lulka181
12. aug 2021
891 

Prečo sa oplatí investovať do ergo nosičov pre novorodencov?

Sú ženy, ktorých deti sú prakticky od narodenia „kočíkové“. Nemajú problém pospať si pri prechádzkach na čerstvom vzduchu ani doma v postieľke. Sú ženy, ktorých deti sa rady ponosia, aj pokočíkujú. A potom sú ženy, ktorých deti sú „neodložiteľné“. Mimo maminej náruče sú nervózne, plačlivé, vyzerajú utrápene. Matky často nevedia prísť na príčinu toho, čo sa s ich bábätkom deje. Počas prvých mesiacov života novorodencov sa zvykne vina zvaľovať na povestné „koliky“. Niekedy však stačí naozaj málo – dopriať čerstvému bábätku blízkosť matky, v ktorej vzniklo a vyrástlo, prakticky nonstop.

Výhody ergonomických nosičov sú viaceré. Okrem toho, že bábätko cíti vašu blízkosť, je pokojné a spokojné, vy máte voľné ruky. S troškou cviku zvládnete s bábätkom v nosiči robiť úplne všetko. Dokonca si vychutnáte horúcu kávu bez toho, aby ste museli niekoľkokrát utišovať plačúce dieťa. Síce si pri tom možno pohopkáte, zatancujete, alebo sa pogúľate na fit lopte, keďže novorodenci sú z bruška zvyknutí na pohyb, ale aj tak to stojí za to.

Ako si správne vybrať?

Záleží na tom, aké sú vaše preferencie, aké veľké je bábätko, aká je vaša konfekčná veľkosť a pod. Na trhu je našťastie široký výber od nosičov pre najmenšie bábätká až po predškolákov. My sa tentoraz zameriame na rastúce prackové novorodenecké ergonomické nosiče slovenských výrobcov.

Prečo stále dokola omieľame slovo ergonomické? Na internete a v kamenných predajniach sa pravdepodobne stretnete s popisom „ergo“ aj u výrobcov nosičov, ktorí o zdravom nosení ani nechyrovali. Odporúčame preto obrátiť sa na špecializované predajne a poradné skupiny na Facebooku. Ergonomické nosiče vznikli v spolupráci s lekármi a fyzioterapeutmi a v niekoľkých dôležitých bodoch sa líšia od tzv. klokaniek, ktoré sú na nosenie novorodencov absolútne nevhodné.

Pozor na "nezdravé nosenie"

Predovšetkým v ergo nosičoch nie je umožnené nosenie bábätka tvárou vpred. Takéto nosenie je úplne nevhodné, pretože sa pri ňom bábätku nasilu vyrovnáva chrbtica do neprirodzenej polohy. Jediný zdravý spôsob nosenia je taký, keď je bábo otočené k nosiacemu, v nosiči nesedí ani nevisí, ale je „podsadené“. Teda zadoček má prevesený cez bedrový pás a zozadu jeho kolienka spolu so zadočkom tvoria písmeno M, chrbátik má bábo zaguľatený do tvaru písmena C. Staršie deti je možné nosiť v nosičoch aj na chrbte a na boku.

Ergonomické nosiče sa vyrábajú z mäkkých zdravotne nezávadných prírodných materiálov. Z rovnakých sa vyrábajú aj šatky, preto sa ergo nosičom hovorí aj šatkové. Vedia pekne obopnúť telíčko bábätka a nie sú nijako vystužené. Na správne držanie hlávky novorodenca slúžia kapucne, ktoré sa dajú zrolovať a upnúť na ramenných popruhoch. Nemusíte sa teda obávať, že by bábätku v nosiči hlava „lietala“. Dôležitý je aj správny pomer dĺžky látky medzi kolienkami bábätka a dĺžky chrbtovej opierky. U rastúcich nosičov sa dá tento pomer nastavovať podľa potreby a rastu dieťatka.

Moje tipy

Ak máte možnosť, poobzerajte sa vo vašom okolí (napr. na Facebooku) po podpornej skupine nosenia alebo špecializovanej predajni, kde si môžete vyskúšať viaceré nosiče. Nie všetkým totiž sedí všetko. Hlavným rozdielom je bedrový pás (mäkký alebo tvrdší) a spôsob nastavovania nosiča. Aj s tým by vám mala pomôcť odborníčka, tzv. poradkyňa nosenia, aby bolo nosenie pohodlné pre vás aj pre bábo. Pri nosení vás nemá nič bolieť ani tlačiť, a to ani po dlhšej dobe. V ergo nosičoch môže bábo stráviť pokojne aj niekoľko hodín. Samozrejme, treba rátať s prestávkami na prebalenie. Výhodou nosičov je možnosť dieťatko v nich nadojčiť.

