lucka_sk
9. sep 2011

PH nie je len o kráse, pH je najmä o zdraví

Človek je tvor zásaditý. Pre tie z nás, ktorým záleží na vlastnom zdraví, je to také prirodzené, ako ranné vstávanie. Tým, ktoré márne hľadajú príčinu toho, prečo ich neustále bolieva hlava alebo kam sa podela ich energia, vysvetlíme, že v ideálnom prípade náš organizmus odbúrava všetky nebezpečné kyseliny a ponecháva si len potrebné zásadité látky, ktoré sa neustále vstrebávajú. A ak toto nefunguje, naše pH v tele sa znižuje, vzniká acidóza alebo prekyslenie organizmu. A vtedy začínajú problémy.

Čo vlastne prekyslenie znamená? Acidóza sa dnes pokladá za jednu z najnebezpečnejších civilizačných chorôb, pretože naše zdravie priamo závisí od acidobázickej rovnováhy v našom tele. Laicky povedané – prekyslenie je základom väčšiny chorôb. Zároveň to znamená, že dôkladná očista od kyselín a opätovné doplnenie minerálov sú základom každej liečby. Vedeli ste, že prekyslenie stojí za zdravotnými ťažkosťami ako sú napríklad astma, cukrovka, rôzne črevné problémy, neurologické ochorenia (depresie, duševná skleslosť), dýchacie problémy, srdcové ochorenia, osteoporóza, kožné problémy, celulitída či dokonca AIDS?

V súvislosti s acidobázickou rovnováhou v tele hovoríme tiež o hodnotách pH. pH (kyslosť, acidita) je číslo, ktorým sa v chémii vyjadruje či vodný roztok reaguje kyslo alebo zásadito. Základná stupnica pH siaha od 1 (kyslé) po 14 (zásadité), pričom 7 je neutrálna hodnota. Naše telo disponuje množstvom spôsobov a ochranných mechanizmov, ktorými udržiava svoje vnútorné prostredie zásadité. Keď však tieto mechanizmy zlyhajú, dochádza k problémom, ktoré často vyústia až do závažných ochorení. Tým, že odhalíme, v akom stave sa naše telo v skutočnosti nachádza a rozhodneme sa to riešiť, pomôžeme mu na viacerých „frontoch“ súčasne.

Ranné testovanie Na rozdiel od krvi, určenie hodnoty pH v moči takmer presne odzrkadľuje stav organizmu, pričom táto metóda je jednoduchá a lacná. V dôsledku očisty od kyseliny v priebehu noci býva ranný moč najkyslejší. Práve preto je ideálny na kontrolu hodnoty pH. Na pravidelnú kontrolu stavu kyseliny v tele si zaobstarajte ako indikátor pH lakmusový papierik s priloženou farebnou škálou (zoženiete ho vo vybraných lekárňach). Ideálna acidobázická hodnota vášho vnútorného prostredia je pH 7,4 až 7,5. Pri hodnote pH pod 7 by ste svoje telo mali odbremeniť od prebytku kyselín dodatočným prísunom zásad, či už v podobe zásaditých potravín (viď. tabuľka) alebo špeciálnej zásaditej zmesi, ktorú vám namiešajú v lekárňach so špeciálnym laboratóriom. Ak vám nie je príjemné kontrolovať si svoje pH pomocou moču, spoľahlivé hodnoty vám poskytnú aj vaše sliny. Ideálna hodnota pH slín je 7,1.

Odkiaľ sa berú kyseliny? V prvom rade si musíme uvedomiť, že kyseliny, si z časti vytvára telo samo, pričom zásady, ktoré sa neustále spotrebúvajú, môže výlučne len prijímať. Okrem toho väčšina z nás poskytuje svojmu telu veľmi málo príležitostí k tomu, aby sa dostatočne očistilo od nadbytočných kyselín prirodzeným spôsobom, pretože málo pijeme a ešte menej sa pohybujeme. 

Prezrite si zoznam potravín s prevahou kyselín, ktoré vedú k prekysleniu organizmu a tým aj k zbytočným problémom.

Potraviny s prevahou kyselín: arašidy, avokádo, biele víno, bravčové koleno, bôčik, broskyne (zavárané), cukor, cukríky, čierny čaj, čokoláda, ementál, husacina, jahňacina, kandizované ovocie, kapor, káva, kečup, klobása, losos, majonéza, malinovka, maslové keksy, masť, moriak, párky, parmská šunka, pečeňová paštéta, pivo, pstruh, salámy, slanina, syry, tvarohový koláč, zákusky, zemiakové lupienky.

