116 / 185
    Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!

    Keď žalúdok protestuje...

    Neodolali ste na oslave majonézovému šalátu, lákavým chlebíčkom či krémovým koláčom? Nech už ste sa k prejedenému žalúdku dopracovali akokoľvek, zvyčajne nejde o nič príjemné. Zaťažený tráviaci systém totiž štrajkuje, čo sa prejavuje bolesťou, nafúknutosťou a pocitom, akoby vám v bruchu ležali obrovské balvany. Práve od týchto príznakov vám môže uľaviť sóda bikarbóna. Rozmiešajte dve kávové lyžičky v pohári vody a nápoj vypite na ex. Zlepšené trávenie by nemalo na seba nechať dlho čakať.
    Uhaste požiar v pažeráku

    Tí z vás, ktorých trápi pálenie záhy pravidelne, si život bez sódy bikarbóny zrejme ani nevedia predstaviť. Návrat kyslého obsahu žalúdka do pažeráka vie totiž poriadne znepríjemniť pracovný deň, či zdvorilostnú návštevu. A práve sóda bikarbóna rozpustená vo vode sa dokáže postarať o okamžitú úľavu. Tá je však, bohužiaľ, zvyčajne len krátkodobá. Odborníci preto varujú, že pacienti by sa mali jej dlhodobému užívaniu vyhýbať. Rizikom je totiž narušenie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu.

    12. feb 2014

    Upokojte boľavé hrdlo

    Škriabe vás v hrdle a cítite, že na vás „niečo lezie“? Namiešajte si domáce kloktadlo. Stačiť by mala jedna čajová lyžička sódy bikarbóny rozpustená v jednom decilitri vlažnej vody. Najskôr kloktajte každú hodinu, neskôr intervaly predĺžte. Existujú dokonca aj odvážlivci, ktorí k sóde primiešajú lyžičku soli, aby antibakteriálne účinky ešte zvýšili. Takáto kombinácia vás boľavého hrdla vraj môže zbaviť už v priebehu prvých 24 hodín od príznakov.
    Zuby ako perličky

    Sóda bikarbóna je tiež známa svojím bieliacim efektom. Aj preto ju mnohí ľudia používajú namiesto zubnej pasty – výsledok je viditeľný takmer okamžite. Dentisti však varujú, že takýmto spôsobom bielenia zubov pacienti riskujú vážne poškodenie zubnej skloviny. Kvôli žiarivejšiemu úsmevu by ste sódu nemali používať častejšie ako raz do roka. Obsahuje totiž priveľa abrazívnych častíc.

    12. feb 2014

    Pomoc tam, kde by ste to možno nečakali...

    Zlyhávanie obličiek – sóda bikarbóna podľa štúdie vedcov blokuje produkciu amoniaku v obličkách, ktorý je pre organizmus toxický

    Nadmerné potenie nôh – vyskúšajte si namáčať nohy v lavóre s teplou vodou, v ktorej rozpustíte dve polievkové lyžice sódy bikarbóny

    Píling – sódu bikarbónu zmiešajte s troškou vody, aby vznikla biela kašička. Zmes môžete použiť na tvár a pokožku tela približne 1-2 krát do týždňa

    Uštipnutie – rovnaká kašička by mohla pomôcť aj v prípade, že vás poštípe včela, osa, či iný hmyz; reakcia pokožky by sa mala zmierniť
    Liečba rakoviny – reálna šanca či demagógia?

    Zástancovia metabolicej medicíny vkladajú do sódy bikarbóny veľkú nádej. Podľa istej francúzskej lekárskej štúdie totiž existuje liečebná metóda, ktorá spočíva len v použití sódy bikarbóny. Jej podstatou je alkalizácia vody (pol čajovej lyžičky sódy na liter vody), ale aj rôzne výplachy. Tí istí „liečitelia“ však zásaditú stravu odporúčajú aj pri redukcii nadváhy, pričom sľubujú úbytok až pol kila hmotnosti denne. Nakoľko dôveryhodne to znie, už radšej posúďte sami.

    12. feb 2014

    ----------------------------------------------------------------------------------------

    12. feb 2014

    Poraďte si so záchodom

    Na svoj biely záchod si už ani nespomeniete? Záchod neraz vplyvom minerálov v stojacej vode stratí svoju pôvodnú farbu – najmä ak máte v domácnosti tvrdú vodu. V drogériách a špecializovaných obchodoch nájdete síce najrôznejšie druhy drahých čistiacich prostriedkov, no možno máte všetko čo potrebujete vo vašej kuchyni. Vyskúšajte raz za týždeň po spláchnutí nasypať na problémové miesta trochu sódy bikarbóny. Po pol hodine na ne nakvapkajte trochu octu a vykefujte. Záchod by si mal svoju pôvodnú belobu udržať oveľa dlhšie.
    Keď voda neodteká...

    Na prvý pohľad môže kúpeľňa pôsobiť čisto, ale ak neodteká voda, ako má, problém je na svete. Vyskúšajte do odtoku vysypať približne 100 mg sódy bikarbóny a zalejte asi 200 ml octa. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom opláchnite horúcou vodou. Z rovnakého množstva sódy a octu môžete vytvoriť výborný čistiaci prostriedok, do ktorého na chvíľu ponoríte sprchovú hlavicu. Namontujte ju naspäť na hadicu a prepláchnite horúcou vodou. Prietok vody by sa mal takisto zlepšiť.
    Zatočte so špinou na kachličkách

    Udržať lesk na kachličkách je problém nejednej gazdinky. Opäť by mala zabrať pasta zo sódy bikarbóny, tentokrát s vodou. Natrite príslušný obklad, nechajte pôsobiť 12-24 hodín, opláchnite a osušte.
    Ako na špáry?

    Žiadne štýlové a čisté obklady však nebudú na sto percent plniť svoju estetickú úlohu pokiaľ budú špáry medzi jednodtlivými kachličkami dôkladne vyčistené. Môžete robiť čo len chcete, do niektorých špár sa vám vo vlhkom prostredí z času na času dostane špina, plesne alebo baktérie. Na začiatok skúste pastu, ktorú ste použili aj na kachličky a starou zubnou kefkou naneste do príslušných špár. Ak by tento krok nezabral, urobte silnejšiu pastu na biele špáry - zmiešaním sódy bikarbóny a bielidla v pomere 3 ku 1.

    12. feb 2014

    Roztok na vaňu

    Ak vám ostáva na okraji vane nepekná spomienka na hladinu vody po kúpaní niektorého z členov rodiny, vyskúšajte nasledovný roztok. Do približne troch litrov teplej vody dajte 50 mg sódy bikarbóny, 100 ml octu, 150 ml čpavkovej vody. Nasaďte gumenné rukavice a pustite sa do čistenia. Nezabudnite však kúpeľnu dobre vyvetrať!
    Sóda bikarbóna si poradí aj s pachmi

    V prípade, že máte v kúpeľni nie práve najpríjemnejšie vône, nájdite peknú misku či tanierik a zmiešajte v nej sódu bikarbónu s farebnou soľou do kúpeľa. Miska nebude pôsobiť ako päsť na oko a pohltí neželané pachy. Pôsobiť by mala až tri mesiace!

    12. feb 2014