115 / 185
    Tmavá čokoláda

    Účinky:

    príjemný relax
    uvoľňuje vodu v podkoží
    podporuje odtok lymfy
    zvláčňuje, hydratuje a tonizuje pokožku
    zabraňuje starnutiu pokožky
    zabezpečuje kvalitnú starostlivosť o pokožku (vitamíny, minerály, antioxidanty)
    potláča celulitídu
    pôsobí proti bolesti, stresu a únave
    odplavuje toxíny
    uvoľňuje svaly
    stimuluje zmysly
    intenzívna vôňa s

    5. feb 2014

    Na krvný tlak
    Ak máte vysoký krvný tlak, mohla by byť čokoláda jedným z liekov vo vašom arzenáli. Flavonoidy obsiahnuté v kakau pomáhajú vyrovnávať a optimalizovať krvný tlak. Treba však siahnuť po čistej tmavej čokoláde, ako potvrdil výskum nemeckých lekárov.

    Vylepší náladu a posilní
    Každý má občas zlú náladu, ak vás však prenasledujú depresívne stavy dlhšie, môžete siahnuť práve po čokoláde. Kofeín a iné chemikálie obsiahnuté v tmavej čokoláde pôsobia ako antidepresíva, partnerke čokoládu dajte aj v rámci PMS. Jedna z chemických látok obsiahnutá v čokoláde dokonca dokáže navodiť pocit “čerstvej zamilovanosti”. Tak prečo to neskúsiť?

    Znižuje riziko infarktu
    Výskumníci z Univerzity Johna Hopkinsa zistili, že pravidelná konzumácia niekoľkých kociek tmavej čokolády dokáže znížiť riziko infarktu až o 50 percent. Slovo prevencia tak na základe týchto zistení dostáva nový, veľmi “chutný” význam, čo poviete?

    Čokoláda pomáha…
    Okrem iného aj pri chronickej únave. Pacienti trpiaci týmto ochorením konzumovali 85 percentnú tmavú čokoládu každý deň a ich stav sa výrazne zlepšil. Iná štúdia dokázala, že tmavá čokoláda znižuje zlý cholesterol a zvyšuje hladinu toho “dobrého”, napomáha tiež telu rýchlejšie vyrovnávať hladinu cukru v krvi a dokonca pomáha pri dlhotrvajúcom kašli, pretože kakao obsahuje účinnú látku theobromine.

    5. feb 2014

    Chráni srdce i mozog
    Pravidelná konzumácia malého množstva čokolády s vysokým obsahom kakaa znižuje riziko vzniku krvných zrazenín. Čokoláda poskytuje nášmu telu ochranu pred voľnými radikálmi, ktoré sú považované za jednu z príčin rakovinového ochorenia. A to vďaka látkam zo skupiny bioflavonoidov, ktoré majú výrazné antioxidačné účinky. Tieto priaznivé účinky sa týkajú predovšetkým horkej čokolády, ktorá má pre svoj vyšší obsah kakaa až dvojnásobnú antioxidačnú aktivitu.
    Čokoláda je aj zdrojom horčíka, ktorý priaznivo pôsobí na funkcie mozgu. Tento prvok navyše chráni telo pred srdcovými chorobami, infarktom, vysokým krvným tlakom a obličkovými kameňmi a podporuje rast kostí. Okrem toho kakao obsahuje tryptofan, látku, ktorá zvyšuje hladinu tzv. hormónu dobrej nálady mozgu – serotonínu. Čokoláda obsahuje aj fenylethylamín, patriaci do kategórie povzbudzujúcich prostriedkov. Jeho prítomnosť napomáha zvyšovať aktivitu tých častí mozgu, ktoré kontrolujú našu schopnosť sústrediť sa. Pitie čokoládových nápojov alebo konzumácia čokolády zlepšuje prekrvenie mozgu. Výskum Nottinghamskej univerzity potvrdil, že v priebehu dvoch až troch hodín boli vďaka pôsobeniu flavonoidov kľúčové časti mozgu výrazne viac prekrvené. Dobrá správa pre každého, koho čaká náročný deň v práci, či pri štúdiu. Toto prekrvenie mozgu podľa vedcov môže navyše spomaliť efekty starnutia mozgu.