Rischino Flexible

Ergonomický nosič Rischino Flexible

  1 skúsenosť

SLOVENSKÝ, ERGONOMICKÝ NOSIČ VYROBENÝ ZO ŠATKY

Slovenský výrobca Rischino ponúka obľúbený model Flexible pre bábätká od 3,5 kg a veľkosti 50 – 56. Má mäkký bedrový pás a deklaruje nosenie do veľkosti dieťatka 92 – 98, je to však veľmi individuálne, mne bol pohodlnyý do veľkosti 86 a veku bábätka zhruba 1 rok. Rischino Flexible si vyžaduje skúsenú ruku pri prvom nastavení. Má špeciálny systém šnúrok, ktoré podľa veľkosti bábätka doťahujete a povoľujete. Prvé nastavenie teda nechajte na odborníčku, alebo si dôkladne preštudujte video návody. Postupne, ako bude dieťa rásť, stačí na nosiči povoľovať šnúrky, preto sa tento nazýva rastúcim. Dá sa v ňom nosiť aj na boku a na chrbte (to sa odporúča až u dostatočne spevnených, ideálne samostatne sediacich bábätiek). Ramenné popruhy sa dajú na chrbte prekrížiť, čo oceníte najmä pri zvyšujúcej sa váhe bábätka, výrazne to pomôže odľahčiť ramená aj chrbticu.

Sestrice Carrier ONE

Ergonomický nosič Sestrice Carrier ONE

  7 skúseností

Základom nášho nového nosiča je pôvodný Sestrice Carrier, ktorý denne pomáha tisícom rodičov a detí po celom svete. Vzali sme z neho to najlepšie a pridali riešenia, vďaka ktorým môžete svoje dieťatko bezpečne nosiť už od narodenia. Sestrice Carrier ONE poskytuje dostatočnú oporu aj priestor pre správny fyziologický vývin chrbtice a kĺbov aj tých najmenších detičiek. Novinkou je aj mäkký bedrový pás BellySupport s prepracovným systémom výstuží pre citlivé popôrodné bruško. Používanie najkvalitnejších materiálov je pre nás samozrejmosťou a rovnako aj certifikácia podľa prísnej európskej normy pre nevystužené nosidlá. Prečítajte si, čo všetko vám nový Sestrice Carrier ONE ponúka.

Spolu s Rischinom je aj ďalšia slovenská značka Sestrice mimoriadne obľúbená vo svete ergo nosičov. No zväčša platí, že komu „sadne“ Rischino, ten len málokedy obľubuje Sestrice a naopak. Aj preto si jednoznačne treba pred kúpou nosič vyskúšať. Existujú dokonca aj požičovne, ktoré ponúkajú možnosť zaslať na vyskúšanie viacero značiek poštou. Rastúci nosič Carrier ONE je prackový rastúci nosič vhodný pre bábätká od váhy 3,5 kila. Má podobne ako Rischino variabilný bedrový pás vhodný pre štíhle aj plnšie dámy. Bedrový pás je základným prvkom každého nosiča, preto je dôležité si vyskúšať, či vám bude pohodlne sedieť a dobre fixovať popôrodné bruško. Mamičky po cisárskom reze zvyknú obľubovať najmä na prvé mesiace nosenia skôr mäkké „bedráky“, Sestrice sú vhodné pre obľúbenkyne skôr tvrdších bedrákov. Ramenné popruhy sú prepojené hrudnou sponou s praktickým zapínaním na magnet, v nosiči sa dá nosiť aj na chrbte.

Moyo First Size

Moyo First Size

Nosiče Moyo sú vyrobené zo špeciálnej tkaniny – šatky určenej na nosenie detí.

Ďalšia z radu kvalitných slovenských značiek, ktoré kraľujú vo svete ergo nosičov je Moyo. First Size má anatomický bedrový pás, ktorý sa prispôsobí takmer každej postave. Dá sa v ňom nosiť vpredu aj na chrbte. Je vhodný pre bábätká s váhou od 3,5 kila, ktoré nosia veľkosť aspoň 56, výrobca deklaruje, že nosič pohodlne vydrží do veľkosti 86. Pre použitie nosiča pre novorodenca sa ramenné popruhy zapínajú do praciek na bedrovom páse. Má tiež možnosť kríženia ramenných popruhov.

Be Lenka Mini

Ergonomický nosič Be Lenka Mini

Ergonomický rastúci detský nosič Be Lenka Mini s originálnym dizajnom. Vhodný na nosenie detí od 3 kg. Popruhy sú klasické ergonomicky tvarované bez možnosti kríženia. Súčasťou nosiča sú slintáky - chrániče ramenných popruhov.

