lulka181
    31. okt 2021    Čítané 360x

    Nosiče pre deti od 1 roka: Vhodné na bežné nosenie aj turistiku

    Hovorí sa im aj toddler nosiče a majú veľmi široké a praktické využitie, ako u začínajúcich chodcov, tak aj u väčších detí. Na nosiče nedajú dopustiť maminy, ktoré chodia s deťmi do škôlky pešo a chcú cestu zvládnuť čo možno najrýchlejšie. A osvedčia sa aj pri turistike.

    Prelomový býva vek okolo jedného roka, kedy dieťaťu začne byť prvý nosič malý a nosiacemu nepohodlný. Všetko ale závisí od konfekčnej veľkosti bábätka a od jeho váhy. A ako viete, že je vám už nosič malý? Vtedy, keď bábätku nesiaha látka medzi nôžkami od jednej kolennej jamky po druhú a chrbtová opierka už nedosiahne až po jeho krk. V neposlednom rade je signálom, že nosič treba meniť fakt, že vám nie je pohodlný – začínajú vás bolieť ramená, chrbtica. Nesprávna veľkosť nosiča môže často od nosenia odradiť. Pritom dostatočné množstvo látky, ktoré perfektne obtiahne celé dieťa v kombinácii s pevným bedrovým pásom a pohodlnými ramennými popruhmi sú garanciou pohodlného nosenia. Nebudem tvrdiť, že keď ponosíte pár hodín 20 kilového človeka, nebude vás nič bolieť. Ale skôr ako bolesti krížov, ramien či krku vás bude trápiť svalovica na nohách 🙂.

    Každý sa rád ponosí
    Možno si poviete, že pre väčšie dieťa je nosič už zbytočný, ročné a staršie dieťa už predsa vie chodiť a nepotrebuje sa nosiť. Lenže začínajúci chodci ešte neprejdú veľké vzdialenosti. Ak sa vám nechce na každú prechádzku brať kočík, poslúži aj nosič. Niektoré ženy so sebou na prechádzku brávajú kočík aj nosič a nie zriedka sa stáva, že v kočíku skončí nákup a dieťa sa nesie 🙂.

    Aj dvoj-, troj- a viacročné deti sa rady ponosia. Často sa stane, že sa mama ponáhľa napríklad so starším dieťaťom do škôlky alebo školy a naozaj nie je počas prechádzky čas obdivovať na chodníku každý kamienok či chrobáčika... V staršom veku je naozaj len málo detí, ktoré neocenia možnosť byť v bezprostrednej blízkosti mamy a odniesť sa. Veď predsa nikdy nie je neskoro na upevnenie puta medzi matkou a dieťaťom.

    Pri chorobe aj na turistiku
    Vedeli ste, že existujú mamy, ktoré ešte nikdy nezrážali horúčku svojim deťom liekmi? Práve kontakt koža na kožu je skvelým pomocníkom pri znižovaní telesnej teploty dieťaťa. Nie je nič nezvyčajné, keď sa choré dieťa chce túliť k mame viac ako predtým, či už má 2 alebo hoc aj 4 roky. Šatka či nosič sú vtedy skvelými pomocníkmi, najmä, ak má vaše dieťa horúčku. Tým, že si ho priložíte nahé na svoj nahý hrudník, jeho telesná teplota sa začne prispôsobovať vašej a viete tak pomerne rýchlo zatočiť s horúčkou. Kontakt koža na kožu je čarovný všeliek v akejkoľvek kritickej situácii a prakticky v akomkoľvek veku dieťatka.