    Proti kašľu
    Ak si denne doprajete 45 gramov čokolády, urobíte dobrú službu svojmu srdcu a cievam. Mary Englerová z Kalifornskej univerzity však tvrdí, že srdcu nie je jedno, po akej čokoláde siahnete. Svedčí o tom dôkaz: jednej skupine dobrovoľníkov podávala dva týždne každý deň 45 gramov horkej čokolády, druhej skupine rovnaké množstvo mliečnej čokolády. Ultrazvukovým vyšetrením ciev sa zistilo, že osobám, ktoré dostávali tmavú čokoládu, sa cievy rozšírili o desať percent. Konzumentom mliečnej čokolády sa cievy, naopak, mierne zúžili. Englerová dospela k záveru, že čím je čokoláda tmavšia, tým je v nej väčší podiel flavonoidov, teda látok, ktoré chránia pred zrážaním krvi, a tým aj pred infarktom a mozgovou príhodou. Podľa americkej štúdie obsahuje malá tabuľka tmavej čokolády toľko flavonoidov ako šesť jabĺk, štyri a pol šálky čaju, 28 pohárov bieleho vína alebo dva poháre červeného vína a jej konzumácia má podobný vplyv ako malé dávky acylpyrínu.
    Čokoláda obsahuje tajomstvo liečenia dráždivého kašľa – v kakau sa nachádza látka, ktorá na dráždivý kašeľ účinkuje lepšie ako kodeín, používaný vo väčšine tradičných liekov. Na dosiahnutie žiadúceho efektu treba však zjesť najmenej 25 čokoládových tyčiniek. Maďarskí vedci dokázali, že príbuzné zlúčeniny teobromínu, ktorý sa nachádza výlučne v kakaových bôboch, uľavujú pri astme.

    5. feb 2014

    Tehotné ženy a čokoláda
    Dobrá správa pre budúce mamičky: čokoláda konzumovaná počas tehotenstva má priaznivý vplyv na dieťa. Vedci z Helsinskej univerzity požiadali 300 tehotných žien, aby si zaznamenávali konzumáciu čokolády a úroveň stresu, zistili, že každodenná dávka čokolády mala pozitívny vplyv na správanie potomka. Šesť mesiacov po narodení dieťaťa, matky, ktoré čokoládu jedli, tvrdili, že u dojčiat sa prejavuje viac reakcií, najmä úsmev a smiech. Deti stresovaných žien, ktoré pravidelne konzumovali čokoládu, mali menší strach z nových situácií ako deti stresovaných žien, ktoré ju nejedli. Jedna z úvah hovorí o tom, že sledovaný účinok môže byť výsledkom pôsobenia chemikálií obsiahnutých v čokoláde a spojených s pozitívnou náladou, ktoré sa dostali do tela dieťaťa v maternici.
    Čokoláda ženy často vzrušuje viac ako mužské idoly. Tvrdia to britskí vedci, ktorí uskutočnili zaujímavý pokus so skupinkou dobrovoľníčok, ktorým premietali striedavo fotografie vyhlásených mužských hollywoodskych hrdinov a rôznych sladkostí. Zisťovali pritom, ako sa mení ich tepová frekvencia. Výsledok prieskumu bol dosť šokujúci: muži prehrali na celej čiare. Zatiaľ čo pohľad na jednotlivé idoly rozbúšil ženské srdce rýchlosťou od 90 do 105 tepov za minútu v závislosti od premietaného krásavca, čokoládové pralinky zaznamenali frekvenciu 122 tepov za minútu. Zaujímavé však je, že čím boli dobrovoľníčky mladšie, tým viac ich vzrušovala čokoláda.

    5. feb 2014