Matej Naď 18. 5. 2012 * 18.5.2012
Väčšina mamičiek sem dáva svoje životné príbehy. Ja som sem dala ten náš. Verím že niekomu pômôže. Ja s manželom sme tvrdo bojovali aby nám umožnili nášho syna pochovať. Bez pomoci pani Magdalény Poloňovej by sme tento boj prehrali. Preto sem dávam všetky potrebné informácie a vzory.
Zákon 131 z 3.marca 2010 o pohrebníctve
S potratenými, alebo predčasne odňatými ľudskými plodmi sa podľa príslušných paragrafov zákona 131/2010 Zb.z. musí nakladať takto:
§ 3, odst.5
Potratené, alebo predčasné ľudské plody, ak sa nepochovajú, alebo ak sa nepoužijú na vedecké, liečebné, výučbové účely, a ak neexistuje podozrenie z trestného činu, sa musia spopolniť v spaľovni, ktorá spĺňa požiadavky podľa osobitného predpisu.
odst. 8
Rodič potrateného, alebo predčasne odňatého ľudského plodu môže písomne požiadať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o jeho vydanie na pochovanie.
§ 4 odst.1, písm.f)
Pri zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami a ľudskými ostatkami je zakázané zaobchádzať spôsobom, ktorý sa dotýka dôstojnosti mŕtveho, etického cítenia pozostalých, alebo verejnosti.
§ 5, písm. f)
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a poskytovateľ sociálnych služieb je povinný vydať bezodkladne na požiadanie potratený, alebo predčasne odňatý ľudský plod rodičovi, ktorý o jeho vydanie požiada, alebo ním poverenej pohrebnej službe na pochovanie.
§ 8, odst. 4, písm.c)
Fyzická osoba – podnikateľ a právnická osoba, ktorá prevádzkuje pohrebnú službu - je povinná prevziať potratený alebo predčasne odňatý ľudský plod na základe požiadania obstarávateľa pohrebu.
písm. e)
- je povinná viesť evidenciu o pochovaní potrateného ľudského plodu, alebo predčasne odňatého ľudského plodu, ktorá obsahuje meno a priezvisko matky.
§ 17 odst.4, písm a)
Prevádzkovateľ pohrebiska je povinný viesť evidenciu pohrebiska, ktorá sa člení na...
1h) – údaje o pochovaní potrateného ľudského plodu, alebo predčasne odňatého ľudského plodu.
§ 33, odst. 11, písm.b)
Prevádzkovateľ pohrebiska sa dopustí deliktu, ak nevedie evidenciu o pochovaní potrateného, alebo predčasne odňatého ľudského plodu.
Zákon nadobudol platnosť 1.1.2011
Podľa zákona 131/2010 Zb.z. vypracovala Magdaléna Poloňová,
Prestavlky, dňa 1.12.2011
Žiadosť o pochovanie potrateného plodu alebo predčasne odňatého ľudského plodu
Matka/otec potrateného plodu/predčasne odňatého ľudského plodu.......................................
narodená/narodený/: dňa ...... mesiac....... rok......... r. č.:.....................................................
bytom: ............................................ ul....................................................... PSČ...................
potrateného dňa................................ 20...................
pohlavie:..................................................................................................................................
hmotnosť:.................................................................................................................................
žiadam o pochovanie plodu: pochovaním.................................................
spopolnením................................................
podpis žiadateľa o pochovanie:.................................................................
Dátum a miesto prevzatia iných ľudských pozostatkov................................................................
za pracovisko úradu, oddelenia: za pohrebnú službu:
/ osoba, podpis / / osoba, podpis /
Doklady o potratenom plode, ktoré boli odovzdané pohrebnej službe:
V....................................................... dňa......................20...........
Ak by matka chcela svoje nenarodené dieťa pochovať, na koho sa má obrátiť?
