročne. Časom sa od toho upustilo. Dnes sa v Európe pravidelne odčervujú hlavne domáci miláčikovia a antiparazitné kúry sú súčasťou detoxikačnej alebo ľudovej medicíny. Nie je to prekvapivý vývoj, pretože keď je človek zdravý, jeho telo je schopné sa vyrovnávať s toxínmi, ktoré parazity produkujú a nespôsobujú mu žiadne zdravotné problémy. Problémy nastanú, až keď sa telo z nejakej príčiny oslabí.
PRÍZNAKY PREMNOŽENIA PARAZITOV
Typickými príznakmi, že sa v tele udomácnili červy, sú: vetry, pocit nadúvania, kŕče v bruchu, svrbenie okolo konečníka (hlavne v noci), častá hnačka alebo zápcha, zapáchajúca stolica, horkosť v ústach, zrýchlený tep, bolesť v okolí pupku, zahmlievanie pred očami, svrbenie nosa alebo ucha, slinenie počas spánku, strata váhy alebo nenásytná chuť do jedla, uhry, vyrážky, vriedky, hrubá koža, pehy, rôzne škvrny na koži, príliš skoré vrásky na tvári, skorá plešatosť, praskliny na pätách, štiepivosť alebo lámavosť nechtov a pod. Parazity môžu byť aj príčinou anémie, alergie na rôzne typy jedla, bolesti kĺbov a svalov, porúch spánku, chronickej únavy, porúch imunitného systému, príznakov podobných chrípke, chronických zápalov mandlí a vedľajšich nosných dutín, polypov, nočného pomočovania, chrápania či škrípania zubami. U žien môžu parazity prejsť aj do pošvy, čoho následkom sú výtoky, zápaly a menštruačné problémy. U detí je bežným parazitom v čreve mrľa detská, ktorá im spôsobuje silné svrbenie okolia konečníka hlavne v noci. Všetky tieto príznaky však môžu mať aj inú príčinu, preto je niekedy ťažké odhaliť, či sú za nimi práve parazity.
PARAZITOLÓGIA A MEDIKAMENTÓZNA ANTIPARAZITICKÁ LIEČBA
Vedná disciplína, ktorá sa zaoberá parazitickými organizmami živočíšneho pôvodu cudzopasiacimi na tele alebo v tele človeka, sa nazýva parazitológia. Cudzopasníci žijúci vnútri ľudského organizmu sa nazývajú endoparazity (pozri popis endoparazitov na stranke mladyvedec.sk). Ľudské črevné parazity sa nazývajú helminty. Na jednom ľudskom organizme môže cudzopasiť naraz až šesť druhov helmintov. Medzi najčastejšie črevné parazity u ľudí patria mrle (detské a ľudské), hlísty (škrkavky), toxokary (psia alebo mačacia), motolice, pásomnice a pod. Pri podozrení na parazit je vhodné absolvovať parazitologické vyšetrenie, kde sa odoberie a vyšetrí vzorka stolice, krvi, moču atď. V stolici sa dokazuje prítomnosť črevných parazitov, vajíčok, cýst, lariev alebo dospelých červov aj priamymi vyšetrovacími metódami. Makroskopicky vie lekár zo stolice často zistiť prítomnosť tiel niektorých helmintov alebo ich častí, napr. články pásomnice. Na črevné parazity existujú špeciálne lieky – antihelmintiká. Liečba parazitov je možná pomocou antiparazitík, antihelmintík, antibiotík, antimalarík,... napr.: entizol, vermox (účinná látka mebendazol), ...
ALTERNATÍVNE SPÔSOBY LIEČBY
Medikamentóznu liečbu je možné kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť. Existuje niekoľko protiparazitných kúr, ktoré sa musia robiť na prázdny žalúdok a až dve hodiny po užití liečebnej dávky sa môže začať jesť. Mali by trvať minimálne jeden týždeň.
Najsilnejšia bylinná trojkombinácia proti parazitom (hlavne črevným)
1) šupky vlašských orechov
Tinktúru zo šupiek vlašských orechov pripravíte tak, že rozdrobíte 15 šupiek, zalejete ich pol litrom liehu, necháte na svetle 30 dní luhovať a potom prenesiete na temné miesto. Orechy sú najlepšie také, ktoré práve dozreli a ešte visia na strome, alebo práve odpadli. Ich zelená šupka sa hodí k príprave tinktúry najviac, pretože obsahuje veľa jódu. Ak nezoženiete tieto šupky, použite Lugolov roztok, čo je jód s jodidom draselným. Užíva sa 5 – 10 kvapiek na 50 až 100 ml vody.
