lulka181
31. okt 2021
360 

Nosiče pre deti od 1 roka: Vhodné na bežné nosenie aj turistiku

Hovorí sa im aj toddler nosiče a majú veľmi široké a praktické využitie, ako u začínajúcich chodcov, tak aj u väčších detí. Na nosiče nedajú dopustiť maminy, ktoré chodia s deťmi do škôlky pešo a chcú cestu zvládnuť čo možno najrýchlejšie. A osvedčia sa aj pri turistike.

Prelomový býva vek okolo jedného roka, kedy dieťaťu začne byť prvý nosič malý a nosiacemu nepohodlný. Všetko ale závisí od konfekčnej veľkosti bábätka a od jeho váhy. A ako viete, že je vám už nosič malý? Vtedy, keď bábätku nesiaha látka medzi nôžkami od jednej kolennej jamky po druhú a chrbtová opierka už nedosiahne až po jeho krk. V neposlednom rade je signálom, že nosič treba meniť fakt, že vám nie je pohodlný – začínajú vás bolieť ramená, chrbtica. Nesprávna veľkosť nosiča môže často od nosenia odradiť. Pritom dostatočné množstvo látky, ktoré perfektne obtiahne celé dieťa v kombinácii s pevným bedrovým pásom a pohodlnými ramennými popruhmi sú garanciou pohodlného nosenia. Nebudem tvrdiť, že keď ponosíte pár hodín 20 kilového človeka, nebude vás nič bolieť. Ale skôr ako bolesti krížov, ramien či krku vás bude trápiť svalovica na nohách 🙂.

Každý sa rád ponosí
Možno si poviete, že pre väčšie dieťa je nosič už zbytočný, ročné a staršie dieťa už predsa vie chodiť a nepotrebuje sa nosiť. Lenže začínajúci chodci ešte neprejdú veľké vzdialenosti. Ak sa vám nechce na každú prechádzku brať kočík, poslúži aj nosič. Niektoré ženy so sebou na prechádzku brávajú kočík aj nosič a nie zriedka sa stáva, že v kočíku skončí nákup a dieťa sa nesie 🙂.

Aj dvoj-, troj- a viacročné deti sa rady ponosia. Často sa stane, že sa mama ponáhľa napríklad so starším dieťaťom do škôlky alebo školy a naozaj nie je počas prechádzky čas obdivovať na chodníku každý kamienok či chrobáčika... V staršom veku je naozaj len málo detí, ktoré neocenia možnosť byť v bezprostrednej blízkosti mamy a odniesť sa. Veď predsa nikdy nie je neskoro na upevnenie puta medzi matkou a dieťaťom.

Pri chorobe aj na turistiku
Vedeli ste, že existujú mamy, ktoré ešte nikdy nezrážali horúčku svojim deťom liekmi? Práve kontakt koža na kožu je skvelým pomocníkom pri znižovaní telesnej teploty dieťaťa. Nie je nič nezvyčajné, keď sa choré dieťa chce túliť k mame viac ako predtým, či už má 2 alebo hoc aj 4 roky. Šatka či nosič sú vtedy skvelými pomocníkmi, najmä, ak má vaše dieťa horúčku. Tým, že si ho priložíte nahé na svoj nahý hrudník, jeho telesná teplota sa začne prispôsobovať vašej a viete tak pomerne rýchlo zatočiť s horúčkou. Kontakt koža na kožu je čarovný všeliek v akejkoľvek kritickej situácii a prakticky v akomkoľvek veku dieťatka.

