Otvorené rany na nohách
Kúpeľ nôh s prasličkou roľnou
Kúpele nôh s odvarom z prasličky tiež zmierňujú opuchy.
Dve kopcovité polievkové lyžice prasličky sa zalejú 1/2 litra horúcej vody, nechajú sa pol minúty stáť, odvar sa precedí a noha sa v ňom kúpe 20 minút.
Kúpeľ nôh so slezom nebadaným
Dve kopcovité hrste slezu sa namáčajú 12 hodín v 5-litrovom vedre so studenou vodou. Studený výluh sa potom zohreje, precedí sa a noha sa v ňom kúpe 20 minút.
Tento kúpeľ odporúčam najmä vtedy, keď je otvorená rana na nohe spojená so silným opuchom.
Masť z nechtíka lekárskeho
Po kúpeli sa okraje rany na nohe natrú nechtíkovou masťou.
Rozpáli sa 250g čistej bravčovej masti a do horúcej sa nasype jedna kopcovitá hrsť nechtíka (listy, kvety a stonky). Nechá sa to krátko vzkypieť, dobre sa premieša a odstaví. Prikrytý hrniec sa nechá cez noc vychladnúť. Na druhý deň sa masť zohreje, aby bola dosť tekutá, a prefiltruje sa cez čisté ľanové plátno. Listy, kvety a stonky sa silno vytlačia a masť sa naleje do uzavieracích pohárov.
Umývanie nechtíkom lekárskym
Zmieša sa rovnaké množstvo nechtíka lekárskeho a prasličky roľnej a z bylinkovej zmesi sa pripraví odvar, ktorým sa otvorená rana umýva.
Dve kopcovité polievkové lyžice zmesi sa zalejú 1/2 litra horúcej vody, nechajú sa minúty stáť, odvar sa precedí a umýva sa ním noha.
Obklad zo skorocelu kopijovitého
Po kúpeli nôh sa na otvorenú ranu priložia čerstvé umyté listy skorocelu kopijovitého. Listy sa nesmú po umytí usušiť, prikladajú sa na ranu vlhké.
Čerstvo nazbierané listy skorocelu kopijovitého alebo skorocelu väčšieho sa umyjú, váľkom rozdrvia na drevenej doske a kaša z listov sa položí na otvorenú ranu.
aj si zbieras tie byliny? kde zozeniem to lanove platno?
Umývanie
Aj otvorené a hnisajúce rany so zapáchajúcim výlučkom možno liečiť bylinkami z Božej záhrady.
Rana sa najprv umýva striedavo vlažným odvarom z prasličky roľnej a výluhom zo slezu nebadaného. Dve kopcovité čajové lyžičky prasličky sa zalejú 1/2 litra horúcej vody, nechajú sa pol minúty stáť a precedia sa. Odvar sa nechá vychladnúť a rana sa ním umýva.
Dve kopcovité čajové lyžičky slezu sa namáčajú 12 hodín v 1/2 litra studenej vody. Studený výluh sa potom zohreje a precedí. Odvarom sa rana tiež viackrát denne umýva.
Šťava z lastovičníka väčšieho
Okraje rán sa ošetrujú čerstvou šťavou lastovičníka väčšieho. Listy, stonky a kvety lastovičníka sa umyjú a vlhké sa vylisujú v odšťavovači. Čerstvou šťavou sa potierajú okraje rany. Keď sa šťava vstrebala do pokožky na okrajoch rany, potrie sa nechtíkovou masťou.
Masť z nechtíka lekárskeho
Masť sa pripravuje z bravčovej masti a byliniek. Štyri hrste čerstvých kvetov, listov a stoniek nechtíka lekárskeho sa nakrájajú nadrobno. V hrnci sa rozpáli 500g dobrej bravčovej masti, nasypú sa do nej nakrájané byliny. Masť sa nechá ešte raz vzkypieť, dobre sa s bylinami premieša a odstaví sa. Prikrytý hrniec sa nechá stáť jeden deň. Potom sa masť mierne zohreje a prefiltruje cez čisté ľanové plátno do menších uzavieracích nádob.
Skorocel kopijovitý
Do otvorených rán sa položí kaša z listov skorocelu kopijovitého alebo skorocelu väčšieho. Čerstvo nazbierané listy sa umyjú a rozdrvia sa váľkom na drevenej doske.
Ak pacient kašu z listvo neznesie, treba ju opláchnuť. Ranu treba znova umývať odvarom z prasličky a slezu a potom opäť naniesť kašu z listov, až kým nebude pacientovi príjemná. Z odvaru prasličky a slezu možno prikladať na noc obklady, čistá šatka sa namočí do spomínaného odvaru a priloží na ranu. Obklad sa obviaže teplou šatkou.
Pri rozsiahlych alebo otvorených ranách na celom tele treba zabaliť pacienta na noc do ľanovej plachty, na ktorú sme vopred nasypali čerstvú kašu z listov skorocelu kopijovitého alebo väčšieho.
Čajová zmes
Súčasne s vonkajším ošetrovaním pijú sa denne štyri šálky čaju na prečistenie krvi.
Zmieša sa rovnaké množstvo pŕhľavy, nechtíka lekárskeho, veroniky lekárskej a rebríčka obyčajného.
Jedna kopcovitá čajová lyžička zmesi na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch vypijú štyri šálky čaju.
Celkové kúpele
Pri rozsiahlych ranách na veľkých plochách sa umývanie prasličkou a slezom nahradí celkovými kúpeľmi z týchto bylín.
Na jeden kúpeľ sa namáča 200g prasličky 12 hodín v 5-litrovom vedre so studenou vodou. Potom sa studený výluh zohreje a prileje do kúpeľa. Srdce pacienta musí byť pri kúpaní nad vodou. Po 20-minútovom kúpeli sa netreba utierať, len sa zabaliť do kúpacieho plášťa a ľahnúť si na hodinu do postele. Na jeden celkový kúpeľ zo slezu nebadaného sa tiež namáča 200g sušených bylín. Postup prípravy a kúpeľ sú rovnaké ako pri prasličke roľnej.
Celkový kúpeľ z dúšky materinej
Aj celkový kúpeľ z dúšky podporuje liečenie rán. V 5-litrovom vedre so studenou vodou sa 12 hodín namáča 200g dúšky. Potom sa studený výluh zohreje, precedí a prileje do kúpeľa. Srdce pacienta musí byť nad vodou. Po 20-minútovom kúpeli sa netreba utierať, len sa zabaliť do kúpacieho plášťa a ľahnúť si na hodinu do postele.
Čajová zmes
Vnútorne sa liečenie rán podporuje čajom zmesou zo 100g pŕhľavy, 300g nechtíka lekárskeho a 100g rebríčka. Jedna čajová lyžička bylinkovej zmesi na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a počas celého dňa sa po dúškoch vypijú štyri šálky čaju.
Stavikrv vtáčí
Dve kopcovité hrste stavikrvu sa zalejú 1/2 litra horúcej vody. Odvar sa nechá pol minúty stáť, precedí sa a postihnuté miesta sa ním umývajú.
Boľševník borščový
Čerstvo nazbierané listy boľševníka sa umyjú a rozdrvia sa váľkom na drevenej doske. Čerstvá listová kaša sa priloží na postihnuté miesto a obviaže teplou šatkou. Obklad možno, samozrejme, urobiť aj z celých umytých listov.