2) palina (zabíja dospelé jedince)
Palina čistí ľudské telo od mikroorganizmov až po veľké hlísty. Užíva sa vždy len zrelá. Zbierajú sa listy a plody, najlepšie ak sú v tvare guľôčky a potom sa sušia a drvia. Užívajú sa v suchom stave ako prášok a zapíjajú sa vodou. Dávka na jedno užitie je 200 – 300 miligramov (1/2 čajovej lyžičky).
3) klinček (zabíja vajíčka parazitov)
Semená klinčeka, ktoré sa používajú pre kulinárske účely, je potrebné pred použitím rozdrviť. Na jednu dávku stačí 500 miligramov, čo zodpovedá veľkosti hrášku. Dávky sa zvyšujú postupne: prvý deň jedna dávka, druhý deň dve a od tretieho dňa po desiaty deň sa užíva jedna dávka trikrát denne. Prášok z klinčeka sa užíva pred jedlom. Ďalej sa preventívne počas celého roka užívajú tri menšie dávky raz za týždeň.
Táto bylinná trojkombinácia účinkuje vtedy, ak sa použijú všetky tri komponenty, aby se zabili všetky štádiá vývoja parazitov. Mala by sa preventívne opakovať dvakrát do roka. Neodporúča sa tehotným ženám. Táto protiparazitná liečba sa často označuje aj ako protiparazitálny program Dr. Clarkovej, pretože je urobený podľa receptúry svetovo uznávanej Dr. Clarkovej. Túto bylinnú trojkombináciu je možné zakúpiť aj vo forme hotových tinktúr s presným návodom na použitie (napríklad na stránkach alternativnamedicina.eu alebo jukl.sk). Dr.Clarková používala pri liečení biorezonančnú (frekvenčnú) terapiu, ktorú kombinovala s bylinnou detoxikáciou a prísnou liečebnou životosprávou. V súčasnosti sa stále viac pri protiparazitárnej liečbe využíva biorezonančná (frekvenčná) terapia, ktorá pomocou počítačových prístrojov, tzv. plazmových generátorov, likviduje všetky choroboplodné mikroorganizmy. Je založená na predpoklade, že všetky substancie majú určité elektromagnetické vlnenie, ktoré je možné nielen merať, ale aj ovplyvňovať.
Protiparazitný čaj pre deti aj dospelých
Potrebujeme: v rovnakom pomere vňať paliny pravej, sladké drievko, zemežlč, saturejku, žihľavu, vratiča obyčajného a tekvicové jadrá. Ako na to: asi 15 rozdrvených tekvicových semien vhodíme do hrnčeka s vodou, necháme zovrieť a pridáme polievkovú lyžicu ostatnej zmesi. Necháme chvíľu povariť, odstavíme a necháme ešte 5 minút lúhovať a potom precedíme. Polovicu nesladeného čaju vypijeme večer pred spaním a polovicu ráno na prázdny žalúdok. Raňajkujeme pol hodiny po užití čaju. Pre dospelých je dvojnásobná dávka na pol litra.
Palinový čaj na vypudenie červov z čriev
Potrebujeme: čerstvé listy paliny obyčajnej. Ako na to: listy paliny ponoríme na niekoľko minút do vriacej vody a až potom ich sušíme. Na prípravu čaju varíme listy v 5-násobnom množstve vody asi 10 minút na miernom ohni. Na začiatku varu pridáme do vody štipku morskej soli. Pijeme denne ráno nalačno až do úpravy stavu. Nepoužívame dlhodobo. Šťava čistí organizmus od prvokov a ďalších mikroorganizmov, jednobunkových bičíkovcov, hemolytického stafylokoka, lamblií, bičíkovcov a pod. Všetky tieto parazity narušujú látkovú výmenu, spôsobujú zápal tenkého čreva, rôzne pečeňové choroby, upchávajú žlčovody, provokujú kožné ochorenia (alergia, ekzém, psoriáza atď.) a v neposlednom rade vedú taktiež k chorobám z nachladnutia s hojným vylučovaním hlienov. Proti hlístam zaberajú klystíry z výťažku paliny a povarený cesnak, ktoré sa zavádzajú do tela po vypudení stolice. V lekárskej praxi sa využívajú kvety z paliny, ktoré sú silno protihlístové. Kvety rastliny sa usušia, roztlčú v mažiari a užívajú sa v zmesi s cukrom, zaváraninou, medom a sirupom. Dávkovanie pre dospelých: počas dvoch dní sa užíva päť gramov paliny trikrát denne, hodinu a pol pred jedlom. Po užití poslednej dávky sa pacientovi na noc dáva preháňadlo.
Kontraindikácie: palina je v zásade jedovatá rastlina a je zakázané ju užívať v tehotenstve a pri žalúdočných vredoch. S palinou sa to nesmie preháňať, obzvlášť opatrné by mali byť chudokrvné osoby. Nadmerné užívanie paliny dokonca i v malých dávkach môže spôsobiť kŕče, kŕčovité záchvaty, halucinácie alebo psychické ťažkosti.
