rady počas pitia..
1. Veľmi dôležitá je kvalita alkoholu, aký pijete. Je naozaj pravda, že čím kvalitnejšie víno či vodku si dáte, tým lepšie vám bude na druhý deň.
2. Pozor na sladké. Na jednej strane sa vyhnite sladkým likérikom a populárnej broskyňovej vodke. Na druhej strane si dobre premyslite aj to, čím alkohol budete zapíjať. Kokakolové nápoje či iné sladké vody sú aj napriek príjemnej chuti v skutočnosti vašimi nepriateľmi. Síce sa to dobre pije, ale na druhý deň máte bolesť hlavy zaručenú. Stavte radšej na vodu alebo minerálku a vypite jej naozaj veľa.
3. Nemiešať! Nemiešať! Nemiešať! Jedno zo základných, no stále porušovaných pravidiel. Vopred si premyslite, čo budete celý večer piť a ostaňte pri tom.
4. Výborné je, ak sú na párty aj jednohubky, chlebíčky, obložené misy alebo aspoň slané oriešky. Takúto príležitosť si nenechajte ujsť a priebežne poháriky zajedajte.
5. Keď dopijete posledný pohárik, dajte si multivitamínovú tabletku. Aj keď to ešte necítite, alkohol vám práve ničí v tele vitamíny, minerály, spaľuje cukor a dehydruje a tabletka aspoň niečo môže zachrániť. Zapite ju aspoň tromi decilitrami vody.
Vitamín C a čerstvé ovocie
Vitamín C je najúčinnejší antioxidant, ktorý pomáha eliminovať toxíny z tela. Podporuje taktiež našu pečeň pri odbúravaní alkoholu. Čerstvé ovocie a ovocné šťavy s obsahom vitamínu C nám tiež pomôžu.
Voda
Najlepším liekom na kocovinu je voda. Konzumáciou alkoholu vlastne dehydrujeme náš organizmus. To spôsobuje, že sa cítime počas nasledujúceho dňa takí oslabení.Takže po preflámovanej noci potrebujeme prijímať veľa tekutín. Najlepšie čistú vodu.
Banány
Pitím alkoholu z nášho tela odstraňujeme draslík a horčík. Pokiaľ cítite nevoľnosť, je dobré tieto látky doplniť. Banány sú bohaté na tieto minerály. Dorajte si preto ráno aspoň jeden.
Zázvor
Zázvor je známy vďaka svojím liečivým účinkom. Používa sa už po stáročia. Ďalším zo spôsobov v boji proti kocovine je uvariť si zázvorový čaj. Na čaj potrebujeme približne 10 plátkov čerstvého zázvoru, 3 – 4 šálky vody. Plátky zázvoru varíme 10 minút, potom ho scedíme. Podľa chuti môžeme do čaju pridať med alebo citrón. Zázvorový čaj naozaj pomáha pri nevoľnosti z alkoholu.
Med
Med obsahuje fruktózu. Tá napomáha nášmu telu rýchlejšie spaľovanie alkoholu. V mede sa rovnako nachádza draslík, ktorý pomáha neutralizovať účinky alkoholu. Pokiaľ sa už prebudíte s nepríjemnou bolesťou hlavy, 2 – 6 lyžičiek medu každých 20 minút je tým správnym prostriedkom ako sa jej zbaviť. Med môžeme skombinovať s banánmi alebo citrónom.
Limetka a citrón
Vytlačte si 2 citróny alebo limetky do 1 litra vody. Dôležitým krokom je však pitie tohto nápoja čo najpomalšie. Citrón a limetka stabilizujú hladinu cukru v krvi a upravia pH. Pomáhajú nám detoxikovať naše telo od známiek alkoholu.
Špargľa
Možno sa čudujete, že spargľa sa nachádza v našom rebríčku ale je to vedecky potvrdené. Špargľa obsahuje látky, ktoré aktivujú enzýmy v našom tele. Tieto enzýmy absorbujú etanol a acetaldehyd. Tieto dva názvy spôsobujú nepríjemnosti po konzumácii alkoholu.
Polievky
Balzamom pre naše rozhodené žalúdky je slepačia polievka. Navyše nás zasýti a nesprevádza nás pocit hladu po celý deň.
Paradajková šťava
Paradajky sú známe pre svoj obsah minerálov, vitamínov a fruktózy. Všetky tieto látky potrebujeme pre úspešné fungovanie po prepitej noci. Ak do šťavy z paradajok pridáte mleté čierne korenie, získate perfektný ráno – po nápoj.
Vitamín B
Nadmerná konzumácia alkoholu zbavuje naše telo vitamínu B. Ten je potrebný pri opici sprevádzanej nervozitou. Vyskúšajte jesť potraviny bohaté na vitamín B ako je špenát, petržlen, brokolica, repa, paprika.