Čím je prospešná
Odborníčka na zdravú výživu, MUDr. Alexandra Frolkovičová objasňuje, aké vitamíny či iné látky fazuľa obsahuje a ako prospievajú zdraviu.
Vitamíny skupiny B – Dôsledkom ich nedostatku môžu byť depresie, pokles výkonnosti, citová labilita, poruchy spánku a pod.
Kedy vám hrozí zvýšené riziko nedostatku vitamínov skupiny B?
Ak sa nepravidelne a nedostatočne stravujete, takže v strave neprijímate dostatok týchto vitamínov.
Ak váš organizmus spotrebúva vitamíny B v zvýšenej miere pre chronický stres.
Ak často prijímate priveľa kofeínu a cukru, ktoré ničia vitamíny B.
Ako „béčka“ pomáhajú
Fazuľa je bohatým zdrojom vitamínov B, najmä B1, B3 a B9.
Tiamín (vitamín B1) podporuje premenu sacharidov na energiu, ktorá je dôležitá práve pre mozgové bunky. Podieľa sa tiež na tvorbe neurotransmitera acetylcholínu, ktorý je nevyhnutný na dobré fungovanie pamäti.
Nedostatok niacínu (vitamín B3) môže spôsobiť únavu, bolesti hlavy, nespavosť, nesústredenosť, nepokoj a bez neho mozog nemôže poriadne pracovať. Vo fazuli je aj veľa tryptofánu – aminokyseliny, ktorá sa v tele premení na ďalší niacín.
Kyselina listová (vitamín B9) podporuje tvorbu serotonínu a noradrenalínu, čím nepriamo vplýva na dobrú náladu.
Na spánok i náladu
Tryptofán – Podporuje zdravý spánok, pretože je východiskovou surovinou na tvorbu melatonínu a serotonínu. Má vraj aj ďalší zaujímavý účinok: znižuje chuť na alkohol.
Mangán odstraňuje únavu.
Arginín – Táto aminokyselina sa v tele mení na oxid dusnatý, ktorý umožňuje cievam relaxovať. Má to význam nielen pri správnej regulácii krvného tlaku, ale aj pri poruchách erekcie. Nie neprávom sa arginín nazýva aj „prírodná viagra“. Spolu so zinkom a vitamínom E zvyšujú aj pohyblivosť a množstvo životaschopných spermií. V kombinácii s inými aminokyselinami (najmä glutamínom a ornitínom) podporuje tvorbu svalovej hmoty.
Tyrozín – Neesenciálna aminokyselina pôsobí povzbudzujúco a cez tvorbu neurotransmiterov podporuje dobrú náladu.
Koľko jej treba zjesť?
Za týždeň by sme mali zjesť 5 porcií strukovín (1 porcia je cca 1/2 hrnčeka uvarenej fazule, šošovice alebo cícera). Prechodne môžete toto množstvo aj zdvojnásobiť, či už na chudnutie alebo inú potrebu zvýšeného príjmu vlákniny v strave (napr. pri zápche).
Nezabudnite na dostatok tekutín, vláknina splní svoj účel iba pri dostatočnom pitnom režime. Aby zafungovala, musí napučať tekutinou. Pite však rovnomerne počas celého dňa. Najlepšia je čistá voda, prípadne ochutená citrónom, z čajov nesladený zelený, čierny, zázvorový či mätový.
Táto nutrične hodnotná strukovina obsahuje viac látok nevyhnutných na správnu činnosť mozgu a reguláciu dôležitých životných funkcií.
edným z dôvodov, prečo jesť fazuľu či strukoviny vôbec je, že obsahujú málo tuku, s výnimkou sóje. Strukovinám sa však musia vyhýbať tí, ktorí majú diagnostikovanú dnu, pretože obsahujú škodlivé puríny.
Najviac purínov obsahuje šošovica (asi 70 mg/100 g strukoviny) a hrach (asi 45 mg/100 g strukoviny), vo fazuli je ich len 18 mg/100 g strukoviny. Pre lepšiu stráviteľnosť sa odporúča strukoviny pred varením namáčať, v prípade fazule je to asi 10 – 12 hodín.