Pohánkové guličky
Je vhodné ich užívať popri pití palinového čaju. Potrebujeme: pohánku, ešte lepšie pohánkovú múku či lámanku. Ako na to: ak nezoženieme múku, tak pohánku pomelieme najemno a zmiešame s vodou na tvrdšie cesto. Potom z cesta tvarujeme guľky. Konzumujeme ich surové.
Tekvicové semená
Proti črevným parazitom, najmä pásomnici, sa už za čias Hippokrata osvedčili tekvicové jadierka.
Ako na to: vynecháme raňajky a na obed si dáme 500g olúpaných a rozdrvených jadierok namočených v mlieku, rozdelených do troch dávok po troch hodinách. Kúra sa končí užitím preháňadla. Opakujeme každý deň až do vylúčenia červov.
Strúhaná karotka
Táto kúra je vhodná najmä pre malé deti. Môžeme ju skombinovať aj s protiparazitným čajom. Ako na to: 1-2 dni podávame iba čerstvo nastrúhanú karotku a tiež čerstvú karotkovú šťavu. Ak to dieťa znesie, do karotky vytlačíme pár strúčikov cesnaku, zvýšime tým protiparazitný účinok.
Cesnak proti škrkavkám (hlístam)
Na škrkavky účinkuje najmä cesnak v surovom stave. Očistu môžeme podporiť výluhom zo zemežlče. Ako na to: ráno necháme niekoľko vylisovaných strúčikov cesnaku vylúhovať v hrnčeku teplého mlieka (nesmie byť horúce, aby sa nestratili účinky censaku). Pijeme na prázdny žalúdok. Kúru opakujeme niekoľko dní až do vymiznutia škrkaviek. Výluh zo zemežlče pijeme nalačno ráno a večer.
Cibuľovo-cesnakový klystír (na škrkavky a mrle)
Na škrkavky (hlísty): Tri cesnakové strúčiky a rovnaké množstvo cibule rozrežte, zalejte teplou prevarenou vodou, nechajte 3-4 minúty pôsobiť, sceďte a pretlačte cez kúsok gázy. Zbytkový výťažok premiešajte do 1,5 až 2 litrov vody (36-39 stupňov Celzia). Zaveďte roztok do konečníka (po toalete). Niekoľko takýchto procedúr stačí.
Na mrle: Čerstvý strúčik cesnaku namočeného do olivového oleja vložte na noc rovno do konečníka.
Vínny extrakt na škrkavky (hlísty)
Potrebujeme: 10g sušenej vňate pamajoránu obyčajného, 5g ruty voňavej, 1 l bieleho vína a 2 figy. Ako na to: byliny a nadrobno pokrájané figy dáme do hrnca, zalejeme vínom a necháme zovrieť na miernom ohni. Potom ešte 5 minút prikryté lúhujeme, precedíme a osladíme 3 lyžicami medu. Pijeme po šálkach ráno na prázdny žalúdok a večer pred spaním.
Odčervenie koňakom a ricínovým olejom
Odčervenie koňakom a ricínovým olejom je zamerané na očistu tráviaceho ústrojenstva od parazitov, hlavne od škrkaviek (hlíst) a mrlí. Na prázdny žalúdok pijeme zmes 50 ml vysoko kvalitného koňaku, ktorý má 3-4 hviezdičky, a rovnaké množstvo ricínového oleja. Mechanizmus pôsobenia procedúry je nasledovný: koňak paralyzuje hlísty (doslova sa ním opijú), takže sa nemôžu pevne prisať k črevným stenám a ani sa schovať do nejakého zákutia v tele. Ricínový olej vás preženie a vylúči ich z tela von. Rovnakú procedúru opakujte aj na ďalší deň. Niekedy sa stane, že na prvýkrát metóda nepomôže a hlísty nevylezú. Pokiaľ vychádzajú na prvý ani na druhýkrát, tak je nutné proces zopakovať aj po tretíkrát. O tom, že sú všetky hlísty z tela vylúčené, sa presvedčíte tak, že v stolici žiadne nebudú.
U detí prebieha očista trocha inak. Zobuďte dieťa okolo 1 – 2 hodiny v noci a dajte mu vypiť nejaký veľmi sladký nápoj, napr. čaj, šťavu z kompótu alebo sirup. Po 30 minútach na to mu dajte dávku ricínového oleja (15 – 30 g podľa veku). Hlavné je, aby dieťa prehnalo. Nasledujúci deň procedúru zopakujte a robte ju, až pokiaľ hlísty nie sú prítomné v stolici.
