O ergo nosičoch pre novorodencov ste sa mohli dočítať už v mojom predošlom článku. Tam som sa zamerala na slovenské značky. Na výber sú však aj mnohé zahraničné nosiče.
Hoci slovenské značky posielajú svoje produkty aj do zahraničia, mnohé mamičky žijúce mimo Slovenska siahajú po tamojších značkách. Je to najmä preto, že si ich tam vedia vyskúšať a nechcú kupovať niečo, čo nemali v rukách. Aj keď stále platí, že pre novorodencov, teda bábätká zhruba do veku 3 mesiacov, sú na nosenie najpohodlnejšie šatky, stále viac mamín siaha práve po ergo nosičoch. Sú praktické a ľahko sa nasadzujú. Viazanie šatky je len o zvyku. Sú ženy, ktoré na šatky nedajú dopustiť a sú aj také, ktoré ich kombinujú s nosičmi. Je to len o vašich preferenciách a očakávaniach. Pravda však je, že pri šatke sa určite nemôže stať jedna vec, ktorá pri nosičoch hrozí – že vám nesadne.
Vyberajte starostlivo
V predošlom článku som spomínala dôležitosť výberu podľa vášho typu postavy (niektoré bedrové pásy sa nedajú utiahnuť na ultra štíhle postavy), konfekčnej veľkosti bábätka a podľa toho, či preferujete skôr pevnejší alebo mäkší bedrový pás. Toto si jednoducho treba vyskúšať, je to základný predpoklad, aby vám bol nosič pohodlný. Ergonomické nosiče sú ľahké, šité zo zdravotne nezávadnej šatkoviny, sú mäkké, majú správny pomer šírky látky medzi nôžkami bábätka a výšky chrbtovej opierky a v žiadnom prípade sa v nich nedá nosiť tvárou vpred. Ak hovoríme o novorodencoch, v nosičoch je vhodné ich nosiť len vpredu, tvárou k sebe (v šatke sa dá nosiť od narodenia aj na chrbte, len si to vyžaduje zručnosť pri viazaní).
Nezanedbajte nastavenie
Nosiče vhodné na nosenie od narodenia sú veľmi špecifické, aby obopli telo drobného bábätka, ktoré ešte nie je vôbec spevnené. O to dôležitejšie je správne nastavenie, s ktorým vám pomôžu v špecializovanej predajni, alebo v miestnej podpornej skupine (príp. online). Nosiče pre najmenšie deti sú zväčša od váhy bábätka 3 – 3,5 kila a veľkosti 50 - 56. Niektoré naozaj maličké bábätká si na nosenie v nosiči skrátka musia pár týždňov počkať. Zato do šatky skúsené mamičky viažu aj predčasniatka.
Medzi obľúbené zahraničné značky nosičov patria Manduca a Ergobaby. Treba si však dať pozor, lebo hoci deklarujú možnosť nosenia od narodenia, nie je to celkom tak. Vnútri majú niektoré nosiče tzv. novorodeneckú vložku, ktorej používanie sa však v podporných nosiacich skupinách neodporúča. Bábätko má v takej vložke nôžky vnútri, takpovediac „na žabku“, čo mu môže dráždiť chodidlá a má potrebu sa o ne zapierať a z nosiča akoby vyskakovať. Taktiež sa v novorodeneckej vložke dá len veľmi ťažko dosiahnuť ergonomická poloha. Manduca a Ergobaby sú najčastejšie falšované značky nosičov, preto sa neodporúča ich nákup z čínskych stránok ani z bazáru bez overenia pravosti (štítky, strih, ochranné známky, pracky a pod.). Ich pravosť sa ťažko overuje, problém môže potom byť s toxickými farbami a nekvalitnými materiálmi, ktoré môžu povoliť, pracky praskať a pod. Je to veľmi nebezpečné. Navyše, značka Ergobaby vyrába aj neergonomické nosiče, v ktorých je možné nosenie tvárou vpred.
Ako by som vybrala ja?
Ak by som mala vybrať nosič pre novorodenca, zo zahraničných značiek by to určite boli overené a obľúbené kvalitné produkty.
MoniLu UNI START
Rastúci ergonomický nosič MoniLu UNI START je uspôsobený priamo pre potreby nosenia novorodencov. Vydrží od malého bábätka, 3,5kg a 50cm, až do cca 1 roka (75cm).
Česká značka nosičov MoniLu vyrába produkty vhodné od narodenia (3 kg, 50 cm) až po výšku bábätka zhruba 75 cm, teda asi do jedného roka. UNI START má nastaviteľnú šírku aj výšku chrbtovej opierky, šírku sedu upravujete jednoduchým spôsobom pomocou suchých zipsov umiestnených na vnútornej strane bedrového pásu. Na stránke českého výrobcu je k nastaveniu podrobný video návod. Bedrový pás je stredne tvrdý a širší, ramenné popruhy sa dajú krížiť. Nosiť sa dá vpredu, na boku aj na chrbte. Výhodou je aj starostlivosť o zákazníka, na ktorú výrobca dbá.
