Sama stačí na všetko
Najmä ak ju dokážete zjesť surovú. V tejto podobe je najúčinnejšia. Muži si ju vedia dať ako prílohu ku klobáske a ženy si ju môžu pridať do šalátu. Ak vám jej chuť prekáža, pokvapkajte ju šťavou z citróna. Dovolená je akákoľvek kombinácia, ktorá vám umožní zjesť denne jednu surovú cibuľu. Tak by ste mali zneškodniť všetky bacily vo svojom okolí.
Červená alebo žltá?
Hoci v našich končinách je populárna skôr žltá cibuľa, netreba zabúdať ani na tú červenú. Je totiž nielen zdravšia (obsahuje napríklad viac železa), ale má aj jemnejšiu chuť. Nezabudnite, že surovú cibuľu by ste mali krájať tesne pred použitím. Po dvanástich hodinách od rozrezania už je údajne toxická. Ak máte doma psa či mačku, ktorých občas pohostíte aj čímsi zo svojho taniera, cibuľu im určite nedávajte. Pre pomerne vysoký obsah thiosulfátu u nich spôsobuje hemolytickú anémiu.
Zaklínačka váhovej ručičky
Čím zahusťujete omáčky a polievky? Že len jedinou lyžicou múky? Aj tá sa proti vám dokáže spriahnuť s váhou a už aj klope depresia na dvere. Radšej siahnite po cibuľke. Nasekajte ju úplne na drobno alebo ju rozmixujte. Takto zahustená omáčka vás s váhou nerozháda. Jedna stredne veľká cibuľa má totiž len 25 kalórií. Navyše možno budete prekvapení, že cibuľou nadsadená omáčka chutí omnoho lepšie ako zápražková.
Čaj na imunitu
Cibuľový čaj má špeciálne miesto v rodinných receptoch asi každej starej mamy. Práve ním sa kedysi budovala imunita. Nahrubo nakrájaná opražená cibuľka zaliata horúcou vodou s medom bola pre našich rodičov ako pre nás terajšie malinovky. Takto posilnená imunita nedala šancu ani bacilom.
Chrumkavá pochúťka
Hodí sa ku každému druhu mäsa alebo k zemiakovej kaši. Viete o čom je reč? O praženej cibuľke! Hrubšie nakrájané pásiky zľahka opražené na olivovom oleji dokážu jedlo ozdobiť, dochutiť a ešte aj naštartovať metabolizmus. Takže ak z vás nejaké menu nevie nájsť cestu von, pošlite mu „cibuľovú mapku“!
Cibuľa obsahuje väčšie množstvo vitamínu C, vitamíny B1, B2, provitamín A, zinok, draslík, železo, selén, fosfor, vápnik, síru a kyselinu askorbovú. Okrem toho aj fytoncídy, ktoré ničia choroboplodné zárodky a dokážu zastaviť rast niektorých baktérií a mikroorganizmov. Šťava z cibule má antibiotické účinky, a preto dokáže vyliečiť niektoré druhy kašľa i uvoľniť priedušky. Je taktiež močopudná a priaznivo pôsobí na obličky i močový mechúr. Nikdy cibuľu však nečistite a nekrájajte do zásoby, po 24 hodinách státia sa stáva toxickou
Ideálna pre diabetikov
Znižuje hladinu cukru v krvi, čo pripisujeme obsahu rastlinného hormónu zvaného glykoquín. Ten predlžuje rozklad inzulínu v organizme a zároveň dobu jeho pôsobenia. Rovnica je jednoduchá, čím viac cibule diabetik zje, tým bude jeho hladina cukru nižšia.
Proti nádoru prostaty
Nájdeme v nej aj flavonoidy (rastlinné druhotné metabolity). Konkrétne kvecertín, ktorý je jedným z tých najsilnejších, má antioxidačné účinky, a preto znižuje vysoký krvný tlak, hladinu tukov v krvi, dokonca bráni aj vzniku rakovinotvorných buniek. Štúdia v odbornom magazíne Journal of the National Cancer Institute dokazuje, že konzumácia cibule rapídne znižuje riziko tvorby nádoru prostaty. Vďaka vysokému obsahu enzýmov má priaznivé účinky na zápchu a plynatosť.
Ideálna pre alergikov i astmatikov
Zaujímavosťou je, že zjedením surovej cibule sa údajne dá zastaviť alebo zmierniť astmatický záchvat. Zásluha sa pripisuje jej antialergickým účinkom a tiosulfinátu (zložka éterických olejov), ktorý rozširuje bronchiálne cesty. Alergici tvrdia, že účinok sa prejaví už pár minút po zjedení.
Zinkom proti osteoporóze
Švajčiarske výskumy poukazujú na preventívny vplyv cibule proti osteoporóze, s ohľadom na vysokú koncentráciu zinku, ktorý je potrebný na stavbu kostí. Obsah zinku, síry a kremíku, takisto zlepšuje kvalitu vlasov i nechtov. V roku 2003 sa cibuľa dostala na zoznam potravín najmenej kontaminovaných pesticídmi. Vlasy bez lesku? Žiadny problém
Ak vás trápia vlasy bez lesku, cibuľa je pre vás to pravé. Existujú dve varianty, ktoré pomôžu. Jednoduchší spôsob je večer si potrieť vlasy prekrojenou cibuľou a ráno si ich umyť. Ak vám to nestačí, môžete si z cibule a alkoholu pripraviť špeciálne tonikum. Tri menšie cibule nakrájajte a zalejte alkoholom a nechajte niekoľko dní odstáť. Potom pravidelne aplikujte na mokré vlasy. Takáto kúra by mala pomôcť aj pri vypadávaní vlasov.
Využijete ju aj v domácnosti
Zhrdzavené nože budú vďaka nej ako nové. Vie taktiež pohltiť pach farby po maľovaní. Cibuľa vie taktiež poslúžiť ako prírodný lapač baktérií. V období chrípok ju rozkrojte a nechajte voľne položenú na tanieriku. Vyčistí celý priestor a baktérie nemajú šancu. No na varenie ju už nepoužívajte a radšej ju vyhoďte.
Aj vás zvykne cibuľa rozplakať? To je dôkaz, že táto nenápadná zelenina má v sebe všetku silu, ktorú naši predkovia využívali už od nepamäti. Právom ju považovali za všeliek. Skúste ňou zaútočiť aj vy a uvidíte, že zbaviť sa nachladnutia, chrípky či žalúdočných problémov bude pre vás malina.
Cibuľa má naozaj jedinečné zloženie. Obsahuje totiž kompletné zloženie vitamínov – teda A, B komplex, C a D. Dobre šťavnatá cibuľa tak môže mať aj 30-50 mg céčka, čo ju pasuje do úlohy statočného bojovníka proti virózam. Okrem toho obsahuje éterické oleje a minerálne látky, ktoré dokážu zatočiť aj s baktériami. Preto tá prezývka „všeliek“.