V prvom rade je potrebné, aby rodič požiadal gynekologicko-pôrodnícke pracovisko o pochovanie svojho dieťaťa. Gynekologicko-pôrodnícke pracovisko následne vyplní v spolupráci s rodičom žiadosť o pochovanie (pozn. takto to však v praxi nefunguje). Žiadosť pozostáva z prvopisu a troch kópií. Originál zostáva na gynekológii, a kópie sú spolu s pozostatkami zaslané na patológiu. Jedna kópia zostáva na patológii, druhá sa odovzdá pohrebnej službe a tretia rodičovi. Nasleduje obstaranie pohrebu v pohrebnom ústave. Patológia nakoniec vydá pozostatky na pochovanie, vtedy keď pohrebná služba predloží doklad obstarávaní pohrebu a ak sú splnené všetky podmienky podľa zákona. Následne výdaj zaeviduje.
List o prehliadke mŕtveho sa nevyžaduje, pretože plody nie sú evidované v matrike a nemajú ani pridelené rodné číslo. Nahrádza ho žiadosť o pochovanie. Pozostalí nemajú nárok na pohrebný príspevok (pretože nejde o občana mesta, obce).
Mgr.BeLic. Pavla Bicianová,
B.Bystrica19.3.2012 v TV LUX.
nedávam "páči sa mi to", pretože sa mi to nezdá vhodné, no ďakujem za cenné informácie a za to, že si sa s name o ne podelila. Verím, že mnohým pomôžu (aj keď by bolo úžasné, keby sa takéto veci v živote nestávali :´( ) Je mi úprimne ľúto, že si to musela zažiť, ale verím, že život Ti to určite raz vynahradí. Držím palčeky!
55.
Odborné usmernenie
o manipulácii s inými ľudskými pozostatkami
Číslo: 05101-4/2006 - OZS
Dňa: 27.3.2006
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 45 ods. 1 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 350/2005 Z. z. vydáva toto odborné usmernenie:
Čl. 1
Predmet úpravy
Toto odborné usmernenie upravuje postup poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pri manipulácii s inými ľudskými pozostatkami v prípade postupu podľa osobitného predpisu1) pri odosielaní na patologicko-anatomické pracoviská Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“).
Čl. 2
Postup gynekologicko-pôrodníckych pracovísk a pracovísk úradu pri zabezpečení pochovania potratených či predčasne odňatých ľudských plodov pri žiadosti o pochovanie
(1) Gynekologicko-pôrodnícke pracovisko, ak rodič potrateného alebo predčasne odňatého ľudského plodu požiada o jeho pochovanie, umožní jeho pochovanie i po vykonaní pitvy na pracoviskách úradu. Gynekologicko-pôrodnícke pracovisko za týmto účelom vyplní v spolupráci s rodičom žiadosť o pochovanie, ktorej vzor je uvedený v prílohe.
(2) Žiadosť podľa odseku 1 sa skladá z prvopisu a troch kópií. Rovnopis ostáva na gynekologicko-pôrodníckom pracovisku ako doklad o manipulácii s inými ľudskými pozostatkami2) a tvorí súčasť zdravotnej dokumentácie. Tri kópie sú odoslané spolu s inými ľudskými pozostatkami na príslušné pracovisko úradu; jedna kópia zostáva pracovisku úradu, druhá kópia je určená pre pohrebnú službu a tretia kópia ostáva pre rodiča.
(3) Pracovisko úradu vydá iné ľudské pozostatky po vykonaní pitvy k pochovaniu, ak a) je k dokumentácii príslušných pozostatkov doložená žiadosť podľa odseku 1,
b) sú splnené všetky podmienky podľa osobitného predpisu.1)
c) pohrebná služba predloží doklad o obstarávaní pohrebu týchto ľudských pozostatkov.
(4) Pracovisko úradu výdaj iných ľudských pozostatkov pohrebnej službe zaeviduje do príslušnej dokumentácie pracoviska.3)
Čl. 3
Toto odborné usmernenie nadobúda účinnosť 1. mája 2006.
Rudolf Zajac, v.r.
minister