Liliputi
Pohodlný nosič, ktorý rastie spolu s Vašim dieťaťom
Susedia z Maďarska vyrábajú cenovo dostupné nosiče Liliputi. Sú známe krásnym dizajnom a majú aj verziu pre bábätká od 3,5 kila. Nosič nie je rastúci, teda nastaviteľný, preto nevydrží veľmi dlho, zväčša do veku cca 9 mesiacov, menšie deti sa v ňom však ponosia aj do roka a pol. Treba dbať na správne podsadenie, keďže chrbtová opierka je pevnejšia. Liliputi deklaruje nosenie od narodenia v novorodeneckej vložke, ktorú poradkyne nosenia neodporúčajú. Preto si treba nosič radšej vyskúšať, maličkým bábätkám by totiž na začiatku mohol byť priveľký.
Storchenwiege
Nosič Storchenwiege je veľmi vhodný najmä na nosenie novorodencov, ale zvládne aj nosenie ľahších batoliat.
Pohodlný viazací nosič vhodný pre tie najmenšie bábätká aj pre útlejšie postavy. Pre veľmi štíhle dámy vyrába dokonca nemecká značka Storchenwiege aj verziu s viazacím bedrovým pásom. Pri klasickom bedrovom páse treba dávať pozor na to, že s rozširovaním sedu rastúceho dieťatka sa rozširuje aj bedrový pás. A ten už by veľmi útlym ženám mohol padať... Tieto nosiče sú obľúbené najmä pre novorodencov (od 3 kíl) a pre ich jednoduché nastavovanie. Šírka aj výška sa nastavuje šnúrkami a namiesto klasických prackových ramenných popruhov má nosič polstrované popruhy, ktoré sa prekrížia na chrbte a na konci uviažu. Preto sú tieto unisex nosiče obľúbené najmä v rodinách, kde si nosič často mení mama s otcom – každý si ho uviaže presne na svoju postavu. Nosiče sú navyše veľmi univerzálne aj minimalistickým dizajnom. Pôsobia na prvý dojem trochu „tuhšie“, treba ich viac zanosiť, alebo si kúpte radšej kus z bazáru.
Fidella Fusion Baby Size
Fidella Fusion Baby Size je použiteľný už pre novonarodené detičky. Uzatvárateľné pracky na bedrovom páse a ramenných popruhoch zaručujú perfektnú stabilitu a jednoduché nasadzovanie aj skladanie nosiča.
Ďalšia nemecká značka Fidella ponúka pestrú paletu nosičov od klasických prackových cez viazacie až po onbuhimo. Fusion Baby Size je verzia vhodná pre najmenšie deti od veľkosti 56. Vydržia však pomerne krátko, zhruba do veľkosti 74. Nosič je však veľmi pohodlný, vyrába sa v rôznych pestrých prevedeniach a obľubujú ho mamičky, ktoré majú rady vzory a výnimočný dizajn. Ramenné popruhy sú polstrované a dajú sa na chrbte prekrížiť. Bedrový pás sa dá nastaviť na obvod od 55 do 150 cm, čiže nosič je vhodný pre rodičov s rôznymi typmi postáv. Okrem modelu Fusion vyrába Fidella napr. aj FlowClick s viazacími popruhmi. Nosič teda netreba prenastavovať pomocou praciek pri zmene nosiaceho. Viazacie nosiče sú zároveň cestou, ako postupne odbúrať „strach“ zo šatiek. Dá sa na nich naučiť viazať a pochopiť, že správny úväz sa telu prispôsobí lepšie ako pracky, ktoré majú obmedzenú možnosť nastavovania.
Kokadi Flip Baby Size
Do tretice obľúbený nemecký výrobca nosiacich pomôcok. Opäť ponúka širokú škálu produktov. Klasika pre novorodencov má názov Flip (Baby Size). Nosič nie je nastaviteľný, no výrobca deklaruje možnosť nosenia od narodenia (3 kg) do 12 mesiacov. Kokadi má dizajnový „nariasený“ bedrový pás
Tula Free To Grow
Tento nosič je vhodný od 3,2 kg a jeho nosnosť je 20,4 kg.
Populárna Tula si získala väčšinu mamičiek v Írsku či Anglicku. Je to jeden z mála ergo nosičov, ktoré na britskom trhu zoženiete. A hoci už aj Tula ako značka sa „pokazila“ a začala vyrábať neergo nosiče, modelu Free To Grow nie je veľmi čo vytknúť. Vhodný je už pre bábätká od 3,2 kila a pohodlný je tak do 9-15 mesiacov veku bábätka. Potom už zväčša nesiaha látka dieťatku od kolienka po kolienko, chrbtová opierka je už tiež krátka a nosenie nie je pre nosiaceho už veľmi pohodlné. Boľavej chrbtici či zaťaženým ramenám však viete pomôcť nosením na chrbte. Záťaž väčšieho bábätka na pocit odľahčuje tvrdší bedrový pás. Pri Tule platí, že buď vám jej celková "tvrdosť" vyhovuje, alebo zvolíte radšej mäkší a poddajnejší nosič.
