V ďalšom dieli seriálu Ľubošova kuchyňa sa bližšie pozrieme na snáď základné gastronomické dielo: vývar. Matky ho milujú pre jeho jednoduchosť, deti pre chuť.
Video nájdete na konci článku.
Tu je mojich 7 dôvodov, prečo variť vývary:
1. Zdravotné účinky vývarov zo zdravých zvierat (ideálne z voľného výbehu).
2. Možnosť využiť tie časti zvierat, ktoré by ináč mohli skončiť v odpade. Preukazujeme tým úctu k ich životu a prírode.
3. Áno, varenie vývaru môže trvať dlho, 99% času však nevyžaduje vašu aktivitu.
4. Zameňte vodu za vývar a vaše polievky a omáčky budú chutiť lepšie, ako tie z reštaurácie.
5. Nádherná nedeľná vôňa v celom byte alebo dome. Deti si na ňu navyknú a ponesú si návyk domácej prípravy jedla so sebou do dospelosti.
6. "Slížikovú" polievku zje takmer každé dieťa či dospelý.
7. V termoske výborne nahradí čaj (najmä pri zimných potulkách).
Ešte pár dôležitých poznámok k príprave vývaru:
- vždy použite kosti aj mäso (na hovädzí vývar používam napr. rebrá),
- zeleninu, ktorá sa varí kratšie, pridávajte neskôr (niekto pridáva napr. kel, papriku, ...),
- ak ste zvyknuté, používajte tlakový hrniec alebo tzv. slow cooker (používame my doma),
- mäso a zeleninu z vývaru konzumujte spolu s vývarom, alebo pridávajte do iných jedál,
- pre intenzívnejšiu chuť a farbu vývaru môžete mäso (alebo aj zeleninu) najprv pri vysokej teplote do hneda upiecť (cca. 20 - 30 min),
- nepoužitý vývar redukujte a mrazte do kociek podľa tohto návodu: https://www.modrykonik.sk/blog/lubos/message/gastrotip-10-ked-vam-zostanu-kosti-na-52a29j/
Veľa zdaru prajem,
váš Ľuboš.
Ďalšie videá zo série Ľubošova kuchyňa:
Heštegy: #vyvar #lubosovakuchyna
@kim_rossi_stuard Musíš byť dosť vyťažená, chápem. Držím palce!
Niekde som čítala, že mäsové vývary vraj nie sú zdravé, hlavne pre deti, no moja babička nám ich často podávala a aj ja ich často používam (nie len formou polievok aletakže tento článok ma veľmi povzbudil, mala by som viac veriť našim predkom 🙂 Vďaka. A ešte otázočka: nevadí, keď podávam vývary aj malému dieťaťu? My sa snažíme menej smažiť, viac variť (aj mäso), takže vývary máme (aj náš malý) dosť často. Je to vporiadku? Vďaka.
P.S.: Ospravedlňujem sa za chybu v texte, malo tam byť pokračovanie "nie len formou polievok, ale ako píšete, aj v omáčkach"
@ruan Ahoj a ďakujem za záujem o zdravie svojej rodiny a detí (dieťaťa). Nedovolím si tvrdiť, že vývary sú vhodné pre každého. Tak, ako pri každom jedle, aj tu treba sledovať možné negatívne reakcie na hotové jedlo a jednotlivé suroviny. My doma (aj u seba v profesionálnej kuchyni) však varíme vývary často a deti ich obľubujú. Dávame si záležať na kvalite zdrojov, zmesi na vývar obstarávame z chovov z voľného výbehu, domácich chovov a bio chovov. Cenové rozdiely pri týchto zdrojoch a surovinách sú neveľké. Ja sa nebojím takého vývary ponúkať aj malým deťom. V dnešných časoch je veľmi náročné s istotou povedať, čo je zdravé a čo nie, ja však, tak ako aj naši predkovia, vývary za zdravé považujem. S pozdravom, Ľuboš.
Začni písať komentár...
ach kedy mi prides navarit domov? :D