Medzi ostané prírodné prostriedky patria:
výťažok z grapefruitových semien kurkuma granátové jablko (ideálne proti hlístam, červom a pásomniciam) červená paprika (na spaľovanie toxínov v hrubom čreve a vylúčenie parazitov) cibuľa chren horec zázvor ionty striebra a medi (zabíjajú mikróby a ďalšie patogénne organizmy) urinoterapia dubová kôra (2 polievkové lyžice dubovej kôry zalejte 2 dcl vriacej vody, nechajte 4 – 6 hodín luhovať v termoske, sceďte a pite na prázdny žalúdok) mäta prieporná materina dúška anýzový výťažok (negatívne pôsobí na hlísty a vypudzuje ich von z organizmu) rakytník rešetliakový harmanček šťavelové listy „dračia krv“ (prírodný prostriedok z čistého latexu amazonskej popínavej rastliny Croton lechleri, ktorý veľmi rýchlo účinkuje pri hnačkách spôsobených parazitmi. Ideálny prostriedok do lekárničky na dovolenku.) ParaProteX (prírodný doplnok stravy proti parazitom od firmy CaliVita)
Úprava stravovacích pravidiel pri antiparazitnej liečbe:
Parazitom najviac vyhovuje výdatná, nadmerná a nepravidelná strava obsahujúca veľa sladkostí a živočíšnych bielkovín. Zmenou stravovacích návykov sa dá parazitov zbavíť ľahšie. Počas antiparazitnej liečby sa odporúča:
1) doplniť kremík: veľa je ho v celozrnných potravinách, ovocí, zelenine, prasličke roľnej, čerstvej uhorkovej alebo paprikovej šťave atď. Tieto šťavy obsahujú vysoko kvalitný a ľahko vstrebateľný kremík. Obe šťavy sa dajú kombinovať s mrkvovou šťavou.
2) odstrániť zo stravy živočíšne bielkoviny, kvasnice a sladkosti. Parazity je potrebné odstrihnúť od výživy a potom sa prestanú rozmnožovať. Po dobu liečby sa preto odporúča vyradiť živočíšnu bielkovinovú stravu: mäso, vajcia, ryby ani mlieko. Vylúčiť by sa malo aj všetko priemyselne vyrábané pečivo, produkty obsahujúce kvasnice, kávu, bujóny, krupicu. Odporúča sa obmedziť spotrebu soli.
3) užívať prebiotiká a probiotiká (prípadne symbiotiká) - pre viac informácií pozri článok Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká.
4) užívať zelené potraviny. Parazity nemajú rady potraviny zelenej a červenej farby. Obzvlášť im nesedí chlorofyl. Neznášajú pálivé a horké potraviny.Doplňte jedálniček o sušené morské riasy či sladkovodné riasy – napr. spirulina.
5) jesť červené lesné plody. Väčšina lesných plodov červenej farby sú silnými antiparazitikami, napríklad brusnice a obzvlášť brusnicová šťava.Podobné vlastnosti ako brusnice má aj moruša, figy, maliny, citróny, čučoriedky a granátové jablká.
6) zvýšiť podiel surovej zeleniny - vyháňa hlísty (škrkavky). Kyslá zelenina (hlavne kyslá kapusta) ničí všetky druhy parazitov v organizme.
7) užívať oleje z tekvicových, dyňových alebo horčičných semienok. Obsahujú fytocidy, ktoré majú antiparazitné vlastnosti. Užívať sa má trikrát denne 1 čajová lyžička pred jedlom alebo počas jedla.
8) dodržiavať pitný režim.
Prírodné prostriedky na odstránenie choroboplodných baktérií, plesní, kvasiniek, črevných parazitov a ich vajíčok z hrubého čreva a z ostatných častí organizmu sa v ľudovom liečiteľstve úspešne používajú už tisícročia. Antiparazitnej liečbe sa venuje aj tradičná čínska medicína alebo detoxikačná medicína MUDr. Jonáša. Parazitom sa nedá úplne vyhnúť, sú súčasťou prírody takisto ako človek. Najlepšou obranou je udržiavať si silný imunitný systém a čisté tráviace ústrojenstvo.
Parazit, alebo inak cudzopasník, je organizmus, ktorý odoberá živiny (organické a anorganické látky) pre svoju existenciu tzv. „hostiteľovi“, prípadne v ňom žije. Do tela hostiteľa často vylučuje jedovaté látky (toxíny), čim celkovo oslabuje jeho imunitu. Môže napádať rôzne orgány a roznášať po tele vírusy a baktérie. Parazity prispievajú k mnohým chorobám a niekedy sú aj ich príčinou. Takmer každý z nás má vo svojom tele parazity, ale nie každému spôsobujú zdravotné problémy. Človek môže byť hostiteľom viac ako 100 rôznych druhov parazitov, od mikroskopických vírusov, baktérií, červov, kvasiniek či pliesní, až po pásomnicu, ktorá môže narásť viac ako jeden meter. Parazity nie sú iba v hrubom čreve, ako sa väčšina ľudí domnieva, môžu sa nachádzať aj v iných častiach tela, napríklad v pľúcach, pečeni, slezine, žalúdku, svaloch, nosohltane, mozgu, srdci, krvi, koži, urogenitálnom systéme, očiach a pod.
