Pozor na vedľajšie účinky
Okrem zistenia, že energetické nápoje majú na náš organizmus rovnaký povzbudzujúci efekt ako káva, treba tiež upozorniť na možné vedľajšie účinky zvyšných látok. Tím austrálskych vedcov v tejto oblasti zbieral údaje sedem rokov a dopracoval sa k zaujímavým výsledkom. Energetické nápoje sa môžu negatívne prejaviť týmito symptómami:
srdcovocievny systém - búšenie srdca, tachykardia, ischémia, bolesti/pálenie na hrudi
chvenie – tras rúk a nôh, tŕpnutie tváre
bolesti hlavy
sťažené dýchanie
malátnosť, slabosť, pocit na odpadnutie
dráždenie tráviaceho traktu
nespavosť
Opatrnosti nikdy nie je dosť
Energetické nápoje sú tabu pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Nemali by však mať ani miesto vo výbave tínedžerov, ktorí potrebujú študovať kvôli dobrým výsledkom v škole. Nebezpečnou kombináciou sa stávajú energetické nápoje a alkohol, ktorá aj mladým ľuďom môže spôsobiť vážne srdcové ťažkosti. V minulosti už 200-miligramová dávka kofeínu denne bola spájaná s vyššou mierou rizika potratu aj infarktu.
Tajomstvo spočíva v kofeíne
Okrem spomínaného taurínu, guarany a výťažkov rastliny ginseng energetické nápoje obsahujú tiež organický metabolit d-glukuronolaktón, vitamíny skupiny B a iné zlúčeniny. Tím vedcov preštudoval obrovské množstvo prieskumov zasvätených účinkom týchto látok samotných aj v kombinácii s kofeínom. A výsledok? Jediným prvkom, ktorý nám naozaj dokáže vliať do žíl potrebnú energiu je spomínaný kofeín. Jeho dávka nesmie presiahnuť 32 mg na 100 ml, preto priemerná plechovka o objeme 250 ml ukrýva v sebe maximálnu možnú dávku okolo 80 mg. Ak by sme si však namiesto tohto nápoja dožili šálku kávy, prijali by sme od 50 do 100 mg a účinok by bol porovnateľný.