169 / 185
    Záhadná šiesta choroba detí! O čo ide?

    Akútna šestka začína teplotou

    Príde nečakane, bez predchádzajúcich príznakov, ohlasujúcich, že sa niečo deje, napr. soplíka, bolesti hrdla či kašeľ. Často sa môže prihlásiť o slovo v období, keď sa dieťaťu „tlačia“ prvé zúbky a vtedy má zníženú imunitu, čím je oveľa náchylnejšie dostať vírusové ochorenie. Šiesta detská choroba je nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje náhlou vysokou teplotou nad 39°C, ktorá trvá tri dni a potom opäť náhle klesá.
    Tretí deň už aj vyrážka

    Zvyčajne na tretí deň dochádza k výsypu dieťaťa ružovo červenými fliačikmi na tvári, končatinách, hrudníku a krku. Akonáhle sa zjavia, horúčka klesne. Popri týchto príznakoch môže mať dieťa nádchu, mierny kašeľ, zväčšené lymfatické uzliny, môže byť mrzuté a trpieť nechutenstvom. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou cestou – kýchaním, rozprávaním či slinami a zvyčajne trvá 6 až 7 dní. Liečba spočíva v znižovaní teploty (zábaly), podávaní bežných liekov, ako sú paracetamolové alebo ibuprofenové prípravky vo forme sirupov resp. čapíkov. Dôležitý je pokoj na lôžku a pitný režim. Bežne sa tiež stáva, že rodičia sa u lekára dožadujú liečby antibiotikami. Ak sa tak stane, potom sa následná vyrážka často považuje za alergickú reakciu na antibiotikum, ktoré je pre toto ochorenie úplne zbytočné.

    4. jún 2014

    Kedy k lekárovi?

    Lekára treba navštíviť, ak ide o dieťa do jedného roka, nedarí sa vám udržať jeho teplotu pod 38,5°C napriek liekom a zábalom, dieťa odmieta tekutiny, má suchý jazyk a nemočí viac ako šesť hodín. Navyše, ak sa z vysokej horúčky dostavia tzv. febrilné kŕče z teploty, urýchlene treba vyhľadať odbornú pomoc. Pri ochorení vynechajte vychádzky i kúpanie dieťaťa. Vyrážka sa nedá ničím ovplyvniť, takže zabudnite na tekutý púder, stratí sa sama od seba. Keďže ide o infekčné ochorenie, šíriace sa vzduchom, najbližších 15 dní zabudnite aj na prijímanie akýchkoľvek návštev. Mali by ste tiež upozorniť priateľov či rodinu s malými deťmi, že môžu očakávať výskyt tohto ochorenia, ak bolo vaše dieťa v styku s ich deťmi v období ostatných 14 dní. Proti šiestej chorobe očkovanie neexistuje, ale po prekonaní nákazy zostáva dieťaťu voči nej doživotná imunita.

    4. jún 2014