Väčšina infekcií, ktoré sú spôsobené parazitmi, sa vyskytuje v rozvojových krajinách, ale nie sú zriedkavé ani vo vyspelých krajinách, pretože dostať sa do styku s parazitmi je veľmi jednoduché. Najčastejšími zdrojmi infekcie sú: kontaminovaná voda, surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso (aj ryby), nedôsledne umyté ovocie a zelenina, kontakt s domácimi zvieratami a ich výkalmi, zlá hygiena a pod.
Pred rokom 1930 bolo bežné, že ľudia brali ricínový olej alebo bylinky, aby si z tela vyčistili parazity. Každé etnikum malo v tejto praxi nejakú tradíciu. Robilo sa to každých 6 mesiacov alebo raz ročne. Časom sa od toho upustilo. Dnes sa v Európe pravidelne odčervujú hlavne domáci miláčikovia a antiparazitné kúry sú súčasťou detoxikačnej alebo ľudovej medicíny. Nie je to prekvapivý vývoj, pretože keď je človek zdravý, jeho telo je schopné sa vyrovnávať s toxínmi, ktoré parazity produkujú a nespôsobujú mu žiadne zdravotné problémy. Problémy nastanú, až keď sa telo z nejakej príčiny oslabí.
PRÍZNAKY PREMNOŽENIA PARAZITOV
Typickými príznakmi, že sa v tele udomácnili červy, sú: vetry, pocit nadúvania, kŕče v bruchu, svrbenie okolo konečníka (hlavne v noci), častá hnačka alebo zápcha, zapáchajúca stolica, horkosť v ústach, zrýchlený tep, bolesť v okolí pupku, zahmlievanie pred očami, svrbenie nosa alebo ucha, slinenie počas spánku, strata váhy alebo nenásytná chuť do jedla, uhry, vyrážky, vriedky, hrubá koža, pehy, rôzne škvrny na koži, príliš skoré vrásky na tvári, skorá plešatosť, praskliny na pätách, štiepivosť alebo lámavosť nechtov a pod. Parazity môžu byť aj príčinou anémie, alergie na rôzne typy jedla, bolesti kĺbov a svalov, porúch spánku, chronickej únavy, porúch imunitného systému, príznakov podobných chrípke, chronických zápalov mandlí a vedľajšich nosných dutín, polypov, nočného pomočovania, chrápania či škrípania zubami. U žien môžu parazity prejsť aj do pošvy, čoho následkom sú výtoky, zápaly a menštruačné problémy. U detí je bežným parazitom v čreve mrľa detská, ktorá im spôsobuje silné svrbenie okolia konečníka hlavne v noci. Všetky tieto príznaky však môžu mať aj inú príčinu, preto je niekedy ťažké odhaliť, či sú za nimi práve parazity.
PARAZITOLÓGIA A MEDIKAMENTÓZNA ANTIPARAZITICKÁ LIEČBA
Vedná disciplína, ktorá sa zaoberá parazitickými organizmami živočíšneho pôvodu cudzopasiacimi na tele alebo v tele človeka, sa nazýva parazitológia. Cudzopasníci žijúci vnútri ľudského organizmu sa nazývajú endoparazity (pozri popis endoparazitov na stranke mladyvedec.sk). Ľudské črevné parazity sa nazývajú helminty. Na jednom ľudskom organizme môže cudzopasiť naraz až šesť druhov helmintov. Medzi najčastejšie črevné parazity u ľudí patria mrle (detské a ľudské), hlísty (škrkavky), toxokary (psia alebo mačacia), motolice, pásomnice a pod. Pri podozrení na parazit je vhodné absolvovať parazitologické vyšetrenie, kde sa odoberie a vyšetrí vzorka stolice, krvi, moču atď. V stolici sa dokazuje prítomnosť črevných parazitov, vajíčok, cýst, lariev alebo dospelých červov aj priamymi vyšetrovacími metódami. Makroskopicky vie lekár zo stolice často zistiť prítomnosť tiel niektorých helmintov alebo ich častí, napr. články pásomnice. Na črevné parazity existujú špeciálne lieky – antihelmintiká. Liečba parazitov je možná pomocou antiparazitík, antihelmintík, antibiotík, antimalarík,... napr.: entizol, vermox (účinná látka mebendazol), ...
ALTERNATÍVNE SPÔSOBY LIEČBY
Medikamentóznu liečbu je možné kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť. Existuje niekoľko protiparazitných kúr, ktoré sa musia robiť na prázdny žalúdok a až dve hodiny po užití liečebnej dávky sa môže začať jesť. Mali by trvať minimálne jeden týždeň.