Údaj o nosnosti
Pri väčšine nosičov je uvedené váhové rozpätie, teda od koľko do koľko kíl je vhodný. Prvý údaj, teda spodná hranica nosenia, je záväzný. Ten druhý je však len údaj o nosnosti, teda do koľko kíl je bezpečné v danom produkte nosiť – aby nepovolila látka, alebo nepraskla pracka a pod. Väčšinou je to 15 – 20 kíl, no do tejto váhy dieťaťa vám novorodenecký nosič isto nevydrží. Je to veľmi individuálne, ako dlho bude nosič bábätku aj vám pohodlný. Nie je totiž prakticky možné vyrobiť produkt, ktorý by sedel novorodencovi aj školákovi. To by bolo, ako keby ste čakali, že topánočky, ktoré kúpite začínajúcemu chodcovi vynosí dieťa až do škôlky... Preto voľte starostlivo, keď sa dá, nosiče si vyskúšajte, požičajte, oslovte nosiace maminy vo vašom okolí, alebo si na sociálnych sieťach nájdite poradenské skupiny.
Rada si prečítam o vašich skúsenostiach s vybranými nosičmi, príp. pridajte tipy na menej známe zahraničné značky, ktoré ste si obľúbili.
Foto: sportisimo.sk
Ja mám nosiče Boba a Cybex a tiež som veľmi spokojná. Boba má novorodeneckú vložku, ale nevedela som tam deti uložiť. Na väčšie deti je super. Cybex má trochu lepší systém pre novorodencov, malá ma 5 týždňov a už ju sem tam ponosím na chvíľu kým zaspí.
@karolka_2028 cybex ale nema ergonomicke nosice 🙂
@karabashka Ahoj, to je super, ze vam Manduca sadla. Vacsinou vsak poznam maminy, ktore ked vyskusali aj nieco ine, k Manduce sa uz nevratili, resp. im vydrzala velmi kratko. Preto vacsina zien radsej investuje do nosicov, ktore vydrzia dlhsie a su pocitovo makksie a pohodlnejsie aj na dlhe nosenie. Ale ako vravim - je to individualne a kazdemu sadne nieco ine. A super je, ze mame na vyber 🙂
@karolka_2028 Ahoj, dakujem za nazor. Poradkyne nosenia Boba nosice velmi neodporucaju, lebo maju taky akoby vankusik namiesto novorodeneckej vlozky, ktorej pouzivanie ale tiez neodporucaju. Celkovo som pocula, ze Boba nosice su dost tvrdé a vydrzia kratko. Porovnavala si aj s niecim inym?
Cybex neodporucam vobec, oni nerobia ergo nosice, ale klokanky, babatka v nich nie su podsadene, ale visia za genitalie. Vystuzena chrbtova opierka neumoznuje, aby babatko malo chrbticu v tvare pismena C, ale im ju neprirodzene vystiera, co moze sposobit babatku zdravotne problemy.
Urcite skus niektore z menovanych nosicov, za tie ceny ako maju Boba a Cybex najdes omnoho pohodlnejsie a "zdravsie" nosice, v ktorych mozes s kludnym svedomim nosit dlhe hodiny 🙂
@luu1122 cybex my.go
preco zahranicne? Mame uzasnych lokalnych vyrobcov nosicov! Ako su Sestrice, Zumbucca, Rischino atd
@karolka_2028 nosic ma vystuzeny chrbatik a malo latky od kolienka po kolienko, v tomto sa ergonomicka poloha babatka, zial, neda dosiahnut...
@vyskocka18 nech sa paci 🙂
https://www.modrykonik.sk/blog/lulka181/article/ergonomicke-nosice-pre-novorodencov-sq262v/
Bolo toho vela naraz, tak som to rozdelila. A ako spominam v uvode, vela mamiciek zije v zahranici a chce si nosice aj realne vyskusat. Zumbuccu urcite zaradim do clanku o toddler nosicoch.
Mam ergobaby ale je až od 4m a teraz som objednala be Lenka mini 😊 je od 3kg 😊
Začni písať komentár...
Ak sa môžem pridať, na odporúčanie som kúpila manducu, bez skúšanie.Dcérka sa vzpierala v nej.Ale po 3 rokoch sa nám narodil synček.Chceli sme chodiť na túty, kam sa s kočíkom nedá.Manžel si vyskúšal manducu a synček spokojný.Vyspinká sa, popozerá..zvláda túty v Malej Fatre10-15 km, Jánošíkové diery atd...super kompatibilita muz-syn.má 15 mesiacov...