Vitamín A
Vitamín A je antioxidant, ktorý pomáha produkovať zdravý maz v pokožke hlavy, ktorý udržuje pokožku hlavy a vlasy hydratované. Nedostatok vitamínu A vedie k lámavým vlasom a šupinatej koži s akné.
Zdoje: Vitamín A sa nachádza v žltej, červenej, oranžovej zelenine. Niektoré z prírodných zdrojov vitamínu A sú mrkva, citrón, grep, sladké zemiaky, brokolica, marhule, rybí tuk, mäso, mlieko, syr, vajcia, špenát, kapusta a broskyne. So správnym množstvom vitamínov, budú vlasy rásť rýchlejšie a nebudete mať problém so suchými vlasmi. Vitamín A sa musí užívať v požadovanom množstve aj keď súčasťou skupiny antioxidantov.
Dávkovanie: Denná dávka by mala byť okolo 5000 IU. Užívanie viac ako 25.000 IU je toxické a môže dokonca viesť k vypadávaniu vlasov a ďalším vážnym zdravotným problémom.
Vitamín C
Vitamín C alebo kyselina askorbová je antioxidant, ktorý pomáha udržiavať zdravie vlasov. Vitamín C súvisí s vývojom a rastom tkanív, ktoré sú dôležité pre rast vlasov. Pri pravidelnom príjme potrebného množstva vitamínu C, môžete predísť vypadávaniu vlasov, rovnako ako predčasne šedivejúcim, suchým a lámavým vlasom. Nedostatok vitamínu C môže viesť k oslabeniu vlasovej štruktúry.
Zdroje: Niektoré z prírodných zdrojov vitamínu C sú pomaranč, citrón, limetka, melón, jahody, kivi, žltý melón, ananás, čierne ríbezle, paradajky, uhorky, karfiol, paprika alebo zemiaky.
Dávkovanie: Denná dávka vitamínu C by mala byť asi 60 mg.
Vitamín D
Vitamín D je spájaný so zdravým cyklom rastu vlasových folikulov. Tým, že stimuluje vlasové folikuly a bunky, ktoré tvoria vlasy, Vitamín D znižuje problém s vypadávaním vlasov. Vitamín D je tiež potrebný pre absorbciu vápnika v tele, ktorý je dôležitý pre vývoj zdravých folikulov. Pravidelný príjem vitamínu D môže urobiť zázraky pre Vaše vlasy.
Zdroje: Niektoré z prírodných zdrojov vitamínu D sú huby, ryby, celé vajcia, mlieko, olej z tresčej pečene, losos, tuniak, obilniny, bravčové mäso, hovädzia pečeň alebo syr ricotta.
Dávkovanie: Odporúčaná denná dávka vitamínu D je aspoň 1000 IU denne.
Vitamín E
Vitamín E je antioxidant, ktorý vytvára nové cievy a zvyšuje krvný obeh pokožky hlavy. Tento vitamín funguje ako povzbudzujúci prostriedok v imunitnom systéme. Keď je krvný obeh v pokožke hlavy dobrý, vlasové folikuly sú spustené a nútené produkovať viac vlasov. Dobrý imunitný systém tiež zabezpečí ich rýchlejší rast. Vitamín E je zodpovedný za silné vlasy plné života.
Zdroje: Niektoré z bežných prírodných zdrojov vitamínu E sú ryžové otruby, tmavozelená zelenina, strukoviny, celozrnné produkty, olej z pšeničných klíčkov, sójových bôbov, surové semená a orechy alebo sušená fazuľa.
Dávkovanie: Požadovaná denná dávka vitamínu E je do 400 IU. Kedže Vitamín E môže zvyšovať krvný tlak a znižovať zrážanlivosť krvi, je vhodné poradiť sa s lekárom pre tých ak trpíte vysokým krvným tlakom.
Vitamín H
Vitamín H (biotín) - Vlas sa skladá hlavne z bielkoviny s názvom keratín, ktorý je prítomný aj v nechtoch. Vitamín H, ktorý je známy ako Biotín, vytvára keratín. To je dôvod, prečo sa mu hovorí aj "Vlasový vitamín". Podporuje rast buniek a metabolizmus, ktorý pomáha rastu vlasov a zabraňuje krehkým, lámavým vlasom. Nedostatok biotínu môže viesť k strate vlasov, rias alebo obočia. Adekvátny príjem biotínu môže pomôcť pri prevencii vypadávania vlasov a ich šedivenia.
Zdroje: Niektoré z prírodných zdrojov biotínu sú kvasinky, celozrnné obilniny, vaječné žĺtky, pečeň, ryža, mlieko, syr, mangold, arašidy, surový karfiol, maliny alebo avokáda.
Dávkovanie: Odporúčaná dávka biotínu, ak sa chcete zbaviť problémov s vlasmi je asi 30 mikrogramov až 100 mikrogramov denne.
Vitamín B
Vitamín B posilňuje vlasové folikuly, čím ich robí menej náchylnými na poškodenie a vypadávanie vlasov. Konzumácia potravín s obsahom vitamínov skupiny B zvýši rast vlasov, zníži ich vypadávanie aj šedivenie.
Zdroje: Vitamín B nájdete vo vajciach, mäse, čerstvom ovocí, morčacom mäse a rybách. Vitamín B je rozpustný vo vode, takže sa nebude nahromaďovať v tele.
Druhy vitamínov B, ktoré sú užitočné pre vlasy:
Vitamín B5 alebo kyselina pantoténová bráni šediveniu a vypadávaniu vlasov. Vlasové folikuly začnú vypadávať kvôli nedostatku tohto vitamínu vo tele. Niektoré z dobrých zdrojov vitamínu B5 sú celozrnné obilniny, pivovarské kvasnice, vnútornosti, vaječné žĺtky, mlieko, arašidy alebo strukoviny.
Vitamín B6 alebo pyridoxín pomáha pri prevencii vypadávania vlasov. Pomáha tiež pri tvorbe melanínu, ktorý dodáva vlasom farbu. Niektoré z potravinových zdrojov vitamínu B6 sú kvasnice, pečeň, celozrnné obilniny, zelenina, vnútornosti a vaječné žĺtky. Kedže vysoká dávka tohto vitamínu môže spôsobiť stratu citlivosti v rukách a nohách, je nutné poradiť sa s lekárom ohľadom presného množstva, ktoré musíte užívať.
Vitamín B9 alebo kyselina listová je potrebný pre rast buniek a napomáha zlepšeniu duševného zdravia. Dobrými zdrojmi B9 sú zelen
Ďalšie tipy pre zdravé vlasy
Dajte si zistiť hodnoty úrovní vitamínov vo tele aby ste presne zistili aký typ príjmu vitamínov by ste mali začať.
Môžete tiež využiť vitamíny, ktoré sa zameriavajú na vlasovú pokožku a vlasové folikuly a tak zvyšujú rast vlasov.
Než začnete užívať akýkoľvek vitamínový doplnok výživy poraďte sa s lekárom a opýtajte sa ho na jeho dopad na Vaše telo a vhodnú dávku, pretože príliš vysoké dávky môžu viesť k rôznym zdravotným problémom.
Pre udržanie zdravia vlasov, spite dostatočne dlho a znížte množstvo stresu.
Dodržujte aj tipy pre starostlivosť o vlasy, ako masírovanie pokožky hlavy, občasné zastrihávanie končekov a vyhýbanie sa umývaniu si vlasov v horúcej vode.
Užívajte spolu s vitamínmi, aj ďalšie živiny. Pamätajte, kľúčom k dobrým vlasom, je dobre vyvážená strava.
Najlepšie vitamíny na vlasy