    Ak chcete nosič využívať na turistiku, tiež radšej siahnite po ergonomickom nosiči namiesto klasických krosien. Všimli ste si, že turistické nosiče majú na sebe prevažne muži? Sú totiž samé o sebe veľmi ťažké a s váhou dieťaťa aj dosť nepohodlné. Nedokážu tak dobre rozložiť váhu ako ergo nosič, väčšinou si to odnesú plecia a chrbtica. Okrem toho máte s turistickým nosičom na pleciach neprirodzené držanie tela, čo môže viesť k bolestiam aj v ďalších dňoch. Pohodlne nie je ani samotnému „nosencovi“, keď zaspí. Nemá kam zložiť hlávku a skrútiť sa pohodlne nosiacemu na hrudník či chrbát. Ergo nosiče sú malé, skladné, ľahké a môžu poslúžiť len na časť túry, kedy už vaše dieťa nevládze. Nemusíte oddychovať ani do sebou vláčiť ťažké krosná v prípade, že celú trasu zvládne samo.

    Skúšajte, skúšajte, skúšajte
    Väčšie deti už vyžadujú iné prepracovanie nosiča, aby sa v ňom cítili pohodlne, rovnako aj vy. Mäkšie bedrové pásy sú vhodné skôr pri menších deťoch, dôležitá je aj šírka a polstrovanie ramenných popruhov, šírka sedu, výška chrbtovej opierky a pod. Ide najmä o správne rozloženie váhy dieťaťa. Ak máte kvalitný ergo nosič, ktorý sedí vám aj dieťaťu, dokážete ho pohodlne nosiť aj niekoľko hodín. Opäť je veľmi dôležité nosiče vyskúšať, porovnať, poradiť sa.

    Ako by som vybrala ja?
    Na mojom profile nájdete predošlé dva články s tipmi na slovenské a zahraničné značky nosičov pre novorodencov. V zásade platí, že každá z týchto značiek vyrába aj toddler nosiče. Výber je naozaj obrovský, treba skúšať a vyberať podľa vašich preferencií.

    Sestrice Carrier Plus

    null

    Obľúbená slovenská značka so špecialitou v podobe magnetickej hrudnej spony, ktorá sa dá jednoducho rozopínať a zapínať jednou rukou. Vykrojené ramenné popruhy v kombinácii s tvrdším bedrovým pásom vedia dokonale rozložiť váhu väčšieho dieťaťa. Sestrice majú pohodlné intuitívne nastavovanie nosiča. Spravidla, komu sadol menší nosič tejto značky, ostane jej verný aj neskôr.

    Rischino XXL Premium

    null

    Tento rad nosičov bol vyvinutý pre veľké deti (od veľkosti 86) a ťažké váhy. Rischino garantuje pohodlné nosenie až do veľkosti 116. Bedrový pás je šitý špeciálnou technológiou, vďaka ktorej sa váha dieťaťa dobre rozloží a nezaťažuje nosiaceho. V nosiči môžete nosiť vpredu, naboku aj na chrbte. Ramenné popruhy sa dajú krížiť. Po tomto nosiči siahajú zväčša majiteľky Rischina Flexible, ktoré chcú prejsť na väčší nosič. Často je to z dôvodu, že na Flexible je mäkký, poddajný bedrový pás, ktorý sa prehýba už pod váhou dieťaťa zhruba 8 kíl. XXL Premium má bedrový pás omnoho pevnejší, no nie tvrdý.

    NoMa Adapt

    null

    Za slovenskou značkou NoMa stoja dve sestry, ktoré šijú nosiče v 4 veľkostiach. Ak máte obľúbenú šatku, s radosťou vám ju prerobia na nosič (či iný doplnok). Pre väčšie deti sú určené nosiče Adapt 3 a 4 od veľkosti 86 – 92. Adapt 4 je určený až pre deti do veku 5 rokov. Bedrový pás je pevný, nie však celkom tvrdý. Keďže tieto nosiče sú šité na mieru, môžete výrobcu požiadať o ušitie tvrdšieho bedrového pásu. Rovnako sa dá dohodnúť na všetkých vašich špeciálnych požiadavkách. Nosič vám prípadne vedia poslať na vyskúšanie. Ramenné popruhy sú vykrojené, teda sa na chrbte nedajú krížiť, ale vďaka špeciálnemu tvaru sedia na ramenách výborne a spolu s bedrákom perfektne rozložia váhu aj ťažšieho dieťaťa.

