Doprajte si celozrnné potraviny
Celozrnné potraviny sú dôležité pre tráviaci i kardiovaskulárny systém. Majú zásluhu na dopĺňaní dávok magnézia a vitamínov skupiny B, ktorých nedostatok spôsobuje úzkosť. Pre psychickú pohodu je veľmi dôležitý serotonín. Produkciu tohto hormónu stimuluje tryptofán, ktorý je v celozrnných produktoch bohato zastúpený.
Morské riasy nielen pre detoxikáciu
Morské riasy sú aktuálne populárne. Slúžia k detoxikácii a posilneneniu organizmu. Medzi najznámejšie patria chlorella a spirulina, pričom spirulina je vhodná skôr pre tých, ktorí sa snažia znížiť hmotnosť. Chlorella obsahuje desiatky vitamínov, minerálov, bielkovín, vlákniny a chlorofylu. Z hľadiska liečby úzkosti sú dôležité už spomínané horčík, vitamíny skupiny B a tryptofán, pričom obsiahnuté dávky tryptofánu sú naozaj pozoruhodné.
Mandle namiesto sladkostí eliminujú pocity úzkosti
Mandle sú bohatým zdrojom mangánu, vitamínu E, horčíka, tryptofánu, medi, vitamínu B12 a fosforu. Podľa vedeckých štúdii je častou príčinou úzkosti a depresie nedostatok horčíka. Mandle sú známe tým, že sú jednotkou v obsahu tohto prvku. Okrem vitamínu B12 sa v mandliach nachádzajú aj ostatné vitamíny skupiny B.
Pravá horká čokoláda úzkosť lieči
Potlačiť neovládateľnú chuť na sladké, je pomerne náročné. Ak trpíte úzkosťou, pravá čokoláda je pre vás skvelou maškrtou. Čokoláda znižuje hladiny stresových hormónov, ktoré spôsobujú symptómy úzkosti. Dôležité je dodržať primerané dávky tmavej čokolády, pretože obsahuje stimulujúce látky ako kofeín a teobromín, ktoré môžu príznaky úzkosti aj zhoršiť.
Úzkosť môže spôsobovať nedostatok niektorých vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Čomu sa radšej vyhnúť?
Rovnako ako niektoré potraviny pri úzkosti pomáhajú, existujú látky, ktoré sú pri úzkostiach absolútne nevhodné. Škodlivé účinky nikotínu a alkoholu azda pripomínať netreba.
Medzi významné spúšťacie prostriedky úzkostných stavov patrí kofeín. Ak však ide o bežnú úzkosť, káva v primeranom množstve môže byť pre človeka prospešná, pretože zvýši prílev energie.
Úlohu pri depresiách hrajú aj rýchle sacharidy (rafinovaný cukor). Konzumáciou vysokých dávok sladkostí sa úroveň cukru v krvi prudko zvýši. Následne dochádza k nadmernej produkcii inzulínu, ktorý zasa spôsobuje nárazové zníženie úrovne sacharidov v krvi. Výsledkom je hypoglykémia, pre ktorú je charakteristické potenie, závraty a búšenie srdca. Tieto nepríjemné stavy sa môžu podieľať na spustení úzkosti a panických stavov.