123 / 185
    Liek z kvetináča: Ženšen dodá energiu a zaženie chrípku

    Potrebujete dobiť energiu, znížiť krvný tlak alebo zahnať otravnú chrípku? Môžete si kúpiť ženšenový koreň alebo doma dopestovať liečivé listy.

    18. feb 2014

    Koreň na krku

    Existuje viacero odrôd ženšenu. Odlišujú sa hlavne účinkami, ale všetky dobre vplývajú na civilizačné choroby, najmä na vysoký krvný tlak, kŕčové žily či na vysoký cholesterol. Pravidelné niekoľkomesačné užívanie v rôznych podobách prispieva k prevencii vzniku rakoviny a alergií. Bohatí Ázijčania nosili ženšenový koreň ako prívesok na krku.

    Niekoľko hodín pred pohlavným stykom ho cucali, pretože verili, že zlepší ich sexuálny výkon. Nemýlili sa, ženšen funguje aj ako prírodné afrodiziakum. No nesklame ani tých, ktorí potrebujú mozog. Ženšen zvyšuje koncentráciu, odbúrava stres, podporuje bystrosť, pamäť a zefektívňuje učenie.
    Energetický nápoj

    Prísun energie zaručuje najmä ženšen kórejský alebo čínsky. Pri pravidelnom popíjaní čaju pocítite zlepšenie už o dva týždne. V prípade, že zanevriete na kávu. Jej spolupôsobenie so ženšenom totiž vedie k nervozite, nespavosti, bolesti hlavy, vracaniu či ku krvácaniu z nosa. V poslednom čase je čoraz rozšírenejší ženšen americký. Používa sa najmä proti chrípke alebo pri silnom kašli.

    Ženšenový čaj si môžete kúpiť alebo si pripravíte domáci. Budete potrebovať rastlinu ženšenu päťlistého, botanicky všehoja ázijského, z ktorej si odtrhnete desať až dvanásť priemerne veľkých lístkov, zalejete ich vriacou vodou a necháte päť až desať minút vylúhovať.

    Silnejšiu arómu a sýtejšiu farbu docielite, ak lístky nasekáte na kúsky. Jemne dozelena sfarbenú tekutinu pite bez cukru a iných prídavných látok.

    Odporúčaná dávka sú dve až tri trojdecilitrové šálky denne, maximálne však štyri. Ak patríte medzi gurmánov, ktorí si radi pochutia na všakovakých šalátoch, vyskúšajte najmladšie ženšenové výhonky. Nielen esteticky vylepšia váš kuchársky výtvor, vylepšia aj jeho výživovú hodnotu a chuť.
    Domáci čaj

    Pestovanie ženšenu pre koreň je hotová veda. Zázračné listy všehoja indického však získate hravo v domácich podmienkach. Veľmi dobre znáša podmienky tak v interiéri, ako aj v exteriéri. Páči sa mu na balkóne, terase či na pergole. Pre ženšen voľte priepustný substrát, najlepšie piesčito-hlinitý. Dbajte na pravidelný prísun vody, ale nepreháňajte to. Zalievajte ženšen len do misky pod kvetináčom.
    Chrípka

    Pri správne zvolenom substráte môžete spozorovať vlhkú zeminu aj na povrchu kvetináča. Namieste je aj občasné kropenie listov a hnojenie. V letnom období každých štrnásť dní, organickým hnojivom na zelenolisté rastliny.

    V zime stačí prihnojovať raz za mesiac. Tvrdenia, že vydrží aj kruté mrazy, nie sú celkom pravdivé. Nevystavujte rastlinku teplotám pod desať stupňov Celzia.
    NIE pre tehotné

    Ženšen pôsobí ako uterotonikum, spôsobuje sťahy maternice a zastavuje krvácanie. Preto ak čakáte potomka, ženšen neužívajte!

    18. feb 2014