majahr
28. okt 2020
104 

Nerobiť stále tie isté chyby

Najlepšie by bolo, keby sme sa poučili z chýb iných. Ale sme ľudia a robíme svoje vlastné chyby. A bolo by fajn, sa z nich poučiť a neopakovať ich.

Lenže nie vždy je to také ľahké. Niektoré chyby robíme dookola, pretože sú to kognitívne chyby. Tvrdíme, že nabudúce už zareagujeme inak, no keď si nedáme vedome pozor, zareagujeme tak isto. Je nám to totižto bližšie a ľahšie. K takým patria zlozvyky a pohodlnosť.

Podľa jednej štúdie sa účastníci výskumu dokázali poučiť z chýb vtedy, ak dostali správnu informáciu. Tak, ako v živote si ľahšie zapamätáme, keď niekto na chybu nielenže poukáže, ale nám aj povie, ako to má byť správne. Teda konštruktívna kritika.

Dôvody opakovania chýb:

Hrdosť (ego), tvrdohlavosť, impulzívnosť.

Ak sme už unavení z toho, že stále dopadneme rovnako, ak sa nám opakujú rovnaké životné situácie a my po nich skončíme v starých koľajách, asi niečo robíme zle. Skúsme sa zamyslieť a preťať kruh.

Chyby ako príležitosť

Avšak môžeme sa na chyby pozerať aj ak ona príležitosť naučiť sa niečo nové, zdokonaliť sa a poučiť, aby sme ich viac neopakovali. Preto nie je správne nad chybou len kývnuť rukou, alebo sa tváriť, že sa nič nestalo, či dokonca si ju vôbec nepripustiť. 

Psychicky vyspelí jedinci sa neboja svojich chýb, dokonca si ich priznať a poučiť sa z nich. Taktiež nebudú iných trestať, ak urobia chyby, pretože na základe vlastných skúsenosti vedia, že je to schodík vyššie ak sa chyby príjmu a pochopia. Dokonca pomáhajú iným, aby svoje chyby neopakovali a poskytnú konštruktívnu kritiku.

viac sa o tomto dozviete v mojom článku na blogu: https://tribodky.online/nerobte-stale-tie-iste-chyby/

Zdroj obrázka: Pexels

Začni písať komentár...

Odošli