Novinka na trhu slovenských ergo nosičov pre najmenších ponúka možnosť nosenia už od váhy bábätka 3 kg. Popruhy sú klasické, bez možnosti kríženia. Na nich sú ľahko odnímateľné „slintáčiky“. Tie majú aj ostatné spomínané nosiče. Sú to akési návleky na ramenných popruhoch, ktoré bábätká s obľubou „ochutnávajú“, mamičky preto oceňujú zdravotne nezávadné materiály, ktoré sa na výrobu nosičov používajú. Slintáky sa dajú ľahko zvliecť a pri znečistení preprať. Be Lenka Mini vydrí približne do veľkosti 92 (1,5 roka). Podobne ako ostatné nosiče je plne nastaviteľný a vie sa dokonale prispôsobiť telíčku novorodenca. Bedrový pás je mäkký a pohodlný.

Vaše skúsenosti

Hoci sme spomínali prevažne nosiace maminy, dnes už čoraz viac začínajú nosiť deti aj oteckovia či iní členovia rodiny, ako súrodenci alebo starí rodičia. Nosiče sú vskutku univerzálne, dizajnovo aj farebne. Sú pohodlné, ľahko nastaviteľné a praktické. Výrobcovia zväčša deklarujú ich nosnosť do váhy 20 kg, je to však len údaj o bezpečnosti, ktorý znamená, že použité materiály, najmä pracky, bezpečne unesú aj 20 kilového človiečika. Pohodlné to už však nebude zrejme ani jemu, ani nosiacemu, preto nemôžete očakávať, že nosič vhodný pre novorodenca vám vydrží, kým dieťa pôjde do škôlky. Venujte výberu nosiča dostatok času. Ak vás odrádzajú vyššie ceny (zväčša od 100 a viac eur), v poradenských skupinách na Facebooku nájdete aj predajné albumy, kde kvalitné nosiče kúpite už od približne 50 €. Ceny týchto produktov však klesajú len veľmi pomaly, pri správnej starostlivosti dokážete nosič dobre predať, aj keď už sa vaše bábo „donosí“.

Napíšte mi vaše skúsenosti s danými nosičmi, prípadne pridajte aj svoje tipy. V ďalšom článku sa zameriam aj na zahraničné značky nosičov.

Tak teda, do nosenia 🙂

Tema, ktoru treba stale pripominat, aj v dnwsnej dobe stretavam rodicov s klokankou, ci inym nevhodnym nositkom

12. aug 2021

Krásny článok, na moju malú čaká rischino flexible, má 2 týždne a už asi aj cca 3300g,ale teda netrúfam si ju v ňom ešte nosiť... Čakám kým dorastie (na 2.,3.mesiac aspon)... Je celkom kľudne babatko, zaspinka na prsníku, aj v kočíku, aj na rukách rada samozrejme, a radi jej to aj umožňujeme, predsa posledné dieťatko, tak si ju vychutnávame ❤️ ale nosič bude nenahraditelny pomocník na výletoch, pri zbieraní húb, pri venčeni psíkov... Už sa teším na jeseň. Ale zdá sa mi veľmi veľký a komplikovaný, tak snáď nájdem niekoho v okolí, kto mi pomôže s nastavením 🙏🏻

12. aug 2021

@adula3334 Ahoj, Adula, teším sa, že sa článok páči! Ja som tiež synčeka odnosila v Rischino Flexible a teraz čaká v skrini na ďalšieho "nosenčeka" 🙂 Ja som si ho dala nastaviť priamo v predajni. Skús pohľadať na FB podporné skupiny nosenia, určite nájdeš. Príp. napíš na FB do skupín Nosíme naše deti a Nosenie detí s láskou, určite poradia 🙂 Všetko dobré prajem ❤

14. aug 2021

@lucopeda Žiaľ, je to tak, no jediné, čo môžeme robiť, je osveta. Takže veselo zdieľajte 🙂 Ďakujem za podporu!

14. aug 2021

@lucopeda ja často vidím aj rodičov s ergo nosičmi, ktoré sú tak zle utiahnute že je dieťa nakrivo snáď pri kolenách. Musím sa veľmi držať aby som nemudrovala 😂

15. aug 2021

Ďakujem za článok, pre mňa veľmi aktuálny, keďže sa rozhliadam po nosiči pre dcérku 🙂
Prosím, máš skúsenosti aj so značkou Lenny Lamb? Ďakujem ❤️

15. aug 2021

@domak2 ja by som nahodou uvitala ak by ma niekto upozornil na nejaku nedokonalost v utiahnuti...mozno aj ine maminky...