    Zumbucca 3XL

    null

    Ďalšia populárna slovenská značka, za ktorou stojí jedna šikovná matka. Zumbuccu obľubujú najmä mamy veľkých detí. Značka má v ponuke aj menší XXL toddler nosič alebo dokonca 4XL, na všetkom sa dá s výrobcom dohodnúť. Majiteľky týchto nosičov chvália jeho pohodlnosť a precízne prepracovanie. Na všetkých špeciálnych požiadavkách sa dá dohodnúť priamo s výrobkyňou. Nosič vám ušije z vašej vlastnej šatky, alebo môžete kúpiť už hotový produkt. 3XL sedí do konfekčnej veľkosti dieťaťa 110, ale pokojne aj viac, je to veľmi individuálne. Bedrový pás vám vedia ušiť podľa vašej vôle od mäkšieho až po tvrdý. Ramenné popruhy sú mäkko polstrované, dajú sa rozopnúť a krížiť.

    Moyo Classa Maxi Size

    null

    Ďalšia populárna slovenská značka, ktorá vám ušije nosič aj z vlastnej šatky a na mieru. Maxi Size je určený pre deti už od veľkosti 74 až do cca 110. Látka medzi nôžkami dieťatka sa upravuje suchými zipsami. Ramenné popruhy sú polstrované, ale nie príliš „tučné“. Pre útle postavy nosiaceho je vhodný aj toddler nosič Moyo Cross. Jeho ramenné popruhy sa pri nosení dieťaťa vpredu na chrbte prekrížia. Odľahčí to ramená, chrbticu a dámam s užšími ramenami sa tak nebude zdať akoby im nosič neustále padal z ramien. Na veľmi útlej postave pri úplnom stiahnutí sa ramenné popruhy môžu na krajoch akoby riasiť. Takže opäť platí to, čo vždy – každý nosič si treba radšej vyskúšať, lebo sú detaily, ktoré jednej nosiacej vadia a inej vyhovujú.

    Rada si prečítam o vašich skúsenostiach s vybranými nosičmi, príp. pridajte tipy na menej známe značky, ktoré ste si obľúbili.

    Foto: vhadru.cz

    lulka181
    30. sep 2021    Čítané 1299x

    Ergonomický nosič pre novorodencov - obľúbené značky zo zahraničia

    O ergo nosičoch pre novorodencov ste sa mohli dočítať už v mojom predošlom článku. Tam som sa zamerala na slovenské značky. Na výber sú však aj mnohé zahraničné nosiče.

    Hoci slovenské značky posielajú svoje produkty aj do zahraničia, mnohé mamičky žijúce mimo Slovenska siahajú po tamojších značkách. Je to najmä preto, že si ich tam vedia vyskúšať a nechcú kupovať niečo, čo nemali v rukách. Aj keď stále platí, že pre novorodencov, teda bábätká zhruba do veku 3 mesiacov, sú na nosenie najpohodlnejšie šatky, stále viac mamín siaha práve po ergo nosičoch. Sú praktické a ľahko sa nasadzujú. Viazanie šatky je len o zvyku. Sú ženy, ktoré na šatky nedajú dopustiť a sú aj také, ktoré ich kombinujú s nosičmi. Je to len o vašich preferenciách a očakávaniach. Pravda však je, že pri šatke sa určite nemôže stať jedna vec, ktorá pri nosičoch hrozí – že vám nesadne.

