lubos
24. jún 2015

Varíme sezónne #3: Mladá kapusta, koniec nudy

Ahojte. Keď sa zamyslíme, čo všetko asi vieme o kapuste, veľa toho zrejme nebude. Nevadí, zistil som to za vás.

Kapusta, brokolica, karfiol, kaleráb a niektoré iné druhy zeleniny majú spoločného predka, divú kapustu, ktorej sa vďaka dobrej tolerancii soli vynikajúco darí v pobrežnej časti Európy. Ľudia si ju v minulosti obľúbili kvôli vysokému obsahu živín, ktoré si rastlina uchovávala do zimy vo svojich listoch.

 Mladú kapustu teraz často vidieť v supermarketoch a na trhoviskách, pekne jednu hlávku vedľa druhej.

S kapustou už teraz môžeme navždy zabudnúť na nudu! Posielam vám foto-tipy na päť receptov z nej, ďalšie nápady nájdete na konci článku. Všade používam bielu kapustu, ale nádherné farby a chute dosiahnete i s fialovou (alebo ich kombináciou).

Polievka

Vedeli ste, že z kapusty môžeme rýchlo urobiť super krémovú polievku? Nakrájame cibuľu, cesnak, pár zemiakov a kapustu na plátky a všetko spolu krátko podusíme s rascou, soľou a korením na našom tuku (pridajme slaninku pre muža, ktorý nepozná večeru bez mäsa). Pridáme tekutinu (vodu, vývar mäsový alebo zeleninový) a varíme, pokiaľ všetko nezmäkne.

Z krémových polievok zvykneme kvôli pestrosti pred mixovaním trochu tuhej hmoty odobrať a po mixovaní do polievky vrátiť. To sme spravili aj tu.

Dochutíme (soľou a korením, ktoré pošteklia jazyk i vyčaria úsmev) a podávame. 

Tipy:

- podávajte posypané čerstvou zeleninou (tu napr. najemno nasekaná paradajka a pažítka) v záujme oku príťažlivých kontrastov,

- do hotovej polievky pridajte kopček uvareného mletého mäsa, strúhaný syr alebo uvarenú fazuľu, odkrojte kváskový chlieb a máte hlavné jedlo,

- pohrajte sa s chuťami: pretlačte cesnak do hotovej polievky, polejte ju olivovým olejom alebo roztopeným maslom,

- použite bylinky: sušenú alebo čerstvú mätu alebo kôpor, zapáľte manželov oheň štipkou alebo dvoma pálivej papriky,

- do varenia pridajte paradajkový pretlak,

- alebo skúste niečo iné, šialené. Prinajhoršom to zasa zjete iba vy.

Šalát a placky

Ak nakrájame na jemné pásiky kapustu, mrkvu a červenú cibuľu, pridáme k nim majonézu (prípadne jogurt, cmar, smotanu), soľ, korenie, naše obľúbené tekuté sladidlo (med, javorový sirup) a niečo kyslé (citrónová šťava, jablčný alebo vínny ocot), získame rýchly chrumkavý a veľmi obľúbený šalát. To je ten obrázok v strede. Tu som dodal ešte worcesterskú omáčku, petržlenovú vňatku, podrvenú rascu a čili. Ideálne je, ak sú všetky suroviny ručne (a teda s láskou) alebo s robotom fakt najemno nakrájané. Papáme so zatvorenými ústami, šalát lepšie chrumká (aj bez vlašákov, ktoré by tam tiež mohli byť).

Placka vpravo je vyrobená z tých istých surovín, ale namiesto majonézy a spol. boli pridané vajíčka, soľ, korenie a trochu múky, na spôsob japonských kapustových placiek. Vmiešajte sójovú omáčku a sezam a vypražte na sezamovom oleji, ak chcete. Ak nie, vypražte pomaly (zelenina je surová, pražíme pomaly, aby sa stihla trochu povariť) na tom vašom. Zakryte volským očkom s ešte tekutým žĺtkom a večera je hotová!

Dusená kapusta na slaninke

Rozkrojíme hlávku kapusty na tenšie mesiačiky (koreň nám podrží listy pohromade), pomaly vypečieme slaninku a vyberieme ju z panvice. Na výpeku opražíme mesiačiky kapusty, slaninku vrátime späť do panvice, prilejeme trochu vývaru alebo vody, prisolíme, ak slanina dovolí, prikryjeme a dusíme do zmäknutia. Podávame na tanieri ako hlavné jedlo alebo prílohu, posypané korením, petržlenovou vňatkou,  našou slaninkou a postrúhané tvrdým syrom. Mňam!

Kapustové rolky

Jednoduché. Asi 4 min. povaríme oddelené kapustné listy vo vriacej osolenej vode, následne ich rýchlo schladíme v studenej vode. Z časti vyrežeme stredové hrubé žilky. Listy pre zjemnenie povaľkáme, naplníme do dolného okraja plnkou (viď tipy) a zrolujeme (najprv jedna otočka, priklopiť boky, potom zrolovať do konca).

Balíčky opečieme z hornej strany, otočíme a prilejeme paradajkový pretlak (ochutený soľou, korením, sladidlom a bylinkami). Prikryjeme a dusíme na sporáku alebo v rúre dokiaľ to pôjde. Ak to už ďalej nepôjde, odstavíme, chvíľu počkáme a rozkrojené podávame. Tanieru vdýchneme život 3 minúty poduseným hráškom a surovou reďkovkou. Pokvapkáme paradajkovou omáčkou z hrnca a zvyšok omáčky servírujeme v tom slávnostnom cibuláku.

Tipy:

 - našťastie nám plnka toho veľa odpustí: použijeme hocijaké dobré mleté alebo nasekané mäso, pridáme uvarenú ryžu alebo inú obilninu (v mojom prípade quinoa udusená so zeleninou) alebo chlieb zmäknutý v mlieku, vajíčka, bylinky, soľ a korenie, oriešky (kešu, pistácie, píniové) a môžeme pridať aj syr (eidam, feta, parmezán).

Čo ešte možno pripraviť z kapusty?

- nakrájanú podusiť na sladko-kyslo,

- pridať surové jemné pásiky do akéhokoľvek šalátu,

- nakvasiť.

Ok. Snáď stačilo. Ak vás niečo napadá, napíšte do poznámok pod článok. 

Ďakujem za čítanie. Dovidenia!

Heštegy: #kapusta #varimesezonne #lubosovakuchyna

24. jún 2015
Komentár bol odstránený

Ďakujem za receptík na krémovú kapustovú polievku - dnes som vyskúšala a za 15 minút nám rozvoniavala 🙂 Sme si pošmakovali celá rodinka.

24. jún 2015
lubos
autor

@eripati teším sa!

24. jún 2015

@lubos mnam🙂 ...ja mam rada aj na smotane so zemiakovymi knedlikmi a pecenym maskom🙂 ..

27. jún 2015

Začni písať komentár...

Odošli