Hlavné faktory zodpovedné za vznik zápchy sú:
» nedostatok vlákniny,
» málo tekutín,
» málo telesnej aktivity,
» emočné napätie.
Malý studený klystír je často vhodný pri vytváraní návyku na pravidelnú stolicu. Asi 1-2 dl studenej vody treba zaviesť do rekta, udržať jednu minútu a potom vyprázdniť. Aplikovať vždy v rovnakú dennú dobu
Brušná masáž je výhodným prostriedkom ako podporiť pohyby čriev. Môže ju vykonávať iná osoba jemnými krúživými pohybmi a rytmickým stláčaním brušnej steny, alebo si ju môže človek vykonať sám gúľaním pritlačenej tenisovej loptičky po bruchu v ľahu. Iný druh automasáže: Zhlboka nadýchneme a úplne, úsilne vydýchneme, potom zadržíme dych a 10 až 15-krát rýchlym vťahovaním a vypučaním brucha masírujeme črevá. Cvik opakujeme 4-5 ráz pred stolicou.
Krátke studené kúpele môžu byť tiež užitočné.
Všetky lieky proti zápalom a antihistaminiká sú prirodzené vysušovacie látky a môžu spôsobiť, že stolica je vysušenejšia než zvyčajne. Tabletky na trávenie proti bolesti, amfetamín a preparáty proti kašľu (obsahujúce kodeín) môžu nepriaznivo ovplyvniť funkciu konečníka.
Mlieko je veľmi rozšírený faktor vyvolávajúci zápchu. Cukor kravského mlieka, laktóza, svojou prítomnosťou vyvoláva zahlienenie čreva (ale i celého vylučovacieho systému organizmu) a následné poruchy jeho funkcie. Ďalšími takýmito potravinami sú syry, vajcia, jogurty, ryby, všetky druhy mäsa, šťavy, biely chlieb a všetky cukrárenské a pekárenské výrobky, konzervované a práškové potraviny, koreniny, zmrzlina, zákusky.
Pri prevencii zápchy je popri dostatočnom prívode vlákniny rozhodujúci aj dostatočný prívod tekutín. 6-8 pohárov tekutín pite v známom režime: nie počas jedla! Minimálne 15 minút pred a 30 minút po jedle nepiť. Ráno nalačno vypiť 1-2 šálky vody, prípadne vlažného jedno-bylinkového čaju.
na zapchu je aj paradne lanove semeno to mam vyskusane lanove semeno pomliet na mlynceku na mak a pridavat kazdy den do jedla
1. Vyskúšajte čaj z koreňa šťaveľa, ktorý pôsobí ako prírodné preháňadlo.
2. Jedzte dostatok vlákniny, denne by to malo byť 25 až 30 gramov.
3. Stačí, ak si okrem bežných potravín dáte na raňajky misku ovsených vločiek, na desiatu jablko a na večeru varenú kukuricu plus jednu mrkvu.
4. Proti zápche môžu zabrať aj sušené marhule a slivky, veľmi dobré sú aj jablká a nie veľmi zrelé banány.
5. Na črevá priaznivo pôsobia živé jogurty a surová kyslá kapusta.
6. Kopcovú čajovú lyžičku ľanových semienok nechajte niekoľko hodín postáť v pohári vody a potom ich spolu s vodou vypite. Užívajte 2- až 3-krát denne.
7. Výborné sú aj prírodné šťavy zo zeleniny (kel, špenát) a ovocia (hrozno, červený melón, papája).
8. Vyskúšajte šťavu z dvoch mrkiev, polovice jablka a hrste žeruchy.
9. Nikdy nepotláčajte nutkanie na stolicu.
10. Každý deň si doprajte aspoň 30 minút pohybu, patrí sem aj bežná chôdza, dobiehanie na autobus, prechádzka so psom. Korenie na podporu trávenia Pri problémoch so žlčníkom či pri ťažkostiach s trávením používajte v kuchyni koreniny, ktoré podporujú trávenie a vylučovanie žlče. Medzi ne patrí napríklad mletá kurkuma. Užívajte preventívne 3x denne pol gramu (na koniec noža) po jedle a zapite štvrť litrom teplej vody. Ubráňte sa záškodníkom Ak chcete svoju črevnú flóru udržať v ideálnom stave, vyhýbajte sa potravinám, ktoré ju narúšajú. Sú to najmä údeniny, majonézy, veľa soli, veľa bielkovín, tučné syry, niektoré vaječné výrobky a ocot. Rovnako aj stres veľmi rýchlo mení črevnú flóru.