    Vyberajte starostlivo
    V predošlom článku som spomínala dôležitosť výberu podľa vášho typu postavy (niektoré bedrové pásy sa nedajú utiahnuť na ultra štíhle postavy), konfekčnej veľkosti bábätka a podľa toho, či preferujete skôr pevnejší alebo mäkší bedrový pás. Toto si jednoducho treba vyskúšať, je to základný predpoklad, aby vám bol nosič pohodlný. Ergonomické nosiče sú ľahké, šité zo zdravotne nezávadnej šatkoviny, sú mäkké, majú správny pomer šírky látky medzi nôžkami bábätka a výšky chrbtovej opierky a v žiadnom prípade sa v nich nedá nosiť tvárou vpred. Ak hovoríme o novorodencoch, v nosičoch je vhodné ich nosiť len vpredu, tvárou k sebe (v šatke sa dá nosiť od narodenia aj na chrbte, len si to vyžaduje zručnosť pri viazaní).

    Nezanedbajte nastavenie
    Nosiče vhodné na nosenie od narodenia sú veľmi špecifické, aby obopli telo drobného bábätka, ktoré ešte nie je vôbec spevnené. O to dôležitejšie je správne nastavenie, s ktorým vám pomôžu v špecializovanej predajni, alebo v miestnej podpornej skupine (príp. online). Nosiče pre najmenšie deti sú zväčša od váhy bábätka 3 – 3,5 kila a veľkosti 50 - 56. Niektoré naozaj maličké bábätká si na nosenie v nosiči skrátka musia pár týždňov počkať. Zato do šatky skúsené mamičky viažu aj predčasniatka.
    Medzi obľúbené zahraničné značky nosičov patria Manduca a Ergobaby. Treba si však dať pozor, lebo hoci deklarujú možnosť nosenia od narodenia, nie je to celkom tak. Vnútri majú niektoré nosiče tzv. novorodeneckú vložku, ktorej používanie sa však v podporných nosiacich skupinách neodporúča. Bábätko má v takej vložke nôžky vnútri, takpovediac „na žabku“, čo mu môže dráždiť chodidlá a má potrebu sa o ne zapierať a z nosiča akoby vyskakovať. Taktiež sa v novorodeneckej vložke dá len veľmi ťažko dosiahnuť ergonomická poloha. Manduca a Ergobaby sú najčastejšie falšované značky nosičov, preto sa neodporúča ich nákup z čínskych stránok ani z bazáru bez overenia pravosti (štítky, strih, ochranné známky, pracky a pod.). Ich pravosť sa ťažko overuje, problém môže potom byť s toxickými farbami a nekvalitnými materiálmi, ktoré môžu povoliť, pracky praskať a pod. Je to veľmi nebezpečné. Navyše, značka Ergobaby vyrába aj neergonomické nosiče, v ktorých je možné nosenie tvárou vpred.

    Ako by som vybrala ja?
    Ak by som mala vybrať nosič pre novorodenca, zo zahraničných značiek by to určite boli overené a obľúbené kvalitné produkty.

    MoniLu UNI START

    null

    Česká značka nosičov MoniLu vyrába produkty vhodné od narodenia (3 kg, 50 cm) až po výšku bábätka zhruba 75 cm, teda asi do jedného roka. UNI START má nastaviteľnú šírku aj výšku chrbtovej opierky, šírku sedu upravujete jednoduchým spôsobom pomocou suchých zipsov umiestnených na vnútornej strane bedrového pásu. Na stránke českého výrobcu je k nastaveniu podrobný video návod. Bedrový pás je stredne tvrdý a širší, ramenné popruhy sa dajú krížiť. Nosiť sa dá vpredu, na boku aj na chrbte. Výhodou je aj starostlivosť o zákazníka, na ktorú výrobca dbá.

    Liliputi

    null

    Susedia z Maďarska vyrábajú cenovo dostupné nosiče Liliputi. Sú známe krásnym dizajnom a majú aj verziu pre bábätká od 3,5 kila. Nosič nie je rastúci, teda nastaviteľný, preto nevydrží veľmi dlho, zväčša do veku cca 9 mesiacov, menšie deti sa v ňom však ponosia aj do roka a pol. Treba dbať na správne podsadenie, keďže chrbtová opierka je pevnejšia. Liliputi deklaruje nosenie od narodenia v novorodeneckej vložke, ktorú poradkyne nosenia neodporúčajú. Preto si treba nosič radšej vyskúšať, maličkým bábätkám by totiž na začiatku mohol byť priveľký.