Najsilnejšia bylinná trojkombinácia proti parazitom (hlavne črevným)
1) šupky vlašských orechov
Tinktúru zo šupiek vlašských orechov pripravíte tak, že rozdrobíte 15 šupiek, zalejete ich pol litrom liehu, necháte na svetle 30 dní luhovať a potom prenesiete na temné miesto. Orechy sú najlepšie také, ktoré práve dozreli a ešte visia na strome, alebo práve odpadli. Ich zelená šupka sa hodí k príprave tinktúry najviac, pretože obsahuje veľa jódu. Ak nezoženiete tieto šupky, použite Lugolov roztok, čo je jód s jodidom draselným. Užíva sa 5 – 10 kvapiek na 50 až 100 ml vody.
2) palina (zabíja dospelé jedince)
Palina čistí ľudské telo od mikroorganizmov až po veľké hlísty. Užíva sa vždy len zrelá. Zbierajú sa listy a plody, najlepšie ak sú v tvare guľôčky a potom sa sušia a drvia. Užívajú sa v suchom stave ako prášok a zapíjajú sa vodou. Dávka na jedno užitie je 200 – 300 miligramov (1/2 čajovej lyžičky).
3) klinček (zabíja vajíčka parazitov)
Semená klinčeka, ktoré sa používajú pre kulinárske účely, je potrebné pred použitím rozdrviť. Na jednu dávku stačí 500 miligramov, čo zodpovedá veľkosti hrášku. Dávky sa zvyšujú postupne: prvý deň jedna dávka, druhý deň dve a od tretieho dňa po desiaty deň sa užíva jedna dávka trikrát denne. Prášok z klinčeka sa užíva pred jedlom. Ďalej sa preventívne počas celého roka užívajú tri menšie dávky raz za týždeň.
Táto bylinná trojkombinácia účinkuje vtedy, ak sa použijú všetky tri komponenty, aby se zabili všetky štádiá vývoja parazitov. Mala by sa preventívne opakovať dvakrát do roka. Neodporúča sa tehotným ženám. Táto protiparazitná liečba sa často označuje aj ako protiparazitálny program Dr. Clarkovej, pretože je urobený podľa receptúry svetovo uznávanej Dr. Clarkovej. Túto bylinnú trojkombináciu je možné zakúpiť aj vo forme hotových tinktúr s presným návodom na použitie (napríklad na stránkach alternativnamedicina.eu alebo jukl.sk). Dr.Clarková používala pri liečení biorezonančnú (frekvenčnú) terapiu, ktorú kombinovala s bylinnou detoxikáciou a prísnou liečebnou životosprávou. V súčasnosti sa stále viac pri protiparazitárnej liečbe využíva biorezonančná (frekvenčná) terapia, ktorá pomocou počítačových prístrojov, tzv. plazmových generátorov, likviduje všetky choroboplodné mikroorganizmy. Je založená na predpoklade, že všetky substancie majú určité elektromagnetické vlnenie, ktoré je možné nielen merať, ale aj ovplyvňovať.
Protiparazitný čaj pre deti aj dospelých
Potrebujeme: v rovnakom pomere vňať paliny pravej, sladké drievko, zemežlč, saturejku, žihľavu, vratiča obyčajného a tekvicové jadrá.
Ako na to: asi 15 rozdrvených tekvicových semien vhodíme do hrnčeka s vodou, necháme zovrieť a pridáme polievkovú lyžicu ostatnej zmesi. Necháme chvíľu povariť, odstavíme a necháme ešte 5 minút lúhovať a potom precedíme.
Polovicu nesladeného čaju vypijeme večer pred spaním a polovicu ráno na prázdny žalúdok. Raňajkujeme pol hodiny po užití čaju. Pre dospelých je dvojnásobná dávka na pol litra.
Palinový čaj na vypudenie červov z čriev
Potrebujeme: čerstvé listy paliny obyčajnej.
Ako na to: listy paliny ponoríme na niekoľko minút do vriacej vody a až potom ich sušíme. Na prípravu čaju varíme listy v 5-násobnom množstve vody asi 10 minút na miernom ohni. Na začiatku varu pridáme do vody štipku morskej soli. Pijeme denne ráno nalačno až do úpravy stavu. Nepoužívame dlhodobo. Šťava čistí organizmus od prvokov a ďalších mikroorganizmov, jednobunkových bičíkovcov, hemolytického stafylokoka, lamblií, bičíkovcov a pod. Všetky tieto parazity narušujú látkovú výmenu, spôsobujú zápal tenkého čreva, rôzne pečeňové choroby, upchávajú žlčovody, provokujú kožné ochorenia (alergia, ekzém, psoriáza atď.) a v neposlednom rade vedú taktiež k chorobám z nachladnutia s hojným vylučovaním hlienov. Proti hlístam zaberajú klystíry z výťažku paliny a povarený cesnak, ktoré sa zavádzajú do tela po vypudení stolice. V lekárskej praxi sa využívajú kvety z paliny, ktoré sú silno protihlístové. Kvety rastliny sa usušia, roztlčú v mažiari a užívajú sa v zmesi s cukrom, zaváraninou, medom a sirupom. Dávkovanie pre dospelých: počas dvoch dní sa užíva päť gramov paliny trikrát denne, hodinu a pol pred jedlom. Po užití poslednej dávky sa pacientovi na noc dáva preháňadlo.
