magdalenocka
26. máj 2013

Babysatky teoreticky

Sú najuniverzálnejším nosičom vhodné  od narodenia až  do 3 rokov.

Babyšatky sa rozdeľujú do dvoch základných skupín- pevná šatka a elastická šatka nazývaná aj štartovacia, pretože je najhodnejšia pre novorodencov a začiatočníkov vo viazaní.

Pevná šatka je  úzky /60-70 cm/ a dlhý /2,5-5,4 m/ pás látky, ktorý musí spĺňať náročné kritériá. Vďaka špeciálnemu spôsobu tkania sa šatka vytvaruje podľa telíčka dieťaťa a zároveň ho pevne obopína a podopiera. Pri správnom naviazaní šatky a rešpektovaní zásad správneho nosenia nehrozia nosiacemu bolesti chrbta. Hmotnosť dieťaťa  je rozložená na ramená, chrbát a boky nosiaceho. V šatke je možné aj dojčiť.

Výhody: 

  • ·         veľké množstvo úväzov
  • podporuje zdravý vývoj detí - podsadený zadoček, kolienka vyššie ako zadoček a doširoka roztiahnuté nožičky a mierne zaguľatený chrbátik. Menšie deti je možné nosiť v kolískach, kedy je podopieraný celý chrbátik dieťaťa.
  • šatka sa dá využiť od narodenia dieťaťa až do veku troch, štyroch rokov
  • nezaťažuje ramená nosiaceho - možnosť porobiť s dieťaťom v šatke aj jednoduchšie domáce práce - dajú sa použiť aj ako hojdačka, deka, prikrývka

Nevýhody:

  • neodpustí chyby pri viazaní ako nesprávne či slabé pritiahnutie si dieťaťa k telu, pretočenie látky na chrbte. Úväzy je potrebné sa naučiť správne viazať, aby nosenie bolo príjemné.
  • keďže je šatka dlhá pri viazaní v teréne je problém neušpiniť ju

Pevné šatky sú drahšie, cenovo sa pohybujú v rozmedzí od 50-150 eur. K najkvalitnejším pevným šatkám dostupným u nás  patria značky Didymos, Storchenwiege, Hoppediz, Ellevill. Najčastejšie sa vyrábajú zo 100% bavlny, ale používajú sa aj iné s prímesou ľanu, konope, vlnou, bambusu,kašmíru ai.

Dĺžka šatky závisí hlavne od výšky nosiacej osoby resp. od konfekčnej veľkosti a od úväzov, ktoré ňou chcete viazať. Každá značka má vlastné veľkostné tabuľky, niektoré do celkovej dĺžky šatky zarátavajú oba cípy šatky , niektoré len jeden cíp , niektoré žiaden.  

Hoppediz šatky: 2.5m, 4m, 4.6m, 5.4m

Didymos šatky: 2.7m, 3.2m, 3.7m, 4.2m, 4.7m, 5.2m

Storchenwiege: 2.7m, 3.6m, 4.1m, 4.6m, 5.2m

Ellevill : 3.2m, 3.7m, 4.2m, 4.7m, 5.2m

Elastická šatka je vyrábaná  z pružných materiálov. Tieto šatky sú pružné a pevné zároveň, keďže musia bezpečne uniesť aj niekoľkokilové dieťa. Práve vďaka danému spôsobu výroby sú šatky na dotyk veľmi príjemné a mäkké. Odporúčajú sa na nosenie predovšetkým novorodencov a malých detí. Ich nosnosť je podľa rôznych výrobcov do 9-15 kg, ale pri ťažších deťoch sa môžu zarezávať do ramien nosiaceho.

Manipulácia s ňou je o niečo jednoduchšia ako s pevnými šatkami tým, že látka je elastická nikde netlačí a ľahšie sa s ňou naučí technika viazania, preto sa nazývajú aj tzv. štartovacími šatkami.

Ideálnym úväzom pre elastické šatky je kríž s kapsou. Cez chrbátik dieťaťa vedú tri pruhy látky, takže aj keď je látka elastická, pri tomto úväze poskytuje dostatočnú oporu detskému chrbátiku.

 Výhody

  • vďaka svojej pružnosti tesne obopína dieťatko, nikde neprevísa
  • odpustí menšie chyby vo viazaní

Nevýhody

  • šatky sa predávajú vo veľkosti 5-5,5 m a pre menších ľudí sú príliš dlhé
  • pri väčších a ťažších deťoch sa šatka zarezáva do ramien, preto je ju treba neskôr vymeniť za pevnú šatku

Cena elastickej šatky sa pohybuje od 35-80eur. K najlepším patria Moby (100% bavln), Liliputi (97% bavlna, 3% lycra), Boba (Sleepy wrap) – 95% bavlna, 5% spandex

Ako sa šatka používa

Najdôležitejšie je dodržať zásady správnej polohy pri nosení a to podsadení zadoček, čo je dosiahnuté pokrčenými nožičkami s kolienkami nad úrovňou zadočka, čím sa zaisťuje správny vývoj bedrových kĺbov, mierne zaguľatený chrbátik, hlavička v osi dieťaťa bez vychyľovania do strán, záklonov a predklonov, voľne uložené členky, dieťatko blízko tela a vo výške kedy ho môžete pobozkať na čelo.

POZOR! Poloha dieťaťa smerom od nosiaceho je nežiaduca a pre dieťa nebezpečná /viac o tejto polohe v článku klokanky/

Polohy pri nosení

Dieťatko je možné nosiť v rôznych polohách. Výber polohy závisí od veku, vzrastu a hmotnosti noseného i od jeho duševného a telesného vývoja.

Podľa umiestnenia dieťatka  poznáme vertikálne /na brucho, bok a chrbát/ a horizontálne polohy /na brucho a bok/. Pre najmenšie deti je vhodná poloha kolíska, kedy je bábätko schúlené a uložené v šatke v klbôčku. Pri dodržaní správnych zásad je možné hlavne pri istých príznakoch ako reflux alebo problémy s bedrovými kĺbikmi využívať vertikálnu polohu už od narodenia.

Použité zdroje: http://onoseni.sk/

                        http://nosime.sk/

Začni písať komentár...

Odošli