Ak chcete nosič využívať na turistiku, tiež radšej siahnite po ergonomickom nosiči namiesto klasických krosien. Všimli ste si, že turistické nosiče majú na sebe prevažne muži? Sú totiž samé o sebe veľmi ťažké a s váhou dieťaťa aj dosť nepohodlné. Nedokážu tak dobre rozložiť váhu ako ergo nosič, väčšinou si to odnesú plecia a chrbtica. Okrem toho máte s turistickým nosičom na pleciach neprirodzené držanie tela, čo môže viesť k bolestiam aj v ďalších dňoch. Pohodlne nie je ani samotnému „nosencovi“, keď zaspí. Nemá kam zložiť hlávku a skrútiť sa pohodlne nosiacemu na hrudník či chrbát. Ergo nosiče sú malé, skladné, ľahké a môžu poslúžiť len na časť túry, kedy už vaše dieťa nevládze. Nemusíte oddychovať ani do sebou vláčiť ťažké krosná v prípade, že celú trasu zvládne samo.

Skúšajte, skúšajte, skúšajte
Väčšie deti už vyžadujú iné prepracovanie nosiča, aby sa v ňom cítili pohodlne, rovnako aj vy. Mäkšie bedrové pásy sú vhodné skôr pri menších deťoch, dôležitá je aj šírka a polstrovanie ramenných popruhov, šírka sedu, výška chrbtovej opierky a pod. Ide najmä o správne rozloženie váhy dieťaťa. Ak máte kvalitný ergo nosič, ktorý sedí vám aj dieťaťu, dokážete ho pohodlne nosiť aj niekoľko hodín. Opäť je veľmi dôležité nosiče vyskúšať, porovnať, poradiť sa.

Ako by som vybrala ja?
Na mojom profile nájdete predošlé dva články s tipmi na slovenské a zahraničné značky nosičov pre novorodencov. V zásade platí, že každá z týchto značiek vyrába aj toddler nosiče. Výber je naozaj obrovský, treba skúšať a vyberať podľa vašich preferencií.

Sestrice Carrier Plus

Ergonomický nosič Sestrice Carrier Plus

  10 skúseností

Sestrice Carrier Plus je pohodlný pre deti od približne jedného roka.

Obľúbená slovenská značka so špecialitou v podobe magnetickej hrudnej spony, ktorá sa dá jednoducho rozopínať a zapínať jednou rukou. Vykrojené ramenné popruhy v kombinácii s tvrdším bedrovým pásom vedia dokonale rozložiť váhu väčšieho dieťaťa. Sestrice majú pohodlné intuitívne nastavovanie nosiča. Spravidla, komu sadol menší nosič tejto značky, ostane jej verný aj neskôr.

Rischino XXL Premium

Ergonomický nosič Rischino XXL Premium

  1 skúsenosť

Ergonomický nosič XXL PREMIUM je vhodný od 1 do 5 rokov a od veľkosti 86 do 116. Pri výbere nosiča je potrebné spĺňať obe kritéria - vek aj veľkosť dieťatka.

Tento rad nosičov bol vyvinutý pre veľké deti (od veľkosti 86) a ťažké váhy. Rischino garantuje pohodlné nosenie až do veľkosti 116. Bedrový pás je šitý špeciálnou technológiou, vďaka ktorej sa váha dieťaťa dobre rozloží a nezaťažuje nosiaceho. V nosiči môžete nosiť vpredu, naboku aj na chrbte. Ramenné popruhy sa dajú krížiť. Po tomto nosiči siahajú zväčša majiteľky Rischina Flexible, ktoré chcú prejsť na väčší nosič. Často je to z dôvodu, že na Flexible je mäkký, poddajný bedrový pás, ktorý sa prehýba už pod váhou dieťaťa zhruba 8 kíl. XXL Premium má bedrový pás omnoho pevnejší, no nie tvrdý.