Kontraindikácie: palina je v zásade jedovatá rastlina a je zakázané ju užívať v tehotenstve a pri žalúdočných vredoch. S palinou sa to nesmie preháňať, obzvlášť opatrné by mali byť chudokrvné osoby. Nadmerné užívanie paliny dokonca i v malých dávkach môže spôsobiť kŕče, kŕčovité záchvaty, halucinácie alebo psychické ťažkosti.
Pohánkové guličky
Je vhodné ich užívať popri pití palinového čaju.
Potrebujeme: pohánku, ešte lepšie pohánkovú múku či lámanku.
Ako na to: ak nezoženieme múku, tak pohánku pomelieme najemno a zmiešame s vodou na tvrdšie cesto. Potom z cesta tvarujeme guľky. Konzumujeme ich surové.
Tekvicové semená
Proti črevným parazitom, najmä pásomnici, sa už za čias Hippokrata osvedčili tekvicové jadierka.
Ako na to: vynecháme raňajky a na obed si dáme 500g olúpaných a rozdrvených jadierok namočených v mlieku, rozdelených do troch dávok po troch hodinách. Kúra sa končí užitím preháňadla. Opakujeme každý deň až do vylúčenia červov.
Strúhaná karotka
Táto kúra je vhodná najmä pre malé deti. Môžeme ju skombinovať aj s protiparazitným čajom.
Ako na to: 1-2 dni podávame iba čerstvo nastrúhanú karotku a tiež čerstvú karotkovú šťavu. Ak to dieťa znesie, do karotky vytlačíme pár strúčikov cesnaku, zvýšime tým protiparazitný účinok.
Cesnak proti škrkavkám (hlístam)
Na škrkavky účinkuje najmä cesnak v surovom stave. Očistu môžeme podporiť výluhom zo zemežlče.
Ako na to: ráno necháme niekoľko vylisovaných strúčikov cesnaku vylúhovať v hrnčeku teplého mlieka (nesmie byť horúce, aby sa nestratili účinky censaku). Pijeme na prázdny žalúdok. Kúru opakujeme niekoľko dní až do vymiznutia škrkaviek. Výluh zo zemežlče pijeme nalačno ráno a večer.
Cibuľovo-cesnakový klystír (na škrkavky a mrle)
Na škrkavky (hlísty): Tri cesnakové strúčiky a rovnaké množstvo cibule rozrežte, zalejte teplou prevarenou vodou, nechajte 3-4 minúty pôsobiť, sceďte a pretlačte cez kúsok gázy. Zbytkový výťažok premiešajte do 1,5 až 2 litrov vody (36-39 stupňov Celzia). Zaveďte roztok do konečníka (po toalete). Niekoľko takýchto procedúr stačí.
Na mrle: Čerstvý strúčik cesnaku namočeného do olivového oleja vložte na noc rovno do konečníka.
Vínny extrakt na škrkavky (hlísty)
Potrebujeme: 10g sušenej vňate pamajoránu obyčajného, 5g ruty voňavej, 1 l bieleho vína a 2 figy.
Ako na to: byliny a nadrobno pokrájané figy dáme do hrnca, zalejeme vínom a necháme zovrieť na miernom ohni. Potom ešte 5 minút prikryté lúhujeme, precedíme a osladíme 3 lyžicami medu. Pijeme po šálkach ráno na prázdny žalúdok a večer pred spaním.
Odčervenie koňakom a ricínovým olejom
Odčervenie koňakom a ricínovým olejom je zamerané na očistu tráviaceho ústrojenstva od parazitov, hlavne od škrkaviek (hlíst) a mrlí. Na prázdny žalúdok pijeme zmes 50 ml vysoko kvalitného koňaku, ktorý má 3-4 hviezdičky, a rovnaké množstvo ricínového oleja. Mechanizmus pôsobenia procedúry je nasledovný: koňak paralyzuje hlísty (doslova sa ním opijú), takže sa nemôžu pevne prisať k črevným stenám a ani sa schovať do nejakého zákutia v tele. Ricínový olej vás preženie a vylúči ich z tela von. Rovnakú procedúru opakujte aj na ďalší deň. Niekedy sa stane, že na prvýkrát metóda nepomôže a hlísty nevylezú. Pokiaľ vychádzajú na prvý ani na druhýkrát, tak je nutné proces zopakovať aj po tretíkrát. O tom, že sú všetky hlísty z tela vylúčené, sa presvedčíte tak, že v stolici žiadne nebudú.