    Storchenwiege

    null

    Pohodlný viazací nosič vhodný pre tie najmenšie bábätká aj pre útlejšie postavy. Pre veľmi štíhle dámy vyrába dokonca nemecká značka Storchenwiege aj verziu s viazacím bedrovým pásom. Pri klasickom bedrovom páse treba dávať pozor na to, že s rozširovaním sedu rastúceho dieťatka sa rozširuje aj bedrový pás. A ten už by veľmi útlym ženám mohol padať... Tieto nosiče sú obľúbené najmä pre novorodencov (od 3 kíl) a pre ich jednoduché nastavovanie. Šírka aj výška sa nastavuje šnúrkami a namiesto klasických prackových ramenných popruhov má nosič polstrované popruhy, ktoré sa prekrížia na chrbte a na konci uviažu. Preto sú tieto unisex nosiče obľúbené najmä v rodinách, kde si nosič často mení mama s otcom – každý si ho uviaže presne na svoju postavu. Nosiče sú navyše veľmi univerzálne aj minimalistickým dizajnom. Pôsobia na prvý dojem trochu „tuhšie“, treba ich viac zanosiť, alebo si kúpte radšej kus z bazáru.

    Fidella Fusion Baby Size

    null

    Ďalšia nemecká značka Fidella ponúka pestrú paletu nosičov od klasických prackových cez viazacie až po onbuhimo. Fusion Baby Size je verzia vhodná pre najmenšie deti od veľkosti 56. Vydržia však pomerne krátko, zhruba do veľkosti 74. Nosič je však veľmi pohodlný, vyrába sa v rôznych pestrých prevedeniach a obľubujú ho mamičky, ktoré majú rady vzory a výnimočný dizajn. Ramenné popruhy sú polstrované a dajú sa na chrbte prekrížiť. Bedrový pás sa dá nastaviť na obvod od 55 do 150 cm, čiže nosič je vhodný pre rodičov s rôznymi typmi postáv. Okrem modelu Fusion vyrába Fidella napr. aj FlowClick s viazacími popruhmi. Nosič teda netreba prenastavovať pomocou praciek pri zmene nosiaceho. Viazacie nosiče sú zároveň cestou, ako postupne odbúrať „strach“ zo šatiek. Dá sa na nich naučiť viazať a pochopiť, že správny úväz sa telu prispôsobí lepšie ako pracky, ktoré majú obmedzenú možnosť nastavovania.

    Kokadi Flip Baby Size

    null

    Do tretice obľúbený nemecký výrobca nosiacich pomôcok. Opäť ponúka širokú škálu produktov. Klasika pre novorodencov má názov Flip (Baby Size). Nosič nie je nastaviteľný, no výrobca deklaruje možnosť nosenia od narodenia (3 kg) do 12 mesiacov. Kokadi má dizajnový „nariasený“ bedrový pás

    Tula Free To Grow

    null

    Populárna Tula si získala väčšinu mamičiek v Írsku či Anglicku. Je to jeden z mála ergo nosičov, ktoré na britskom trhu zoženiete. A hoci už aj Tula ako značka sa „pokazila“ a začala vyrábať neergo nosiče, modelu Free To Grow nie je veľmi čo vytknúť. Vhodný je už pre bábätká od 3,2 kila a pohodlný je tak do 9-15 mesiacov veku bábätka. Potom už zväčša nesiaha látka dieťatku od kolienka po kolienko, chrbtová opierka je už tiež krátka a nosenie nie je pre nosiaceho už veľmi pohodlné. Boľavej chrbtici či zaťaženým ramenám však viete pomôcť nosením na chrbte. Záťaž väčšieho bábätka na pocit odľahčuje tvrdší bedrový pás. Pri Tule platí, že buď vám jej celková "tvrdosť" vyhovuje, alebo zvolíte radšej mäkší a poddajnejší nosič.

