Vajce a mlieko na potretie Maslo a rum na pokvapkanie
1. Z časti múky, mlieka, cukru a droždia spravte kvások. Vyhrejte rúru na 180°C. 2. Zo zvyšných surovín a vytvoreného kvásku vypracujte vláčne a mäkké cesto a nechajte ho prikryté nakysnúť. 3. Makovú plnku spravíte tak, že privediete mlieko k varu a vmiešate doň mletý mak, lekvár, rum, vanilku, škoricu, kukuričný škrob a cukor. Tvarohovú pripravíte zamiešaním všetkých surovín. Hruškovú plnku zhotovíte tak, že pomeliete sušené hrušky, pridáte rum, práškový cukor podľa chuti, škoricu a prípadne strúhanku na zahustenie. Ak máte plnku veľmi tuhú a suchú, pridajte vodu, všetko pomixujte napr. ponorným mixérom a varením zahustite. Hruškovú plnku tiež môžete zhotoviť uvarením hustého lekváru z čerstvých hrušiek, do ktorého pridajte rum, škoricu a strúhanku. 4. Vypracujte mrveničku: rukami vtrite maslo do múky a cukru. Pred použitím ešte nechajte stuhnúť v chladničke. 5. Rozdeľte cesto na 4 diely, vyvaľkajte ich na kruhy o priemere zhruba 30 cm s tým, že ich okraj bude vyšší ako zvyšok cesta. Naneste tvarohovú plnku na krajnú tretinu cesta, makovú do strednej tretiny a hruškovú na stred kruhov. Na tvarohovú plnku ešte môžete poukladať namočené hrozienka. Nechajte frgále ešte trochu nakysnúť. 6. Posypte frgál mrveničkou, kraje potrite vajíčkom premiešaným s trochou mlieka a pečte v rúre zhruba 15 - 20 minút. 7. Po vychladnutí ich ešte bohato pokvapkajte roztopeným maslom s rumom.
Tipy: - výroba frgálov je vraj stará už takmer 200 rokov a na Valašsku (hornatá oblasť najvýchodnejšej časti Moravy) nesmú frgále chýbať na žiadnej veľkej oslave, - od decembra 2013 je valašský frgál produktom s chráneným zemepisným označením EU: celý koláč má mať priemer asi 30cm, hmotnosť okolo 600g a jednodruhovú náplň.
.
Valašský frgál
(na asi 4 koláče, príprava 40 minút, pečenie 15 minút)
Cesto:
500 g hladkej múky na kysnuté koláče
80g kryštálového cukru
Droždie na 500g múky
250 ml plnotučného teplého mlieka
2 žĺtky
125g roztopeného masla
štipka soli
Citrónová kôra z 1 citróna
Maková plnka:
500g mletého maku
150 - 200g mlieka
2 lyžice slivkového lekváru
2 lyžice rumu
Mletá vanilka a škorica
Cukor podľa potreby
2 lyžice kukuričného škrobu
Tvarohová plnka:
1kg tučného tvarohu
4 žĺtky
citrónová kôra z 1 citróna
1 vanilkový puding
Hrsť hrozienok namočených v rume
Cukor podľa chuti
Hrušková plnka:
600g sušených hrušiek alebo 1kg čerstvých
2 lyžice rumu
Práškový cukor, škorica
Strúhanka
Mrvenička
150g hrubej múky
120g studeného masla
50g kryštálového cukru
Vajce a mlieko na potretie
Maslo a rum na pokvapkanie
1. Z časti múky, mlieka, cukru a droždia spravte kvások. Vyhrejte rúru na 180°C.
2. Zo zvyšných surovín a vytvoreného kvásku vypracujte vláčne a mäkké cesto a nechajte ho prikryté nakysnúť.
3. Makovú plnku spravíte tak, že privediete mlieko k varu a vmiešate doň mletý mak, lekvár, rum, vanilku, škoricu, kukuričný škrob a cukor. Tvarohovú pripravíte zamiešaním všetkých surovín. Hruškovú plnku zhotovíte tak, že pomeliete sušené hrušky, pridáte rum, práškový cukor podľa chuti, škoricu a prípadne strúhanku na zahustenie. Ak máte plnku veľmi tuhú a suchú, pridajte vodu, všetko pomixujte napr. ponorným mixérom a varením zahustite. Hruškovú plnku tiež môžete zhotoviť uvarením hustého lekváru z čerstvých hrušiek, do ktorého pridajte rum, škoricu a strúhanku.
4. Vypracujte mrveničku: rukami vtrite maslo do múky a cukru. Pred použitím ešte nechajte stuhnúť v chladničke.
5. Rozdeľte cesto na 4 diely, vyvaľkajte ich na kruhy o priemere zhruba 30 cm s tým, že ich okraj bude vyšší ako zvyšok cesta. Naneste tvarohovú plnku na krajnú tretinu cesta, makovú do strednej tretiny a hruškovú na stred kruhov. Na tvarohovú plnku ešte môžete poukladať namočené hrozienka. Nechajte frgále ešte trochu nakysnúť.
6. Posypte frgál mrveničkou, kraje potrite vajíčkom premiešaným s trochou mlieka a pečte v rúre zhruba 15 - 20 minút.
7. Po vychladnutí ich ešte bohato pokvapkajte roztopeným maslom s rumom.
Tipy:
- výroba frgálov je vraj stará už takmer 200 rokov a na Valašsku (hornatá oblasť najvýchodnejšej časti Moravy) nesmú frgále chýbať na žiadnej veľkej oslave,
- od decembra 2013 je valašský frgál produktom s chráneným zemepisným označením EU: celý koláč má mať priemer asi 30cm, hmotnosť okolo 600g a jednodruhovú náplň.