U detí prebieha očista trocha inak. Zobuďte dieťa okolo 1 – 2 hodiny v noci a dajte mu vypiť nejaký veľmi sladký nápoj, napr. čaj, šťavu z kompótu alebo sirup. Po 30 minútach na to mu dajte dávku ricínového oleja (15 – 30 g podľa veku). Hlavné je, aby dieťa prehnalo. Nasledujúci deň procedúru zopakujte a robte ju, až pokiaľ hlísty nie sú prítomné v stolici.
Medzi ostané prírodné prostriedky patria:
výťažok z grapefruitových semien
kurkuma
granátové jablko (ideálne proti hlístam, červom a pásomniciam)
červená paprika (na spaľovanie toxínov v hrubom čreve a vylúčenie parazitov)
cibuľa
chren
horec
zázvor
ionty striebra a medi (zabíjajú mikróby a ďalšie patogénne organizmy)
urinoterapia
dubová kôra (2 polievkové lyžice dubovej kôry zalejte 2 dcl vriacej vody, nechajte 4 – 6 hodín luhovať v termoske, sceďte a pite na prázdny žalúdok)
mäta prieporná
materina dúška
anýzový výťažok (negatívne pôsobí na hlísty a vypudzuje ich von z organizmu)
rakytník rešetliakový
harmanček
šťavelové listy
„dračia krv“ (prírodný prostriedok z čistého latexu amazonskej popínavej rastliny Croton lechleri, ktorý veľmi rýchlo účinkuje pri hnačkách spôsobených parazitmi. Ideálny prostriedok do lekárničky na dovolenku.)
ParaProteX (prírodný doplnok stravy proti parazitom od firmy CaliVita)
Úprava stravovacích pravidiel pri antiparazitnej liečbe:
Parazitom najviac vyhovuje výdatná, nadmerná a nepravidelná strava obsahujúca veľa sladkostí a živočíšnych bielkovín. Zmenou stravovacích návykov sa dá parazitov zbavíť ľahšie. Počas antiparazitnej liečby sa odporúča:
1) doplniť kremík: veľa je ho v celozrnných potravinách, ovocí, zelenine, prasličke roľnej, čerstvej uhorkovej alebo paprikovej šťave atď. Tieto šťavy obsahujú vysoko kvalitný a ľahko vstrebateľný kremík. Obe šťavy sa dajú kombinovať s mrkvovou šťavou.
2) odstrániť zo stravy živočíšne bielkoviny, kvasnice a sladkosti. Parazity je potrebné odstrihnúť od výživy a potom sa prestanú rozmnožovať. Po dobu liečby sa preto odporúča vyradiť živočíšnu bielkovinovú stravu: mäso, vajcia, ryby ani mlieko. Vylúčiť by sa malo aj všetko priemyselne vyrábané pečivo, produkty obsahujúce kvasnice, kávu, bujóny, krupicu. Odporúča sa obmedziť spotrebu soli.
3) užívať prebiotiká a probiotiká (prípadne symbiotiká) - pre viac informácií pozri článok Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká.
4) užívať zelené potraviny. Parazity nemajú rady potraviny zelenej a červenej farby. Obzvlášť im nesedí chlorofyl. Neznášajú pálivé a horké potraviny.Doplňte jedálniček o sušené morské riasy či sladkovodné riasy – napr. spirulina.
5) jesť červené lesné plody. Väčšina lesných plodov červenej farby sú silnými antiparazitikami, napríklad brusnice a obzvlášť brusnicová šťava.Podobné vlastnosti ako brusnice má aj moruša, figy, maliny, citróny, čučoriedky a granátové jablká.
6) zvýšiť podiel surovej zeleniny - vyháňa hlísty (škrkavky). Kyslá zelenina (hlavne kyslá kapusta) ničí všetky druhy parazitov v organizme.
7) užívať oleje z tekvicových, dyňových alebo horčičných semienok. Obsahujú fytocidy, ktoré majú antiparazitné vlastnosti. Užívať sa má trikrát denne 1 čajová lyžička pred jedlom alebo počas jedla.
8) dodržiavať pitný režim.
Prírodné prostriedky na odstránenie choroboplodných baktérií, plesní, kvasiniek, črevných parazitov a ich vajíčok z hrubého čreva a z ostatných častí organizmu sa v ľudovom liečiteľstve úspešne používajú už tisícročia. Antiparazitnej liečbe sa venuje aj tradičná čínska medicína alebo detoxikačná medicína MUDr. Jonáša. Parazitom sa nedá úplne vyhnúť, sú súčasťou prírody takisto ako človek. Najlepšou obranou je udržiavať si silný imunitný systém a čisté tráviace ústrojenstvo.