    Údaj o nosnosti
    Pri väčšine nosičov je uvedené váhové rozpätie, teda od koľko do koľko kíl je vhodný. Prvý údaj, teda spodná hranica nosenia, je záväzný. Ten druhý je však len údaj o nosnosti, teda do koľko kíl je bezpečné v danom produkte nosiť – aby nepovolila látka, alebo nepraskla pracka a pod. Väčšinou je to 15 – 20 kíl, no do tejto váhy dieťaťa vám novorodenecký nosič isto nevydrží. Je to veľmi individuálne, ako dlho bude nosič bábätku aj vám pohodlný. Nie je totiž prakticky možné vyrobiť produkt, ktorý by sedel novorodencovi aj školákovi. To by bolo, ako keby ste čakali, že topánočky, ktoré kúpite začínajúcemu chodcovi vynosí dieťa až do škôlky... Preto voľte starostlivo, keď sa dá, nosiče si vyskúšajte, požičajte, oslovte nosiace maminy vo vašom okolí, alebo si na sociálnych sieťach nájdite poradenské skupiny.

    Rada si prečítam o vašich skúsenostiach s vybranými nosičmi, príp. pridajte tipy na menej známe zahraničné značky, ktoré ste si obľúbili.

    Foto: sportisimo.sk

    lulka181
    12. aug 2021    Čítané 891x

    Prečo sa oplatí investovať do ergo nosičov pre novorodencov?

    Sú ženy, ktorých deti sú prakticky od narodenia „kočíkové“. Nemajú problém pospať si pri prechádzkach na čerstvom vzduchu ani doma v postieľke. Sú ženy, ktorých deti sa rady ponosia, aj pokočíkujú. A potom sú ženy, ktorých deti sú „neodložiteľné“. Mimo maminej náruče sú nervózne, plačlivé, vyzerajú utrápene. Matky často nevedia prísť na príčinu toho, čo sa s ich bábätkom deje. Počas prvých mesiacov života novorodencov sa zvykne vina zvaľovať na povestné „koliky“. Niekedy však stačí naozaj málo – dopriať čerstvému bábätku blízkosť matky, v ktorej vzniklo a vyrástlo, prakticky nonstop.

    Výhody ergonomických nosičov sú viaceré. Okrem toho, že bábätko cíti vašu blízkosť, je pokojné a spokojné, vy máte voľné ruky. S troškou cviku zvládnete s bábätkom v nosiči robiť úplne všetko. Dokonca si vychutnáte horúcu kávu bez toho, aby ste museli niekoľkokrát utišovať plačúce dieťa. Síce si pri tom možno pohopkáte, zatancujete, alebo sa pogúľate na fit lopte, keďže novorodenci sú z bruška zvyknutí na pohyb, ale aj tak to stojí za to.

    Ako si správne vybrať?

    Záleží na tom, aké sú vaše preferencie, aké veľké je bábätko, aká je vaša konfekčná veľkosť a pod. Na trhu je našťastie široký výber od nosičov pre najmenšie bábätká až po predškolákov. My sa tentoraz zameriame na rastúce prackové novorodenecké ergonomické nosiče slovenských výrobcov.

    Prečo stále dokola omieľame slovo ergonomické? Na internete a v kamenných predajniach sa pravdepodobne stretnete s popisom „ergo“ aj u výrobcov nosičov, ktorí o zdravom nosení ani nechyrovali. Odporúčame preto obrátiť sa na špecializované predajne a poradné skupiny na Facebooku. Ergonomické nosiče vznikli v spolupráci s lekármi a fyzioterapeutmi a v niekoľkých dôležitých bodoch sa líšia od tzv. klokaniek, ktoré sú na nosenie novorodencov absolútne nevhodné.

