132 / 185
    Aby vám to pálilo aj naďalej: Doprajte svojmu mozgu poriadnu rozcvičku

    Dajte zabrať pamäti

    Práve zlyhávanie pamäte si uvedomujeme najčastejšie. Zrazu si neviete vybaviť meno spolužiaka, s ktorým ste štyri roky chodili na strednú školu alebo vám stále častejšie vypadáva načo ste vlastne išli do drogérie? Eliminujte takéto nepríjemnosti na minimum a svoju pamäť si denne cvičte. Osviežovať si môžete veci z minulosti, ktoré ste možno pozabudli - spomeňte si na vybrané slová, prvú ŠPZ vášho auta alebo mená a priezviská učiteľov či spolužiakov.

    Čo sa týka dneška – hrajte rôzne hry na pamäť. Napríklad sa snažte zapamätať si slová novej piesne, ktorá sa šíri z rádia, naučte sa telefónne čísla svojich blízkych (prípadne aj vzdialenejších) príbuzných naspamäť, alebo sa nabifľujte rôzne pracovné informácie, ktoré si za normálnych okolností vždy vyhľadávate.

    21. feb 2014

    Pozornosť na maximum

    Schopnosť sústrediť sa a venovať pozornosť nejakej činnosti je dôležitá nielen v práci, ale pri robení akejkoľvek činnosti. Precvičiť ju môžete celkom jednoducho - zmenou vecí, ktoré vykonávate rutinne. Skúste sa osprchovať a umyť si zuby druhou rukou, choďte domov z roboty inou cestou alebo sa oblečte do pyžama potme.

    Ak chcete aj naďalej zvládať robenie viacerých vecí naraz, nezabudnite sa precvičovať aj v tomto ohľade. Žehlenie a aktívne sledovanie televízie, behanie a riešenie rovnice v hlave alebo počúvanie kolegu a zároveň písanie mailu vašu schopnosť sústrediť sa na viac vecí určite podporia.

    21. feb 2014

    Precvičte svoje vyjadrovanie

    Čítate stále rovnaký typ textov a len zriedka si pozriete niečo iné, ako je Panelák? Robíte chybu. Pre vašu slovnú zásobu, schopnosť zapamätať si menej používané slová a plynulosť vyjadrovania je ideálne čítať čo najviac rozmanitých textov. Vôbec tak nemusí byť od veci začítať sa aspoň raz za čas do športových stránok, najnovších vedeckých objavov alebo hoci do milostného príbehu. To isté platí aj pre televízne programy. Ak ovládate cudzí jazyk, prepnite si aspoň raz za čas na vysielanie v ňom, alebo vymeňte film napríklad za historický dokument.
    A čo predstavivosť ?

    Pri riešení problémov si bežne predstavujeme, čo sa stane v takej či onakej situácii. Pre schopnosť predvídať je predstavivosť dôležitá. Ak sa chcete aj v budúcnosti spoľahnúť na svoj úsudok, precvičujte svoju predstavivosť už dnes. Jedným zo spôsobov napríklad predstavovanie jednotlivých predmetov v miestnosti – od tvaru, farby až po umiestnenie. Rovnako si môžete v robote spomínať, napríklad aké bilboardy ste cestou videli.

    21. feb 2014

    Vyvážená strava sa významne podieľa na všetkých oblastiach nášho života, pamäť nevynímajúc. Mnoho potravín má povzbudzujúce účinky, vďaka ktorým si pamäť udržíte čerstvú do vysokého veku. Ktoré to sú?

    Ginko biloba – pôsobí proti starnutiu, prekrvuje mozog aj končatiny. Zlepšuje pamäťové schopnosti aj vo vyššom veku. Je ideálnym čajom či výživovým doplnkom.
    Guarana – poklad z ďalekej Brazílie. Odporúča sa pri únave, vyčerpaní a náročnom dni. S obľubou ju užívajú profesionálni vodiči a študenti v skúškovom období. Zlepšuje pamäť a koncentráciu. Obsahuje kofeín a bojuje s únavou.
    Zelený čaj – 4 šálky zeleného čaju denne výrazne zlepšia činnosť mozgu. Navyše reguluje cholesterol a zlepšuje spaľovanie tukov. Nepredlžujte však dobu lúhovania 3 minúty.
    Ovocie a zelenina – mrkva podporuje pamäť, avokádo povzbudzuje krátkodobú pamäť, ananás a banány pomáhajú pri sústredení sa, jahody odbúravajú stres, čučoriedky a cibuľa prekrvujú a okysličujú mozog, orechy pomáhajú pri dlhodobej pozornosti.
    Brahmi – ide o indickú bylinu z Himalájí. Pomáha pri učení, zvyšuje pozornosť a pomáha pri koncentrácii. Ide o jeden z najefektívnejších prípravkov, ktorý nájdete aj u nás - dokonca vo forme kávy s obsahom byliny brahmi.
    Vitamíny B1, B3 – rovnako účinné sú aj zdroje stravy s obsahom horčíka a vápnika. Všeobecne odporúčanými sú potraviny ako tuniak, morčacie mäso, morské plody, orechy, čierny chlieb, strukoviny.

    Čoho sa vyvarovať?

    Niektoré potraviny môžu mať presne opačné účinky, ako by ste chceli. Máte radi sladké? Pozerajte na zloženie. Obyčajný cukor by sa mal nahradiť hroznovým cukrom. Rovnako neblaho pôsobí aj nadmerná konzumácia alkoholu či cigariet. Tieto dva neduhy môžu spôsobiť dokonca pokles intelektuálnych schopností. Mali by ste sa vyvarovať pravidelnej konzumácii sýtených nápojov s vysokým obsahom kofeínu, rovnako aj káve.

    21. feb 2014

    V zdravom tele zdravý duch

    Šport je mimoriadne zdravý a pomáha k udržaniu zdravého tela. No aj mysle. Pre kvalitnú činnosť mozgu je podstatné dostatočne ho prekrviť a teda aj okysličiť. A práve športom a aktívnym pohybom v prírode svoj mozog okysličujete. K tomuto tvrdeniu sa prikláňajú aj vedci z Illinoiskej univerzity v USA, ktorí odporúčajú rýchlu chôdzu. Tá zaťažuje pľúca a srdce, čo si vyžaduje veľkú spotrebu kyslíka, ktorý je prospešný aj pre mozgové bunky.

    21. feb 2014

    go kmnlúp nvxdlä j np n j

    5. apr 2014