NoMa Adapt

Ergonomický nosič NoMa Baby Adapt 3

Nosič NoMa Baby je ergonomický handmade nosič vyrobený zo šatky určenej na nosenie detí, ktorý rastie spolu s dieťaťom. Je dostupný v 4 veľkostiach:

Za slovenskou značkou NoMa stoja dve sestry, ktoré šijú nosiče v 4 veľkostiach. Ak máte obľúbenú šatku, s radosťou vám ju prerobia na nosič (či iný doplnok). Pre väčšie deti sú určené nosiče Adapt 3 a 4 od veľkosti 86 – 92. Adapt 4 je určený až pre deti do veku 5 rokov. Bedrový pás je pevný, nie však celkom tvrdý. Keďže tieto nosiče sú šité na mieru, môžete výrobcu požiadať o ušitie tvrdšieho bedrového pásu. Rovnako sa dá dohodnúť na všetkých vašich špeciálnych požiadavkách. Nosič vám prípadne vedia poslať na vyskúšanie. Ramenné popruhy sú vykrojené, teda sa na chrbte nedajú krížiť, ale vďaka špeciálnemu tvaru sedia na ramenách výborne a spolu s bedrákom perfektne rozložia váhu aj ťažšieho dieťaťa.

Zumbucca 3XL

Ergonomický nosič Zumbucca 3XL

ZUMBUCCA 3XL je výškovo aj šírkovo nastaviteľný nosič, vhodný od 1 do cca 4 rokov (max. 20kg, 86-110 cm).

Ďalšia populárna slovenská značka, za ktorou stojí jedna šikovná matka. Zumbuccu obľubujú najmä mamy veľkých detí. Značka má v ponuke aj menší XXL toddler nosič alebo dokonca 4XL, na všetkom sa dá s výrobcom dohodnúť. Majiteľky týchto nosičov chvália jeho pohodlnosť a precízne prepracovanie. Na všetkých špeciálnych požiadavkách sa dá dohodnúť priamo s výrobkyňou. Nosič vám ušije z vašej vlastnej šatky, alebo môžete kúpiť už hotový produkt. 3XL sedí do konfekčnej veľkosti dieťaťa 110, ale pokojne aj viac, je to veľmi individuálne. Bedrový pás vám vedia ušiť podľa vašej vôle od mäkšieho až po tvrdý. Ramenné popruhy sú mäkko polstrované, dajú sa rozopnúť a krížiť.

Moyo Classa Maxi Size

Ergonomický nosič Moyo Classa Maxi Size

  1 skúsenosť

Nosiče Moyo sú vyrobené zo šatky určenej na nosenie detí - vďaka vyberaným priadzam sú Moyo šatky mäkké a jemné už od novoty, preto sú vhodné aj pre najmenšie detičky.

Ďalšia populárna slovenská značka, ktorá vám ušije nosič aj z vlastnej šatky a na mieru. Maxi Size je určený pre deti už od veľkosti 74 až do cca 110. Látka medzi nôžkami dieťatka sa upravuje suchými zipsami. Ramenné popruhy sú polstrované, ale nie príliš „tučné“. Pre útle postavy nosiaceho je vhodný aj toddler nosič Moyo Cross. Jeho ramenné popruhy sa pri nosení dieťaťa vpredu na chrbte prekrížia. Odľahčí to ramená, chrbticu a dámam s užšími ramenami sa tak nebude zdať akoby im nosič neustále padal z ramien. Na veľmi útlej postave pri úplnom stiahnutí sa ramenné popruhy môžu na krajoch akoby riasiť. Takže opäť platí to, čo vždy – každý nosič si treba radšej vyskúšať, lebo sú detaily, ktoré jednej nosiacej vadia a inej vyhovujú.

Rada si prečítam o vašich skúsenostiach s vybranými nosičmi, príp. pridajte tipy na menej známe značky, ktoré ste si obľúbili.

Foto: vhadru.cz

Syna som nosila 4 roky v manduci (v tom case boli na trhu len jednovelkostne nosice), potom sme objavili Skaldino, ktore bolo pohodlne aj pre skolkara.

31. okt 2021

@emjee Dakujem za tip, Skaldino nemam vyskusane, musim si rozsirit obzory 🙂 Ale podla recenzii vyzera byt super.

2. nov 2021

Začni písať komentár...

Odošli