    Pozor na "nezdravé nosenie"

    Predovšetkým v ergo nosičoch nie je umožnené nosenie bábätka tvárou vpred. Takéto nosenie je úplne nevhodné, pretože sa pri ňom bábätku nasilu vyrovnáva chrbtica do neprirodzenej polohy. Jediný zdravý spôsob nosenia je taký, keď je bábo otočené k nosiacemu, v nosiči nesedí ani nevisí, ale je „podsadené“. Teda zadoček má prevesený cez bedrový pás a zozadu jeho kolienka spolu so zadočkom tvoria písmeno M, chrbátik má bábo zaguľatený do tvaru písmena C. Staršie deti je možné nosiť v nosičoch aj na chrbte a na boku.

    Ergonomické nosiče sa vyrábajú z mäkkých zdravotne nezávadných prírodných materiálov. Z rovnakých sa vyrábajú aj šatky, preto sa ergo nosičom hovorí aj šatkové. Vedia pekne obopnúť telíčko bábätka a nie sú nijako vystužené. Na správne držanie hlávky novorodenca slúžia kapucne, ktoré sa dajú zrolovať a upnúť na ramenných popruhoch. Nemusíte sa teda obávať, že by bábätku v nosiči hlava „lietala“. Dôležitý je aj správny pomer dĺžky látky medzi kolienkami bábätka a dĺžky chrbtovej opierky. U rastúcich nosičov sa dá tento pomer nastavovať podľa potreby a rastu dieťatka.

    Moje tipy

    Ak máte možnosť, poobzerajte sa vo vašom okolí (napr. na Facebooku) po podpornej skupine nosenia alebo špecializovanej predajni, kde si môžete vyskúšať viaceré nosiče. Nie všetkým totiž sedí všetko. Hlavným rozdielom je bedrový pás (mäkký alebo tvrdší) a spôsob nastavovania nosiča. Aj s tým by vám mala pomôcť odborníčka, tzv. poradkyňa nosenia, aby bolo nosenie pohodlné pre vás aj pre bábo. Pri nosení vás nemá nič bolieť ani tlačiť, a to ani po dlhšej dobe. V ergo nosičoch môže bábo stráviť pokojne aj niekoľko hodín. Samozrejme, treba rátať s prestávkami na prebalenie. Výhodou nosičov je možnosť dieťatko v nich nadojčiť.

    Rischino Flexible

    null

    Slovenský výrobca Rischino ponúka obľúbený model Flexible pre bábätká od 3,5 kg a veľkosti 50 – 56. Má mäkký bedrový pás a deklaruje nosenie do veľkosti dieťatka 92 – 98, je to však veľmi individuálne, mne bol pohodlnyý do veľkosti 86 a veku bábätka zhruba 1 rok. Rischino Flexible si vyžaduje skúsenú ruku pri prvom nastavení. Má špeciálny systém šnúrok, ktoré podľa veľkosti bábätka doťahujete a povoľujete. Prvé nastavenie teda nechajte na odborníčku, alebo si dôkladne preštudujte video návody. Postupne, ako bude dieťa rásť, stačí na nosiči povoľovať šnúrky, preto sa tento nazýva rastúcim. Dá sa v ňom nosiť aj na boku a na chrbte (to sa odporúča až u dostatočne spevnených, ideálne samostatne sediacich bábätiek). Ramenné popruhy sa dajú na chrbte prekrížiť, čo oceníte najmä pri zvyšujúcej sa váhe bábätka, výrazne to pomôže odľahčiť ramená aj chrbticu.