15. aug 2021

@aceris ty možno, mne by to tiež asi nevadilo, ale myslim , ze vacsina by ma asi poslala do...teplých krajín a ja sa bojím skúšať 😅

15. aug 2021

@domak2 A nebolo to tym, ze by mama babo dojcila? Vtedy byvaju deti vselijako poukladane 🙂

15. aug 2021

@misulkar Ahoj, Lenny Lamb som skusala, ked som vyberala toddler nosic, no nakoniec som zvolila Lenku. Myslim, ze tie novsie typy su uz dost premakane, maju aj prakticke kapsicky a pod., urcite dobry pomer cena - kvalita. Dakujem za tip, v dalsom clanku ich spomeniem 🙂

15. aug 2021

@aceris Niekedy nevyziadana rada narobi len zlobu 😏 Ale je pravda, ze su maminy, ktore by to ocenili, len to tazko zhodnotit tak "za pochodu" 🙂 Mna velmi svrbi jazyk, ked vidim babo v klokanke, nuz ale kazdy mame rovnaky pristup k informaciam, tak neriesim 🤷‍♀️ Ja som tiez najprv skoro kupila manducu a potom som objavila omnoho kvalitnejsie nosice za tu cenu.

15. aug 2021

@lulka181 častejšie sú to oteckovia takže pochybujem 😅 Ale celkovo mam pocit, že tu v UK sa nosí dosť málo, keď už tak väčšinou klokanky a ešte aj keď vidím tých par ergonomických nosičov tak sú často kadejako. Ale vravím, kým ich osobne nepoznám hryziem si do jazyka 😁

15. aug 2021

A čo taka manduca? My s manželom si nevieme vynachváliť a malý je tiež spokojný 🤗

16. aug 2021

@l_ubka My sme Mali manducu. Uplna spokojnost. A konecne Prestalo dieta vrieskat. Vyskusali sme aj satku aj ine nosixe Ale ona stale revala. V manduci si aj Pospala. Vlastne cez den Spala len Tak. Vsetko ine ignorovala. Ale tu ide asi o Test skor slovenskych nosicov.

16. aug 2021

Zo slovenských značiek chýba ešte zn. NoMa baby, za mňa najlepší nosič od narodenia až po 4-5 ročné deti.

16. aug 2021

@aceris Vidím množstvo mamičiek s nedobre nastavenými nosičmi, ale hryziem si do jazyka, nedávam nevyžiadané rady.

16. aug 2021

@yanni ano, ide o slovenske nosice, nabuduce budú aj zahranicne znacky. Mne osobne Manduca nesadla, ked som ju porovnala so satkovym nosicom, tak pre mna bola prilis tvrda, nepoddajna. A dlho nevydrzi, resp. pri vyssej vahe babatka nie je pohodla a neda sa tak flexibilne nastavovat ako rastuce nosice. Ale je to vec vkusu a nazoru, samozrejme.

16. aug 2021

@janiela6 velmi som chcela pisat aj o NoMa nosicoch, ale nenasla som ziadnu oficialnu stranku, z ktorej by som cerpala 🤔 Rada to vsak napravim pri toddler nosicoch, lebo vacsie velkosti NoMa nosicov mam odskusane a su naozaj super. Dakujem za tip.

16. aug 2021

@l_ubka doplnim do clanku o zahranicnych znackach nosicov 🙂

16. aug 2021

@domak2 v UK sa zvykne nosit aj v satke tvarou vpred, neverila by som, ze sa to da 🙈

16. aug 2021

@lulka181 Ony nemajú oficiálnu stránku, iba na FB. Treba im napísať, je veľká škoda nespomenúť zn. NoMa.

19. aug 2021

Ahoj, super článok, vďaka za osvetu 🙂 len doplním - Sestrice ONE má mäkký, prešívaný bedrový pás, pevnejší pás majú až Carrier (základ) a Carrier PLUS. A tiež sú k nosiču slintáčiky 🙂 ak by si si ho chcela naživo vyskúšať (z článku sa mi zdá, že si ho v rukách nemala), tak zbehni do Babywearhouse na Lužnej 7. Majú aj Moyo First Size, ten má zase pevný bedrový pás, porovnateľný so Sestrice Carrier (základ) alebo Tulou napr.

Ľudia si tiež dosť chvália NoMa (myslím, že je to Adapt 0?) Osobne som ho v rukách nemala, ale poradkyne, ktorým dôverujem, si ho pochvaľovali, tak asi dobre 🙂

10. okt 2021

@olivieree Ahoj, dakujem pekne za postreh. Priznavam, ze Sestrice ONE sa ku mne este nedostali, len sa ku mne dostalo info, ze v porovnani napr. s Rischinom Flexible ma ONE pevnejsi bedrovy pas.
NoMa nosice zaradim do dalsieho clanku, len mi chyba web stranka, z ktorej by som o nich cerpala info. Ale pozriem na fb. NoMa mi inak velmi sadla, tiez ma makksi bedrak.

11. okt 2021

Začni písať komentár...

Odošli