Z ich výskumu vyplýva, že ľudia vo veku 50 až 65 rokov znášajú príjem živočíšnych bielkovín horšie a dokonca môžu spôsobiť zvýšené riziko výskytu rôznych druhov rakoviny. Odporúčaná dávka v ich veku je pre ženu s hmotnosťou 57 kilogramov 45 gramov bielkovín na deň.
To predstavuje napríklad jeden tenký plátok slaniny, jedno väčšie vajíčko, 22 gramov bravčového alebo 28 gramov hovädzieho mäsa. Ak by pravidelne jedli vyššie dávky, hrozí im rovnaké riziko vzniku rakoviny ako u ľudí, ktorí fajčia počas celého života.
Upozorňujú teda najmä na fakt, aby v tomto veku neskúšali diéty spočívajúce na zvýšenom príjme bielkovín, pretože im táto alternatíva priamo ohrozuje zdravie. Situácia sa však opäť trošku vylepší po 65. roku, keď naopak začnú bielkoviny telo čiastočne ochraňovať. Žena s rovnakou váhou si môže dopriať 70 gramov bielkovín denne, ktoré predstavujú 30 gramov kuracích pŕs, 40 gramov tuniaka alebo 32 gramov tučnejšieho syra.
Východiskom je príjem bielkovín rastlinného pôvodu, ktoré nemajú rovnaké účinky ako tie živočíšneho pôvodu.
Britskí vedci nadviazali na výskum amerických kolegov, v ktorom chceli zistiť vplyv bielkovín na naše zdravie. V mladom veku sú pre náš organizmus prospešné, no ako na ne reagujeme po päťdesiatke? Ich zistenie bolo prinajmenšom prekvapujúce. Ak sa totiž neskôr neobmedzíme v konzumácii mäsa, syrov a vajec, môže to mať na naše zdravie katastrofické následky.