    Sestrice Carrier ONE

    null

    Spolu s Rischinom je aj ďalšia slovenská značka Sestrice mimoriadne obľúbená vo svete ergo nosičov. No zväčša platí, že komu „sadne“ Rischino, ten len málokedy obľubuje Sestrice a naopak. Aj preto si jednoznačne treba pred kúpou nosič vyskúšať. Existujú dokonca aj požičovne, ktoré ponúkajú možnosť zaslať na vyskúšanie viacero značiek poštou. Rastúci nosič Carrier ONE je prackový rastúci nosič vhodný pre bábätká od váhy 3,5 kila. Má podobne ako Rischino variabilný bedrový pás vhodný pre štíhle aj plnšie dámy. Bedrový pás je základným prvkom každého nosiča, preto je dôležité si vyskúšať, či vám bude pohodlne sedieť a dobre fixovať popôrodné bruško. Mamičky po cisárskom reze zvyknú obľubovať najmä na prvé mesiace nosenia skôr mäkké „bedráky“, Sestrice sú vhodné pre obľúbenkyne skôr tvrdších bedrákov. Ramenné popruhy sú prepojené hrudnou sponou s praktickým zapínaním na magnet, v nosiči sa dá nosiť aj na chrbte.

    Moyo First Size

    null

    Ďalšia z radu kvalitných slovenských značiek, ktoré kraľujú vo svete ergo nosičov je Moyo. First Size má anatomický bedrový pás, ktorý sa prispôsobí takmer každej postave. Dá sa v ňom nosiť vpredu aj na chrbte. Je vhodný pre bábätká s váhou od 3,5 kila, ktoré nosia veľkosť aspoň 56, výrobca deklaruje, že nosič pohodlne vydrží do veľkosti 86. Pre použitie nosiča pre novorodenca sa ramenné popruhy zapínajú do praciek na bedrovom páse. Má tiež možnosť kríženia ramenných popruhov.

    Be Lenka Mini

    null

    Novinka na trhu slovenských ergo nosičov pre najmenších ponúka možnosť nosenia už od váhy bábätka 3 kg. Popruhy sú klasické, bez možnosti kríženia. Na nich sú ľahko odnímateľné „slintáčiky“. Tie majú aj ostatné spomínané nosiče. Sú to akési návleky na ramenných popruhoch, ktoré bábätká s obľubou „ochutnávajú“, mamičky preto oceňujú zdravotne nezávadné materiály, ktoré sa na výrobu nosičov používajú. Slintáky sa dajú ľahko zvliecť a pri znečistení preprať. Be Lenka Mini vydrí približne do veľkosti 92 (1,5 roka). Podobne ako ostatné nosiče je plne nastaviteľný a vie sa dokonale prispôsobiť telíčku novorodenca. Bedrový pás je mäkký a pohodlný.

    Vaše skúsenosti

    Hoci sme spomínali prevažne nosiace maminy, dnes už čoraz viac začínajú nosiť deti aj oteckovia či iní členovia rodiny, ako súrodenci alebo starí rodičia. Nosiče sú vskutku univerzálne, dizajnovo aj farebne. Sú pohodlné, ľahko nastaviteľné a praktické. Výrobcovia zväčša deklarujú ich nosnosť do váhy 20 kg, je to však len údaj o bezpečnosti, ktorý znamená, že použité materiály, najmä pracky, bezpečne unesú aj 20 kilového človiečika. Pohodlné to už však nebude zrejme ani jemu, ani nosiacemu, preto nemôžete očakávať, že nosič vhodný pre novorodenca vám vydrží, kým dieťa pôjde do škôlky. Venujte výberu nosiča dostatok času. Ak vás odrádzajú vyššie ceny (zväčša od 100 a viac eur), v poradenských skupinách na Facebooku nájdete aj predajné albumy, kde kvalitné nosiče kúpite už od približne 50 €. Ceny týchto produktov však klesajú len veľmi pomaly, pri správnej starostlivosti dokážete nosič dobre predať, aj keď už sa vaše bábo „donosí“.

    Napíšte mi vaše skúsenosti s danými nosičmi, prípadne pridajte aj svoje tipy. V ďalšom článku sa zameriam aj na zahraničné značky nosičov.

    Tak teda, do nosenia 🙂