Na klystíre môže vzniknúť závislosť
Na prvý pohľad dosť nezvyčajné, no aj na klystíre môže vzniknúť závislosť. Vysvetlenie je pomerne logické. „Ak klyzma nie je indikovaná, podávať sa nemá. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k mechanickému poškodeniu čreva (ak je postihnuté napr. zápalom) alebo k oslabeniu tzv. vyprázdňovacieho reflexu, môže teda hroziť návyk,“ upozorňuje MUDr. Jozef Klucho. Ak si teda budete robiť klystír, resp. odborne klyzmu príliš často, vaše črevá a konečník zlenivejú a vy sa už nebudete vedieť bez problémov vyprázdniť normálnym spôsobom.
Môžete si ho spraviť aj vy?
„Sám si klyzmu môže podať človek inak zdravý, ktorý trpí na zápchu alebo podľa odporúčania lekára, ak sa pripravuje na vyšetrenie konečníka, pred ktorým musí byť konečník čistý. U tehotných žien sa zvykne podávať pred pôrodom,“ zdôrazňuje gastroenterológ. Podľa neho je teda klystír vhodný najmä pre ľudí, ktorí netrpia závažnými problémami a chcú si vyriešiť len pomerne častú zápchu, či chcú svoje telo len preventívne očistiť od usadenín, ktoré sú v hrubom čreve nahromadené.
Akú polohu a náplň zvoliť?
Ak ste teda rozhodnutí a chcete si klystír doma urobiť, lekár radí: „Najlepší je tzv. irigátor, je to veľká striekačka, ktorú dostať v lekárni. Na ňu sa dá nasadiť gumená hadička, ktorá sa zavedie do konečníka. Obsahom striekačky môže byť vlažná voda s obsahom kamilkového alebo repíkového vývaru,“ radí MUDr. Jozef Klucho, ktorý zároveň dopĺňa: „Najlepšie je, ak ten, čo klyzmu potrebuje, leží počas podávania na ľavom boku a klyzmu podáva druhá osoba.“
Túto pomerne intímnu techniku si však asi viacero z vás nechá radšej pre seba, lekár preto dodáva, že osamote si môžete klystír aplikovať v podrepe alebo v predklone. Žalúdok by mal byť pri jeho aplikácii nižšie ako konečník, aby sa tekutina pomocou gravitácie dostala čo najďalej do čreva.
Počas problémov jedenkrát denne
Tak znie odporučenie lekára na otázku, ako často si v domácich podmienkach aplikovať klystír. „Klyzma sa doma podávať môže, ale len krátkodobo pri spomenutých indikáciách, alebo na odporúčanie lekára. Úplne stačí raz denne do ústupu ťažkostí, pre ktoré sa podáva,“ dodáva špecialista. V prípade, že máte napríklad zápchu, stačí ju teda podávať len dovtedy, kým sa vám neupraví stolica a nebudete chodiť na toaletu pravidelne. V prípade očisty čriev si stačí klystír urobiť jeden, či dvakrát ročne. Ak vás však trápia vážnejšie problémy, navštívte radšej ambulanciu odborníka.
hhobb
ri zápche, detoxikácii, či pred pôrodom
Dôvodov na podanie klystíru je mnoho. „Klyzma (alebo ľudovo klystír) môže byť očistná, napr. pri zápche konečníkového typu, či pred prípravou na endoskopické vyšetrenie konečníka alebo liečivá, napr. pri zápalových ochoreniach čreva,“ vysvetľuje špecialista na gastroenterológiu, MUDr. Jozef Klucho z gastroenterologickej ambulancie v Nových Zámkoch (www.gastroenterolog.com). Okrem týchto dôvodov sa klystír používa napríklad aj na detoxikáciu tela za pomoci očisty čriev.
Môže klystír uškodiť?
Tak ako vo väčšine iných prípadov, aj pri používaní klystíru platí pravidlo tzv. zlatej strednej cesty. Ak sa to s ním nepreženie a nebude sa používať príliš často, resp. vtedy, keď to nie je nutné, nemal by byť škodlivý. „Ak sa podáva vtedy, keď je to potrebné a nie dlhodobo, škodlivé účinky má len zriedkavo. Tie môžu súvisieť s jeho obsahom, teda aké látky do neho pridávame, alebo aké komerčne obsahuje. Tie môžu niekedy alergizovať a vyvolať následnú hnačku,“ ozrejmuje špecialista MUDr. Jozef Klucho.