Heslom boja proti hemeroidom je strava, ktorá podporuje zdravé vyprázdňovanie. Zamerajte sa teda na všetky druhy strukovín a obilnín.
Uprednostňujte ryby a kuracinu pred bravčovým mäsom. Používajte olivový olej a ľanové či slnečnicové semienka, ktoré podporujú vyprázdňovanie. Dobrú službu spraví aj sója a výrobky z nej alebo ryža.
Sedavé kúpele z bylín
Lekári vám najčastejšie predpíšu čípky alebo maste, ktoré aplikujete do oblasti konečníka. No aj oni sami odporúčajú aj kúru z bylín, ktoré zmierňujú zápal. Overená rada je sedavý kúpeľ z vyvarenej dubovej kôry. Hemeroidy však treba liečiť aj vnútorne. Tam sa treba zamerať na spevnenie ciev, ktoré ich spôsobujú. Na to sú dobré čaje z cesnaku medvedieho, nechtíka, ľubovníka bodkovaného alebo medovky. Začnite taktiež používať vlhčený toaletný papier, ktorý vás nebude zbytočne dráždiť.
Konzumujeme:
♥ dodržujeme pitný režim - vodu, vlákninu, celozrnné obilninoviny, otruby, ovocie, zeleninu,
♥ strukoviny, figy, sušené slivky, ľanové semiačka, hrozno, jablká, jahody, probiotiká,
♥ Psýllium-prírodnú rozpustnú vlákninu alebo iné formy vlákniny napr. Bificol
♥ Aloe vera
♥ trstinová melasa Čierny zázrak a tmavozelená listová zelenina ( pri krvácajúcich hemeroidoch)
Púpavový sirup.
♥ podporuje trávenie ♥ na zriedenie krvi ♥ na kŕčové žily ♥ na krvný obeh ♥ pri chorobách pečene a žlčníka ♥ pri hemoroidoch a zlatej žile
Do 1 litra vody dáme 4 hrste čerstvých hlávok kvetu púpavy. Pomaly zohrievame až do varu, odstavíme a necháme 12 hodín stáť. Šťavu precedíme, kvety vytlačíme. Pridáme 750 g prírodného trstinového cukru a šťavu z 1 citróna. Sirup ohrievame na miernom ohni, nevaríme, len tekutinu odparujeme, kým sa zahustí.
Užívame 3 krát denne 1 polievkovú lyžicu,sirup môžeme využiť aj na osladenie bylinkových čajov.
a pohyb a pohyb.....
Kapsička pastierska
Jedna kopcovitá čajová lyžička kapsičky pastierskej na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť a precedí sa. Vlažný odvar sa používa na výplach čriev a lebo na umývanie.
Sedací kúpeľ z kapsičky pastierskej
Na jeden sedací kúpeľ je treba si 100g sušených bylín, ktoré sa zalejú horúcou vodou, nechajú sa 5 minút stáť, precedia sa a odvar sa prileje do kúpeľovej vody. Obličky musia byť pri kúpaní pod vodou a kúpeľ má trvať 20 minút. Po kúpeli sa netreba utierať, len sa zabaliť do kúpacieho plášťa a ľahnúť si do postele na jednu hodinu.
Lastovičník väčší
Jedna zarovnaná čajová lyžička lastovičníka väčšieho na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne po dúškoch sa pijú dve šálky čaju.
Šťava z lastovičníka väčšieho
Čerstvo nazbierané listy, kvety a stonky lastovičníka sa vytlačia v odšťavovači. Denne treba vypiť jednu čajovú lyžičku čerstvej šťavy z lastovičníka, zriedenú v šálke vody.
Masť z nechtíka lekárskeho
Veľmi dobre sa na vonkajšie použitie osvedčila aj masť z nechtíka lekárskeho (pozri recept pod heslom bodná rana).
Rebríček obyčajný
Pri silnom krvácaní hemoroidov rýchlo pomôže čaj z rebríčka obyčajného.
Jedna kopcovitá čajová lyžička rebríčka na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije sa po dúškoch jedna šálka ráno a jedna večer.
Masť z rebríčka obyčajného
V hrnci sa rozpáli 180g čistej masti a nasype sa do nej 30g čerstvých nadrobno posekaných kvetov rebríčka a 30g nadrobno posekaných listov ostružiny malinovej. To všetko sa nechá ešte raz vzkypieť, dobre sa premieša a odstaví sa. Prikrytý hrniec sa nechá cez noc vychladnúť. Na druhý deň sa masť opäť zohreje, aby bola dosť tekutá a mohla sa prefiltrovať cez ľanové plátno. Bylinky, ktoré zostanú v plátne, treba dobre vytlačiť a získanú masť potom naliať do uzavieracích pohárov. Masť sa používa na vonkajšie ošetrovanie hemoroidov. Masť z rebríčka treba skladovať na chladnom suchom mieste.
Plavúň obyčajný
Jedna zarovnaná čajová lyžička plavúňa obyčajného na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije sa po dúškoch denne jedna šálka ráno na lačný žalúcok, nie viac.
Praslička roľná
Pre svoje schopnosti zastavovať krvácanie rýchlo pomôže pri krvávajúcich hemoroidoch aj praslička roľná. Podľa sily krvácania sa použijú dve až tri kopcovité čajové lyžičky prasličky roľnej na šálku. Zalejú sa horúcou vodou, nechajú sa stáť pol minúty a precedia sa. Čaj sa pije po dúškoch, denne dve až tri šálky.
Rumanček pravý
Pretože rumanček pravý podporuje stolicu a pritom nepôsobí ako preháňadlo, je nepriamym pomocníkom pri liečení hemoroidov.
Jedna kopcovitá čajová lyžička rumančeka na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije po dúškoch denne jedna šálka pred raňajkami.
Masť z rumančeka pravého
Na vonkajšie liečenie hemoroidov sa osvedčila masť z rumančeka pravého.
V hrnci sa zohreje 250g čistej bravčovej masti, nasypú sa do nej dve kopcovité hrste čerstvých kvetov rumančeka pravého a nechá sa ešte raz vzkypieť. Obsah hrnca sa dopre premieša, odstaví sa a prikrytý nechá cez noc vychladnúť. Na druhý deň sa znovu zohreje, prefiltruje sa cez ľanové plátno a naleje do vhodných uzavieracích nádob. Kvety v ľanovom plátne treba dobre vytlačiť.
Švédske kvapky
Primerane veľký chumáč vaty sa pokvapká švédskymi kvapkami a priloží sa na noc na análny otvor. Pred spaním sa užije jedna čajová lyžička švédskych kvapiek, zriedených vo vode alebo v bylinkovom čaji.
Dobrou radou však je všeobecne sa vyhýbať príliš korenistým, štipľavým a slaným jedlám. Tie pri stolici dráždia aj zdravý konečník, o to horšie je to pri hemeroidoch.
yhýbajte sa aj alkoholu, zvýšenému príjmu cukru a sladkostí, vyprážaných jedál, umelých tukov, údenín a ťažkých syrov. Na záver ešte jeden nepriateľ mimo radu potravín. Zlatej žile nerobí dobre ani chlad. V zimnom období dbajte na teplejšie oblečenie a najmä ani v lete si nesadajte na chladnejší betón