Je to zápal kože, ktorá bola v kontakte s močom. Ten na kožu nepatrí, je to roztok, ktorý ju dráždi. Hoci aj pokožka má vlastný ochranný mechanizmus, aby sa vonkajším vplyvom bránila, za určitých podmienok môže tento mechanizmus zlyhať,
Prečo sa objavuje?
Vznik plienkovej dermatitídy ovplyvňujú dva dôležité faktory. Prvým je imunitný systém bábätka, ktorý okrem iného vplýva aj na odolnosť kože. Druhým je samotná starostlivosť o pokožku vášho drobčeka, ktorú dokážete ovplyvniť dodržiavaním zásad správnej hygieny. Oplachovanie teplou vodou po každom cikaní či kakaní, časté prebaľovanie a udržiavanie partií v okolí zadočka čo najviac v suchu – to je spôsob, akým sa najlepšie vyhnete zapareným ritkám.
„Nie je správne, ak prebalíte dieťa len dvakrát za deň. Aj keď moč pretečie do hlbších vrstiev, ako to deklarujú výrobcovia kvalitných plienok, a teda nie je v priamom kontakte s kožou, zadoček dokážu podráždiť i jeho výpary. Takýmto spôsobom môže chytiť zápal aj inak zdravé dieťa. Časté prebaľovanie má aj ďalšiu výhodu – zároveň kontrolujete, ako často a či dieťa vôbec cikalo. Podľa toho zistíte, či náhodou nie je dehydrované, alebo nemá nejaký iný problém s močovými cestami. Čím je dieťa mladšie, tým prísnejšie treba močenie sledovať,“ radí odborníčka.
Ochranné krémy na prevenciu
Dôležitú úlohu v prevencii zaparenín zohráva okrem častého prebaľovania aj obyčajná teplá voda bez mydla. Opláchnite ňou dieťatko pri každom prebalení, aby ste odstránili zvyšky moču. Mydlo môžete použiť, keď je bábätko pokakané alebo veľmi špinavé.
Vyberajte si však radšej „tučné“ detské mydlá alebo prípravky, ktoré neobsahujú hydroxidové skupiny. Čistý suchý zadoček potom natrite ochranným detským krémom pre zdravú kožu. Ochranné krémy slúžia ako prevencia pred zapareninami, pokožku hydratujú, regenerujú, posilňujú vitamínmi a minerálmi. Vyhnite sa však používaniu vhlčených papierových obrúskov! Nenahrádzajú teplú vodu ani mydlo, slúžia len ako hygienická pomôcka, ak nemáte možnosť dieťa umyť čistou vodou niekde vonku alebo na návšteve.
„Z praxe viem, že časté používanie vlhčených obrúskov môže viesť k zápalom kože na zadočku a v intímnych oblastiach,“ varuje lekárka. K hygiene patrí aj večerné kúpanie bábätka pred spaním.
„Osobne som zástancom toho, aby sa dieťatko kúpalo každý deň, postačí aj krátke umytie alebo osprchovanie. Mydlo môžete použiť dva-trikrát za týždeň, ale kvalitné,“ dodáva MUDr. Špániková.
Keď sa ritka zapáli
Pri miernom začervenaní skúste nahradiť preventívne ochranné krémy liečivými. V lekárni si pýtajte prípravok proti zapareninám. Pomôžu napríklad zinkové masti s olejčekom alebo špeciálne krémy na upokojenie pokožky či proti začervenaniu.
Ak však problém pretrváva, zápal sa rozširuje alebo zhoršuje, radšej choďte k lekárovi, ktorý určí najvhodnejšiu liečbu. Podľa toho, či sa do porušenej kože nasťahovali baktérie alebo kvasinky, vám predpíše buď antibakteriálny, alebo antikvasinkový preparát.
Dôležité je, aby ste problém podchytili hneď na začiatku. Keď sa liečba zanedbá, povrchová vrstva kože sa zničí, začne mokvať a umožní vniknutie ďalších choroboplodných zárodkov do krvi. Dôjde k celkovému ochoreniu, teplotám a dokonca môže hroziť aj otrava krvi! V ťažkých prípadoch býva aj liečba oveľa komplikovanejšia, je nutné nasadiť celkové antibiotiká či lokálne kortikoidy, potrebné sú aj sedacie kúpele, obklady a podobne.
Púder nie, ani bylinky
Ak nie ste skúsená bylinkárka, nepoužívajte rastlinky ani ako liečbu, ani ako prevenciu. Aj taká bežná bylinka, akou je obľúbený harmanček, nie je úplne neškodná.
„Hoci má dezinfekčné účinky, mení pH kože a vysušuje ju. Koža sa potom stáva vhodnou pôdou na usídlenie baktérií a kvasiniek,“ upozorňuje doktorka Špániková. Bylinky odporúča používať na liečbu len pod odborným dohľadom niekoho, kto sa v nich naozaj vyzná.
Na zadoček nie je vhodné používať ani púdre a rôzne zásypy. Ani ako prevenciu, ani ako liečbu, pretože prášok sa zmieša spolu s potom a močom, vytvoria sa guľôčky alebo hrudky, ktoré potom dráždia kožu. Problém sa tak, paradoxne, môže vytvoriť alebo zhoršiť.
Plienky sú dôležité
Zadoček dieťatka môže nezvyčajne zareagovať aj na niektoré plienky, či už alergickou reakciou, alebo dermatitídou.
„Alergia sa prejavuje drobnými vyrážkami, najmä na miestach, kde koža bábätka najviac prichádza do styku so samotnou plienkou. Niekedy sa to dá pomerne ľahko zistiť, stačí, keď vymeníte značku alebo typ plienky a vyrážky či začervenanie zmiznú. Platí to aj opačne – po výmene značky sa zdravá ritka vyhádže alebo zapáli. Ak teda vášho drobčeka akosi pričasto trápia dermatitídy, môže ísť aj o tento dôvod. V prípade, že uprednostňujete látkové plienky pred papierovými jednorazovkami, asi už viete, že na 40 stupňov Celzia ich prať nestačí. Je nutné ich vyvárať, dôkladne vypláchať a tiež vyžehliť.
„Vyhýbajte sa aviváži a rôznym bieliacim prípravkom. Na pranie používajte špeciálny detský kvalitný prací prášok a minimálne do štyroch mesiacov nezabudnite plienky žehliť,“ zdôrazňuje lekárka.
Ak si chcete „torúry“ s hygienou trošku uľahčiť, skúste drobčeka okolo siedmeho- -ôsmeho mesiaca, teda v čase, keď začína sedieť, dávať na nočník. Čím skôr sa naučí cikať a kakať do šerblíka, tým rýchlejšie sa s hrozbou zapáleného zadočka rozlúčite.
Zaparená zadoček dokáže bábätko riadne potrápiť bolesťami, pálením či svrbením. Zápalu je vždy lepšie predísť, než ho liečiť.