K prekysleniu organizmu vedie aj: nesprávna výživa, nedostatočné prežutie potravy, nedostatočný príjem tekutín, málo pohybu na čerstvom vzduchu, hnev, strach, stres, duševná nevyrovnanosť, alkohol a nikotín, chemické liečivá.

Očista tela – preč s kyselinami Aby ste sa vo svojom tele cítili dobre, potrebujete sa zbaviť nahromadených kyselín, ktoré vám spôsobujú rozmanité ťažkosti ako sú chronická únava, napätie, bolesti hlavy či chrbta. Prekyslená pokožka má tiež sklon k ekzémom, nos a oči sú podráždené a objavujú sa najrozličnejšie nevysvetliteľné bolesti. Tým telo signalizuje, že už nezvláda prílev kyselín a že súrne potrebuje pomoc. Tu je pár krokov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa škodlivých kyselín zo svojho tela:

  • úprava jedálnička: jesť stravu bohatú na zásadité potraviny, dopoludnia konzumovať len ovocie, jesť veľa zemiakov
  • pravidelný pitný režim: piť dostatočné množstvo tekutín, piť kvalitnú vodu bez pridaných látok vrátane oxidu uhličitého. Vyberať si vody mierne zásadité až zásadité.
  • dbať na potreby svojho tela: jesť v pokoji a jedlo dôkladne požuť, nejedávať neskoro večer, každodenne si dopriať dostatok pohybu, potrebného na príjem kyslíka
  • konzumovať výživové zásadité doplnky (napr. zásaditá zmes)

Jednoduchý spôsob, ako si môžete skontrolovať či ste v odkyslovaní úspešné, je pravidelné kontrolovanie svojho pH, najlepšie niekoľkokrát za týždeň. Úspešné odkyslenie vám okrem lepšej nálady a celkovej kondície prinesie aj jeden bonus navyše – telo sa vám odmení úbytkom na váhe, nakoľko tuky sú len obalené nečistoty. Ak sa totiž telo nedokáže dobre prečistiť, svoj odpad sa snaží niekde ukryť, najlepšie do tukových tkanív. V prípade, že teda dokážete zmeniť svoj spôsob života, okrem zdravého organizmu aj to udržanie optimálnej váhy bude zrazu jednoduchšie. A to predsa stojí za to.

Prehľad zásaditých a neutrálnych potravín

Zelenina - baklažán, brokolica, cesnak, cibuľa, cukina, kukurica, cvikla, hrášok, kapusta, karfiol, reďkovka, paradajky, špargľa, špenát, zemiaky

Ovocie - ananás, banány, broskyne, citróny, čerešne, černice, čučoriedky, jahody, marhule, pomaranč, šípky, červený melón, jablká, hrušky

Mliečne výrobky - camembert, cmar, kondenzované mlieko, kyslá smotana, kyslé mlieko, mlieko odtučnené, plátkový syr, netučný tvaroh, jogurt

Obilniny, strukoviny - ľanové semeno, krupica, ražná múka, sójové klíčky, chlieb

Mäso, ryby - hovädzie plátky, husacie prsia, kuracie a morčacie mäso, platesa, srnčie stehno, treska škvrnitá

Nápoje - nesladený bylinkový alebo zelený čaj, minerálka bez CO2, grepová, pomarančová a rakytníková šťava, paradajková šťava, šťava z kyslej kapusty

Pozn.: Článok bol inšpirovaný knihou Kurta Tepperweina Omladzujúce odkyslenie.

nebije sa v tomto clanku nieco? akoze moriak ako "kysla" potravina a morcacie maso ako zasadite?alebo som nespravne pochopila?

10. sep 2011

Dakujem za upozornenie, skontrolovala som to s prekladom knihy, z ktorej som cerpala inspiraciu a zrejme doslo k chybe uz tam. Skutocne maju uvedene moriaka v kyslych a morcacie maso v zasaditych potravinach. Je tam sirsi zoznam potravin, ja som len vybrala najcastejsie pouzivane. Podla ostatnych potravin v zozname ide zrejme o peceneho moriaka ako kyslu potravinu (kvoli uprave).

10. sep 2011

Začni písať komentár...

Odošli